Muscle & FitnessCoronavirusYüzümüze Dokunmayı Nasıl Engelleriz?

Yüzümüze Dokunmayı Nasıl Engelleriz?

Yüzünüze dokunduğunuzda virüslere de kapıları açmış oluyorsunuz. Ancak alışkanlığı kırmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz basit şeyler tabii ki de var.

Yüzünüze dokunmak, grip ve diğer hastalıklara sebep olan virüsleri vücudunuza almanıza sebep olacağı gibi, yeni koronavirüs ile tanışma ihtimalinizi de önemli ölçüde artırabilir.

Gözleriniz ve ağzınız, virüslerin vücudunuza kolayca girebileceği alanlardır. Araştırmalar, insanların bir saat içinde yüzlerine 16 defadan fazla dokunduğunu ortaya çıkarmışlardır.
Hepimiz yapıyoruz. Her gün sayısız kez yüzümüze dokunuyoruz. Kaşınan burnumuz, yorgun gözlerimiz.. Hiç düşünmeden elimizi gözümüze ve burnumuza götürüyoruz.

Ağzınız ve gözleriniz virüslerin vücuda en kolay girebileceği bölgelerdir ve tek yapmanız gereken, mikrop taşıyan bir parmağınızla onlara dokunmaktır.

Enfeksiyon Kapmanın İki Basit Yolu

Güvenilir kaynaklara göre, SARS-CoV-2 olarak da adlandırılan yeni koronavirüs, diğer birçok solunum yolu enfeksiyonu gibi kişiden kişiye bulaşmaktadır.

Birinin hapşırması ve üretilen solunum damlacıkları başkalarının akciğerleri tarafından solunması veya virüs bulaşmış bir yüzeye dokunup bu eli gözlerinize veya ağzınıza götürmeniz bu mikropu kapmanız için yeterlidir.

Açıkça hasta olan kişilerden uzak durabilsek de veya maske kullanarak havadaki virüslere karşı önlem alabilsek de, yüzeylerde bulunan virüsten kaçınmak neredeyse imkansızdır.

Fark Etmeden Yüzümüze Defalarca Kez Dokunuyoruz

Bu davranışı araştıran bilim adamları, insanların sürekli olarak yüzlerine dokunduğunu tespit etmişlerdir.

2008 yılında yapılan bir araştırmada, 10 deneğin her biri 3 saat boyunca bir ofis ortamında tek başına gözlenmiş ve araştırmacılar bu kişilerin yüzlerine saatte ortalama 16 kez dokunduklarını gözlemlemişlerdir.

Aktif olarak çalışırken, insanlar genellikle ayaklarını sallar, saçlarıyla oynarlar veya yüzlerine dokunurlar. Bu duruma karşı en savunmasız olduğunuz zamanı bilmek buna karşı önlem almanıza kesinlikle yardımcı olur. Örneğin bu alışkanlığınızı toplantı sırasında, telefon görüşmesi sırasında veya işle meşgulken yapıyorsanız, hangi durumda kendinizi engellemeniz gerektiğini gözlemleyerek bulabilir ve ona bağlı önlemler alabilirsiniz.

El Yıkamak Her Şeyin Anahtarı

Ellerimizi sık sık yıkamak ve bunu yapmak için en az 20 saniyenizi ayırmak gibi önlemler alıyoruz eve ama sizce bu ne kadar yeterli? Bu basit görünen önlem, yalnızca yüzümüze dokunmayı bırakırsak bir işe yarar. Çünkü ne zaman küçük ve ölümcül bir mikrobu gözlerinize veya ağzınıza dokunarak vücudunuza aldığınızı bilemezsiniz.

Bileğinize taktığınız bir bilezik, parmağınıza taktığınız bir yüzük, takılar ve hatta bir lastik bant bile, ellerinizin farkındalığını artırabilir ve yüzünüze dokunmamanız gerektiğine dair bir hatırlatma işlevi görebilir.

Bunun Engel Olabileceğiniz Bir Alışkanlık Olduğunu Unutmayın

Koronavirüs salgını sırasında yüzünüze dokunmamak için bazı önlemler alabilir ve hayatınızı tehlikeye atacak virüslerden bir nebze daha fazla korunabilirsiniz.

Örneğin, evinize veya ofisinize post-it gibi hatırlatıcılar yerleştirebilirsiniz. Onları her gördüğünüzde ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız gerektiğini sizlere hatırlatacak küçük notlar..

Ellerini meşgul edebilirsiniz. Evde televizyon izlediğiniz zamanlarda, çamaşırları katlamayı deneyin mesela.. Ya da elinizi oyalayacak bir hobi edinin?

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız gerektiğini hatırlatmak için kokulu bir el dezenfektanı veya kokulu bir el sabunu kullanmanızı da tavsiye edebiliriz. Koku dikkatinizi ellerinize çekecektir.

Bir toplantıdaysanız veya bir sınıfta oturuyorsanız, parmaklarınızı birbirine bağlamanızı ve kucağınıza yerleştirebilirsiniz.

Alışılmadık olabilir, ancak evde veya dışarıda eldiven takmak da yüzünüze dokunma alışkanlığınızı kırmanıza yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!