Muscle & FitnessFıtnessYoga Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yoga Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Birçok insan Yoga’yı, antik zamanlara ait bir antrenman metodu olarak ya da belli pozların uygulandığı egzersizleri kapsayan bir akım olarak bilmekte.

Bu konu ile ilgili kafanızdaki soruları cevaplama amacıyla size yardımcı olacağız.

Yoga Nedir?

Aslında yoga’nın kelime kökeni ‘birleşme’dir. Buradaki birleşme anlamıyla bahsedilen şey, belli pozlarla, meditasyonla ve nefes kontrolüyle bedeni, zihni ve ruhu birleştirme amacıdır. Bu da Yoga için uygun bir tanım olmaktadır.

Yoga’nın mantığı sadece belli pozları egzersiz yoluyla uygulamak ve nefes kontrolü değildir. Vücudunuzda akan enerjiyi tecrübe etmeye ve kontrol etmeye dayalıdır. Bunlardan dolayı yoga’ya meditasyon gözüyle de bakılmaktadır.

Yoga’nın kurucusu Patanjali, Yoga ile ilgili olarak ‘Sthiram sukham asanam.’ sözünün önemine değinmiştir. Bunun anlamı, uyguladığınız poz, sizin için sağlam ve rahat bir poz ise o sizin ‘asana’nızdır. Asana, Yoga’nın sadece hazırlık kısmıdır. Yoga’nın temeli dediğimiz gibi zihin, beden ve ruh arasındaki uyumu sağlamaktır. Bu da sizin en iyi, en zinde halinizi bulmanızı sağlayacaktır.

Faydaları Nelerdir?

Yoga egzersizleri, sadece bir mat yardımı ile uygulayabileceğiniz, fazla zamanınızı almayan, size esneklik, core kuvveti, nefes kontrolü ve dinginlik gibi birçok konuda yardımcı olacak egzersizlerdir.

Fiziksel ve zihinsel olarak ciddi faydaları vardır. Konu, kan basıncınızı düşürmek ya da acıya karşı toleransınızı arttırmak olduğunda bile Yoga size yardımcı olacaktır. Birçok açıdan faydası olan yoganın özellikle meditasyon benzeri bir uygulama şekline sahip olması, sağlık açısından katkılarını arttırıyor. Bu açıdan yoga egzersizlerini uygularken gürültüsüz, sakin ve dikkat dağıtıcı faktörlerin olmadığı bir alanı tercih etmeniz önemli.

Yapılan araştırmalarda serotonin ve oksitosin seviyelerinde artışa neden olduğu görülmektedir. Ayrıca depresyon, şizofreni gibi birçok psikolojik rahatsızlıklara ve uyku problemine faydası olduğu bilinmekte. Zihinsel anlamda bu şekilde katkı sağlaması motivasyonunuzu ve o günkü modunuzu fazlasıyla etkileyebilir. Hatta bunalmış hissediyorken, mutlu hissetminizi sağlayabilir. Kişinin kendisine vakit ayırmasının ve bunu, nefes kontrolü sağlayarak sakin bir şekilde uygulamasının bu tarz yararları olması da kaçınılmaz. Ayrıca nefes kontrolü Yoga için çok önemli olduğundan dolayı astım hastalığı ve benzeri birçok hastalığa olumlu etkisi görülmüştür.

Esneklik ve hareket açıklığı sağlayan bu tarz egzersizlerin bir arada uygulanması da kişiye fiziksel bir sürü fayda sağlamakta. Postür sağlığı konusunda Yoga’nın ciddi katkısı bulunmaktadır. Bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarınız varsa Yoga size yardımcı olacaktır.

Beden Olumlama Akımını Karda Yoga Çekimleri İle Buluşturan Kadın

1 Yorum

  1. Selam ben Türkmenistandan yaziyorum.
    Benim onurgamda tuz ve bide fitik var çok küçükmiş ama var bide hep belimde şiydetli agiri var. Bide benim kalbimin bi klapini iyi çalişmiyor dediler( doktorlar) başgada ben hep sinirleniyorum ve çavuk üzüle bilen bi insanim bazen nefes darligida oluveriyor ben yoga bilen meşgullanmak istiyorum ama kendime çok agramda salmak istemiyorum anidan ben başlangiçda nasil bi yoga yapa bilerim cevap veriseniz sevinirim.
    Teşekkürler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!