Yüksek Ağırlıklar ve Burun Kanaması

SORU: Bazı Güç Sporcularının Çok Yüksek Ağırlıklar Kaldırdıkları Zaman Neden Burunları Kanar?
Cevap: Burun kanaması bazı güç sporcularının elde etmek istediği şeref madalyalarıdır ve ben de yüksek ağırlıklar kaldırırken yaşadığım sakatlıklarla ünlüyümdür. Bunun genel bir açıklaması var: “Eğer burnunuz kanamıyorsa yeterince ağır kaldırmıyorsunuz demektir.”

Kanama, basıncın bir sonucudur. Örneğin; squat’ta, bir güç sporcusu, tüm vücudunu bükerek ve karın kaslarını ağırlık kemerine karşı zorlayarak başlar. Alçalırken, vücudundaki basınçta sanki bir yay sıkıştırılması gibi artar. Hareketin alt noktasına ulaştığında vücuttaki basınç dayanılmaz hale gelir ve buna kan basıncı da dahildir. Bu artışa, burundaki kan damarlarının kuruma eğilimleri de eklenince tabi ki malum sonuca ulaşmış olursunuz.

Kanama, kas kontrolünüzün iyi olduğunun ve yüksek ağırlıkların uyguladığı aşırı basınçla nasıl başa çıkabildiğinizin fiziksel bir göstergesidir.
yks1> Chad Aichs, dünyaca ünlü bir powerlifting sporcusudur ve powerlifting dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. En iyi dereceleri squat’ta 533 kg, bench press’te 373 kg ve deadlift’te 343 kg’dir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

0 Yorum

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla