Muscle & FitnessSağlıkYoga Zayıflatır mı?

Yoga Zayıflatır mı?

Düzenli Yoga Egzersizlerinin Yarattığı Farklar

Minnesota Üniversitesi’nde, Kinesyoloji alanında öğretim görevlisi olan Beth A. Lewis şu şekilde cevap veriyor; “Düzenli yoga pratiği kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak bu kilo verme biçimi geleneksel anlamda algılanan kilo verme ile farklılaşır.” Kilo verme denilen süreç, bir insanın aldığı kalori miktarı, harcadığı kalori miktarından az ise başlamaktadır. Kilo vermek istiyorsanız kalori alma şeklinizi ve kalori verme şeklinizi gözden geçirmeniz lazım, gerekli değişikliklerin yapılması gerekiyorsa da aksiyona geçmeniz gerekmektedir. Yoga hareketleri kalori yakar ancak, yürüme ve koşma kadar çok yakmazlar.

Kilo alımının en büyük sebeplerinden olan, duygusal yiyicilik ya da stresliyken yeme durumu şu anda günümüzde birçok kişi için baş etmesi zor bir durumdur. Yoga sizin kendi benliğinizin farkına varmanıza yardımcı olacaktır. Bununla beraber psikolojik ve ruhsal bakımdan daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ve zamanla size stres veren unsurlarla nasıl baş edeceğinizi öğreneceksiniz.

Dr. Lewis Maharam bu durumu şu şekilde açıklıyor ve “Yoga nedir?” sorusunu da yanıtlamış oluyor; “Yoga aslında daha çok fiziksel rahatlama ve nefes tekniklerini geliştirmek için yapılan sofistik bir inanıştır.”  Eğer kilo vermek istiyorsanız, sizi zorlayacak, terletecek kalbinizi hızlandıracak egzersizler yapmanız gerekiyor. Ancak, yoganın da kendi içinde çeşitlendiğini hatırlarsak, sizi zorlayacak yoga türleri (rahatlama veya sadece esnemek amaçlı yapılanlar değil) kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yoga Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

yoga ile kilo vermek

Fitness ve Sağlık Bilimleri alanında öğretim görevlisi olan Jen Cassetty’e göre; “Teoride yoga kilo vermenize yardımcı olabilir. Yoga yüksek şiddetli internal egzersiz değildir, ama dersler genelde 75-90 dakika sürmektedir. Ve bu süre boyunca kaslarınız sürekli çalışır, güçlenir ve uzar bazı karın egzersizleri ise sizi çok zorlayabilir.” şeklinde yoganın faydalarını açıklamaktadır.

“Haftalık egzersiz rutininize yogayı ekleyebilirsiniz. Kendinizi gözlemleyin. Düzenli yapılan egzersiz sonucu, vücudunuz şekillenmeye, metabolizmanız ise hızlanmaya başlayacaktır.”

Amerikan koleji beden eğitimi bölümünde uzman olan Leigh Crews’a göre; “Bunun için kısa bir cevap yoktur. Uzmanlar fiziksel aktivite seviyesinin artırılmasının kilo vermek için güzel bir adım olduğunu söylemektedir. Bunu düşünürsek, yogaya başlangıç için doğru yoga türünün seçilmesi çok önemli!”.

Zayıflamada Etkili Yoga Türleri Nelerdir?

yoga türleri kundalini yoga

Eğer kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa, Ashtanga, Vinyasa ya da Power Yoga, türlerini seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu dersler genelde 90 dakika sürüyor ve kardiyovasküler yararları bulunuyor. Ayrıca kalori yakmanıza ve şekillenmenize de yardımcı olmaktadırlar.

Yoganın faydaları arasında psikolojik anlamda sizi daha bilinçli hale getirmesi de büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu bilinçlenme yeme alışkanlığınızın da kötüden iyiye doğru gelişmesine yardımcı olur.

Beslenme uzmanı ve yoga eğitmeni olan Annie B. Kay, bu egzersizlerin önemini şöyle açıklamıştır; “Yoga kilo vermeye yardımcı olur ancak beslenme ile desteklendiğinde daha güzel etkiler oluşabilmektedir.  Yoga nasıl yapılır? sorusunun cevabı beş bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Hindistan’da başlayan ve dünyaya yayılan bu inanç sadece fiziksel bir aktivite değildir, aynı zamanda hayat standartlarınızı yükseltmeniz için, ruhsal bütünlük hissi yaratmakta ve kendinizi iyi hissetmeniz için çıkılan bir yolculuğa benzemektedir.”

Yoga, Yeme Bağımlılığından Kurtulmanıza Katkı Sağlar!

zeki ile aklınızı eğiterek kilo verme

“Meditasyon nasıl yapılır?” konusunu merak ediyorsanız bu yolculuğa başlama vaktiniz gelmiş demektir. Annie B. Kay’e göre; “Yoga pratiği duygusal yiyicilik konusunda sizi geliştirebilir. Kendinizi tanıyabilirsiniz. Ve bu durum, kilo vermenize yardımcı olabilir.”

Yazdıklarımızı özetlememiz gerekirse; düzenli yoga egzersizleri; stresi azaltır, kaslarınızı güçlendirir, karın kaslarınızı şekillendirir, aerobik bir egzersizdir, sağlıklı bir ruh haline girmenize yardımcı olur. Diğer bir yandan, yoga ile kilo verenler uzun süre hayatlarını dengede tutabilecek bir yaşam felsefesini de benimsemiş olurlar.

Ek olarak, yoga derslerinize ağırlık ve kardiyo egzersizleri de ekleyebilirsiniz. Ayrıca tek başına egzersiz yapmayı sevmeyenlerdenseniz iki kişilik yoga hareketleri de yapabilirsiniz. Kısacası yoga yapmak istiyorsanız bahaneleri bir kenara bırakın ve hemen başlayın!

Gül Kılıç eğitmeni

2 YORUMLAR

  1. Hepsini okumaya üşendim de benim soruma cevap verin
    YOGA ZAYIFLATIR MI ?
    YOGAYA BAŞLAMALI MIYIM ?

  2. Şu kadar kısa bir yazıyı okumaktan bile acizsen bence sen intihara başla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!