Muscle & FitnessBacak AntrenmanıYoga Bacak İnceltir mi?

Yoga Bacak İnceltir mi?

Egzersiz yapmak, şekle girmek, yağ yakmak kilo vermek harika şeyler ve fit bir vücuda ulaşmaya giden yolda tüm bunlar düşünüldüğünde akla ilk gelen şey, yoga pilates değil de fitness oluyor. Ancak yoga size bu saydıklarımdan daha da fazlasını verebilir. Dolayısıyla yoganın gücünü hafife almamak gerekir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoganın prensibi diğer sporlardan hatta pilatesten bile biraz farklı. Yoga başlangıç seviyesinden itibaren sadece fiziksel değil zihinsel bir egzersiz gerçekleştirmenize olanak tanır. Bu spor dalı yalnızca yoga hareketleri ile değil, ruhunuzu da hazırlayan yoga müziği ile daha çok kendinizle ve şimdide olmanızı sağlayan, beyni, ruhu ve bedeni birleştiren, kendi içselliğinize doğru bir yolculuktur. Pek çok insan sadece bir spor olarak başladıkları yogada aradıkları şeyi bularak yoga eğitmenliği yapar hale bile gelebiliyor.

Bana soracak olursanız, yogayı fit bir vücuda ulaşmada araç olarak görmek, yogaya büyük haksızlık olur. Evet, düzenli yoga yapmak kas kütlenizi, esnekliğinizi ve gücünüzü tahmin edemeyeceğiniz kadar artırır, şekillenmeye başlarsınız. Yine de yoganın temel felsefesi zihni, ruhu ve bedeni kısıtlamalardan ve alışmışlıklardan temizlemektir. Bir başka deyişle yoga, bir spordan çok daha fazlasıdır.

yoga sandalye pozu

“Yoga nedir?” sorusuna cevap verdiğimize göre, sürekli sorulan sorulardan bir başkasına cevap verelim: “Yoga bacak inceltir mi?”

Bacak inceltmek söz konusu olduğunda, alt vücut egzersizleri yogadan daha çok tanınıyor aslında. Örneğin, bacak inceltmek denildiğinde akla ilk olarak squat ve lunge geliyor ve bacak için yegane çözümlermiş gibi bu hareketler akılda kalıcı oluyor. Fakat düzenli yoga yapmak da bacaklarınızı şekle sokmanın etkili yollarından biridir.

Yoga deyince genelde insanların aklına yoga matı üzerinde iki elini yana açan, bağdaş kuran ve “om” diyen insanların görüntüsü gelse de aslında yoga, sadece bundan ibaret değildir. Yoga yaparken bazı pozlarda, Warrior 1 ve kartal pozunda mesela, güçlü bacaklara ihtiyacınız vardır. Ancak, önemli olan bir konuyu da es geçmemek lazım. Hangi egzersizi yaparsanız yapın sadece yağ yakmak istediğiniz bölgeyi hedef alırsanız o yağları yakamazsınız. Tüm spor prensiplerinde bu iş böyledir. Eğer bacak inceltmek istiyorsanız bütün vücudunuzdaki yağları hedef almanız gerekir. Özellikle kadınlarda kalça ve basen bölgesi inatçı yağların toplandığı bir bölgedir. Kiloyu bu bölgelerden alanlardansanız, yağ yakma sürecinde inceldiğinizi en son göreceğiniz bölgeler bu bölgeler olabilir.

Yoga Bana Nasıl Yardımcı Olur?

Yoga kalori yakmanızı sağlar ve bunu yaparken de kaslarınızı şekillendirir.

Yoga disiplininin sunduğu beyin, beden ve ruh üçlemesi, stres derecenizi düzenlemenizi sağlar. Bu da yemek konusunda size gerçekten yardımcı olacaktır. Daha bilinçli ve daha kendinizden emin bir beslenme sistemine yoga sayesinde geçebilirsiniz. Böylece yağ yakımı sürecinde egzersizle birlikte götürmeniz gereken sağlıklı beslenme düzeni konusunda bir adım önde olabilirsiniz.

