Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıHızlı Bir Şekilde Zayıflamanızı Sağlayacak Yağ Yakıcı Çay

Hızlı Bir Şekilde Zayıflamanızı Sağlayacak Yağ Yakıcı Çay

Hem diyet yapanları hem de lezzetli çayları sevenleri ilgilendiren mükemmel bir konumuz var: zayıflama çayı! Kolay ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için daha doğal ve bitkisel çözümler arıyorsanız bugün sizinle paylaşacağımız çaylar gerçekten harika birer seçim olacak.

zayiflamaya-yardimci-yag-yakici-cay

Dünyanın hemen her yerinde çay kültürünü görebilirsiniz. Kahve kadar sevilen, uğruna bardaklar üretilen bu aromatik bitkilerin çoğu genellikle Camellia Sinensis ailesinden gelir. Tipik bir Asya çayı olan bu bitki yüzyıllardır birçok kişinin elini ısıtır, damağına tat verir.

Yakın zaman içerisinde çeşitli çay türleri üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, çayın mucizevi yanlarını ve genel sağlığınıza faydalarını da ortaya koymaya başlamıştır. Çay, hücrelerinizi hasara uğramaktan alıkoyabilir, antioksidan etkiler oluşturabilir, ödem atabilir ve bazı çay türleri göbek eritme ve kilo verme konusunda size yardımcı olabilir.

Yağ Yakıcı Çay Listesi

Aşağıda sizinle hem lezzetli hem yağ yakan hem ödem attıran çay çeşitlerini paylaşacağız.

1. Yeşil Çay

zayiflamaya-yardimci-yag-yakici-cay

Metabolizmayı hızlandırıcı yağ yakıcı bitkisel çay denildiğinde akla ilk gelen çay belki de yeşil çaydır. Dünyanın her yerinde tanınan ve bilinen bu çay türü, sağlığa pozitif etkileri ile öne çıkar.

2008’de yapılan bir çalışmada 60 obez kişiden bir grubuna 12 hafta boyunca yeşil çay içirilirken diğer grup placebo etkisi incelenmek için başka bir çay içiriliyor. Çalışmanın sonunda yeşil çay içen grubun 3.3 kilo daha fazla kilo verdikleri gözlemleniyor. (1)

Yeşil çay, yüksek oranda kateşin içermektedir. Kateşin doğal bir antioksidandır. Metabolizma ve yağ yakımını hızlandırır.

2. Oolong Çayı

Bu popüler çay geleneksel Çin kültürüne aittir. Renk ve yapı olarak yeşil çay ile siyah çay arasında konumlanır. Meyvemsi ve kendine has aroması ile oldukça egzotiktir. Oolong çayının da tıpkı yeşil çayda olduğu gibi metabolizma hızını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bir çalışmada 6 hafta boyunca 102 obezite problemine sahip kişi her gün oolong çayı içmiştir. Araştırmacılar obez kişilerin yağ yakımının hızlandıklarını görmüştür. (2)

3. Zencefil Çayı

zayiflamaya-yardimci-yag-yakici-cay

Zencefilin içimi çok kolay olmadığını kabul ediyoruz. Ancak şifasını ve mükemmel iyileştirici özelliğini kabul etmemek olmaz bu sebeple de çocukluğumuzdan beri her hastalık döneminde zencefil çayı annelerimiz tarafından bize içirilmiştir.

Konu ödem atmak ve zayıflamak olduğunda da zencefilden destek alabilirsiniz. Araştırmalar zencefilin antiinflamatuar özelliklerini kanıtlamışlardır. Zencefilin bu etkilerini arttırmak ve tadını yumuşatmak için limon ve bal ile karıştırabilirsiniz. Ya da uyumlu bitki çaylarını keşfederek bu çaylara zencefil ekleyebilirsiniz. Seçim sizin.

4. Siyah Çay

Özellikle Asya kıtasının tümünde ve İngiltere’de kendine sağlam bir hayran kitlesi kazanan evlerimizin olmazsa olmazı siyah çaya bakalım.

3 ay boyunca günde 3 fincan siyah çay içen 111 kişi üzerinde bir araştırma yapılmış. Kafeinli içecek tüketenlere oranla siyah çay tüketenlerin bu süre içerisinde bel ölçülerini daha fazla küçülttükleri görülmüş. Yağ yakıcı çay listenize siyah çayı da katabilirsiniz! (3)

5. Bitki Çayı

zayiflamaya-yardimci-yag-yakici-cay

Bitki çayı çeşitli çay yapraklarının, bitkilerin, meyvelerin ve baharatların bir araya gelmesi ile oluşur. Güzel ve damak tadınıza uyacak aromalar üretebilmek için bitki çayı üzerinde deneysel takılabilirsiniz de. Biz bu yüzden bitki çaylarını oldukça seviyoruz.

Popüler bitki çayları arasında rooibos çayı, zencefil çayı, hibiskus çayı ve kuşburnu çayı bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılmış bir deneyde obez farelerin bitki çayı ile normal hormon seviyelerine ulaştıkları ve kilo verdikleri görülmüştür. (4)

Bitki çaylarınıza yağ yakıcı ve ödem engelleyici özelliği olan tarçını; hem lezzeti hem yararlanımı arttırmanız için öneririz.

Neden Bitki Çayları ve Yağ Yakıcı Çaylar?

Burada asıl soru “zayıflamak için bitkisel çaylara neden ihtiyaç vardır?” Çünkü bu seçenekler hem rutin zayıflama şartlarından çıkıp özgür bir şekilde hareket edebilmenize yardım eder hem de kendinize uygun tarifler ve lezzetler bulmanızı; bu süreci daha deneysel ve eğlenceli hâle getirmenizi sağlarlar.

Bitkisel çayları leziz motivasyon kaynakları olarak düşünebilirsiniz. Yağ yakmanıza yardımcı olurken genel sağlığınıza da katkıda bulunurlar. Ödem atmanıza yardım eder, antioksidan görevi görürler. Bu sebeple yağ yakıcı çayları diyetinizde mutlaka bulundurmalısınız.

En İyi Sağlıklı ve Hızlı Zayıflama Yöntemleri“ni öğrenmek için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!