Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıZumba Egzersizleri ile Göbek Yağı Eritme Rehberi

Zumba Egzersizleri ile Göbek Yağı Eritme Rehberi

Göbek eritmek için zumba yapmayı denediniz mi? Zumba gibi dans, aerobik ve kardiyo bileşiminden oluşan antrenmanları özellikle spor yapmaktan çok fazla hoşlanmayan kişiler tercih edebilir. Zira zumba, düzenli bir şekilde kalori yakmanıza ve karın bölgenizdeki yağları eritmenize yardımcı olabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri!

Eğer fitness ve ağırlık kaldırma gibi sporlarla uğraşıyorsanız da zumba yapabilirsiniz. Koşu bandı üzerinde dakikalarınızı harcamak yerine grup dersi yapmayı tercih edenler için zumba iyi bir kardiyo seçeneğidir.

Zumba göbek eritir mi?

Peki zumba ile yağ yakmak ne kadar mümkün? Bu sorunun birçok bilimsel cevabı var. Biz bu cevapları bugün sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zumba Nedir?

Zumba, zayıflamak için uygulayabileceğiniz eğlenceli bir kardiyo egzersizidir.

İçerisinde klasik aerobik hareketlerini, oryantal tınılarını, hip-hop çalışmaları, latin dans ve reggeaton hareketlerini bol bol içerir. Temposu takip edilebilen, genelde kolayca ritmi yakalanabilen şarkılar ve step tahtası eşliğinde gerçekleştirilir. Özellikle kadınların ilgisini çeken zumba, gününün 1 saati spor yapmak isteyen ama bunu bir türlü eğlenceli hale getiremeyen kişiler için idealdir.

Ülkemizde de zumba dersleri oldukça yayılmış durumdadır. Artık gideceğiniz spor salonlarının çoğunda zumba grup dersleri mevcut!

Size en yakın zumba dersini nerede alabileceğinizi görmek için tıklayın.

Zumba Göbek Eritir mi?

Elbette! Ancak burada kalori yakımını daha iyi anlamak gerekir çünkü kalori yakmak zayıflamanızı sağlayacak olan etmendir. Her gün zumbaya 1 saat ayırıyor olmanız kesinlikle kilo vereceğiniz anlamına gelmez. Ne yazık ki zumba yaparken kalori açığı oluşturmanız ve beslenmenizi de kontrol altında tutmanız gerekir. Eğer her gün beslenme ile aldığınız kaloriler zumba ile yaktığınız kalorilerden az kalırsa otomatik olarak kilo vermeye ve göbek eritmeye başlarsınız. Bu durum tüm sporlar için geçerlidir.

Zumba göbek eritir mi?

Bilimsel kaynakların bazıları zumbanın göbek eritme konusunda oldukça başarılı olduğunu göstermiştir ki düşünürseniz dansçıların neredeyse tamamı oldukça fit vüctlara sahiptir ve zumba da bir dans çeşidi gibi görülebilir.

American Council on Exercise tarafından yayımlanmış olan bir araştırmada sağlıklı 19 kadının zumba yaparken dakikada 9,5 kalori yakabildiği gözlemlenmiştir (1).

Bu da sağlıklı bireylerin zumba ile 1 saatte yaklaşık 570 kalori yakabileceğine dair bir fikir vermektedir.

Başka bir araştırma orta ve ileri seviye zumbanın 1 saat içerisinde 300 ile 900 kalori yakmamıza yardım edebileceğini göstermektedir (2).

Journal of Obesity’de 2011’de yayımlanan bir araştırmada zumbanın yağ yakımı konusunda yavaş antrenmanlara göre çok daha etkili olduğu söylenmektedir (3).

Göbek eritmek için zumba yapıyorsanız bacak bölgenizdeki selüliti azaltmak için de harekete geçmelisiniz! Selülit probleminin önüne geçebilmek için “Evde Yapabileceğiniz En İyi 6 Selülit Önleyici Egzersiz” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ne Sıklıkta Zumba Yapmalısınız?

Haftada 3 gün 300-400 kalori yakabileceğiniz zumba egzersizleri uygulamak sağlıklı ve düzenli bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bu miktar, American Counsil on Exercise tarafından da önerilmektedir (4). Hem vücudunuzu yıpratmamış hem de eğlenceli bir aktivitede yer almış olursunuz.

Zumba göbek eritir mi?

Ancak haftada 2-3 gün zumba ve ağırlık egzersizini birlikte uygulamak bölgesel zayıflama konusunda size ciddi şekilde fayda sağlayabilir. Ağırlık derslerini buraya not düşmemizin sebebi ise yağ yakarken kaslarınızı şekillendirmeye yardımcı olabilecek olmasıdır. Yoksa eğer kas görünümünü istemiyorsanız sadece zumba ile ilerleyebilirsiniz.

Zumbada ne kadar kalori yakacağınız aşağıdaki etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir:

  • Yaş
  • Kilo
  • Fitness seviyesi (spora yeni başlayan biri misiniz yoksa zaten spor ile iç içe misiniz?)
  • Genetik
  • Egzersizin seviyesi (basitten ileri seviyeye sizi ne kadar zorladığı)

Evde Zumba Yapmak Çok Basit!

Zumba evde yapılabilecek kilo verdirici kardiyo egzersizlerinden biridir.

İnternette birçok zumba videoları bulunuyor. Videoları evinizde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Göbek eritmek gerçekten zor değil. İnternette göbek eritme aleti aramak yerine sadece dans ederek bile kalori yakabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!