yoga and nutrition

Beslenmenin önemi

Tüm sporlarda olduğu gibi yogada da yağ yakmanın en akıllıca yolu, yapılan egzersizin yanında sağlıklı beslenmektir. Eğer harcadığınızdan fazlasını yerseniz bu bedeninizde yağ olarak depolanmaya başlar. Önemli olan az yemek değildir. Besin değeri yüksek, sağlıklı gıdaları tüketmeniz ve alacağınız kaloriyi sağlıklı taraftan almanız çok önemlidir. Yoga, sağlıklı besinlerde karar kılmanızda gerçekten yardımcı olabilir. Çünkü yoga farkındalığınızı artırır. Zamanla kendinizi bilinçli bir şekilde vücudunuz için en iyisini seçmeye çalışırken bulursunuz. Yoga eğitimi hayatınızın bir parçası haline geldiğinde, stresli dönemlerinizi nasıl kontrol etmeniz gerektiğini de öğrenmiş olursunuz. Bu sayede, boşlukta hissettiğiniz bir anda eliniz cips ya da çikolataya değil, havuca doğru uzanacaktır.

Daha Fazla Aktif Olun

Bir kilonun 7700 kalori olduğunu varsayarsak, günlük harcadığınız kalori miktarını artırırsanız hedefinize ulaşmış olursunuz. Yoga dersleri 175-600 arası kalori yakmanızı sağlar. Yakılan kalori kişinin boyuna, kilosuna, egzersiz geçmişine ve yoga kursu sınıflarının zorluk derecesine göre değişiklik gösterecektir.

yoga warrior

Eğer hafif egzersizler seviyorsanız hatha yogaya yönelebilirsiniz. Hatha yoganın hareketleri sayesinde kalori yakarken kaslarınızı daha çok hissetmeye başlayacaksınız.

Yogada daha iyi olmaya başladıkça ve bedeniniz güçlendikçe, power yoga ya da vinyasa sınıflarına katılmanızı öneririm. Gerçekten kaslarınızı hissetmeye başlayıp daha çok kalori yakmanızı sağlayan bu sınıflar tüm vücudunuzu ve elbette ki bacaklarınızı şekillendirmede oldukça başarılıdır. Ancak, hedefiniz kilo vermekse, bu sınıflardaki egzersizlerinizi haftanın başka günlerinde yapacağınız kardiyovasküler egzersiz ve ağırlık antrenmanlarıyla da destekleyebilirsiniz. Yoga kaslarınızdaki gücün artmasını sağlar, kaslarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini size öğretir; ancak sizi kendi vücut ağırlığınız ile çalıştırdığından aşırı kaslanma konusunda size istediğinizi veremeyebilir.

Bacaklar İçin Etkili Yoga Hareketleri Nelerdir?

Denge hareketleri, tek bacak hareketleri, yavaş bir şekilde ağırlığınızı bir bacaktan diğer bacağınıza geçirdiğiniz, güç ve denge isteyen pozların tamamı kas dayanıklılığınızı artırdığı gibi güzel kalori de yaktırır ve bacak kaslarınızın en iyi şekilde şekillenmesini sağlar. Yapacağınız hareket, bacak bölgesini hedef almıyor olabilir. Fakat unutmayın, yağ yakımı bütün vücut çalışınca devreye girer. Bu nedenle, sadece bacak hareketlerine yüklenmek yanlış olacaktır.

Yoganın bacağı hedef alan en etkili hareketleri arasında;

  • Warrior 1, 2 ve 3,
  • Crescent lunge,
  • Eagle,
  • Dansçı,
  • Sandalye pozisyonu,
  • Uçak,
  • Yana Lunge bulunur.
yoga dancer

Vinyasa Yoga mı, Yoksa Kardiyo mu?

Vinyasa yoga gerçekten çok kalori yaktıran bir sınıftır. Bir pozdan diğerine geçiş esnasında bir saatte 400 kalori yakmaya imkan sağlar, tabi bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Geleneksel kardiyo da vinyasa yoga da kilo vermede etkilidir. “İyi olan hangisidir?” sorusuna verilebilecek en iyi cevap da size göre değişecektir. Hangisinde istikrarlı olursanız, hangisine uzun vadede tutunursanız sizin sporunuz o demektir.

Yine de Vinyasa yogada, şınav pozisyonunda durma gibi denge gerektiren ve vücut ağırlığınızı kullandıran pozların sadece kalori yaktırmadığını, aynı zamanda kaslarınızı güçlendirdiğini de unutmamak gerek.

Kısacası, sizi hangi egzersiz mutlu ediyorsa onu yapın. Çünkü yağ yakımı uzun vadede kendini gösteren, sabır gerektiren bir süreç. Dolayısıyla en önemlisi istikrar ve devamlılık.

Gül Kılıç eğitmen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!