Muscle & FitnessSağlıkYeni Yıl, Yeni Kararlar: Meditasyon ile Huzurlu Bir Yıl

Yeni Yıl, Yeni Kararlar: Meditasyon ile Huzurlu Bir Yıl

Meditasyon, zihninize odaklanmak ve düşüncelerinizi yönlendirmek için uyguladığınız bir eğitim sürecidir. Meditasyonun popüleritesi insanlar keşfettikçe ve meditasyondan fayda gördüklerini anladıkça artmaya başlamıştır. Çoğu insan stresi azaltmak ve konsantrasyon geliştirmenin bir yolu olarak meditasyona yönelir.

İnsanlar aynı zamanda meditasyonu olumlu bir ruh hali ve bakış açısı, öz disiplin ve sağlıklı bir uyku düzeni gibi yararlı alışkanlıklar ve duygular geliştirmek için de kullanırlar. Kısacası meditasyon, iç ve dış dünyamız arasında bir bağlantı kurar ve bedenimizi uyandırır.

Biz de bu yazımızda meditasyonun sağladığı sayısız avantajdan birkaçını sizler için listeledik!

Empati Duygularınızı Geliştirin

Şefkat meditasyonu, empati ve nezaket gibi olumlu duyguları düzenleyen beyin bölgelerine sinirsel bağlantılar ateşler. Meditasyonun neden olduğu derin akış durumu, sosyal bağlılık oluşturur ve bizi daha sevecen ve dostane kılar.

Meditasyon Bilişi Geliştirir

Araştırmacılar, kişilerdeki başarı olasılığını artırmak uygulanabilecep en mükemmel yöntemlerden birinin meditasyon olduğu konusunda hemfikirdir. Günlük rutinin bir parçası olarak uygulanan mediytasyonun, beynin problem çözme ve karar verme stratejilerini geliştirdiğini ve mesleki yaşamımızda arzu edilen bir değişim yaratabileceği düşünülür.

Meditasyon Stresinizi Dengeler

Stres, vücudun öngörülemeyen olumsuzluklara verdiği tepkidir. Ani tehditlerle karşılaşmak vücuttaki kortizol veya stres hormonu düzeyini artırır ve otonom sinir sistemini harekete geçirir. Yapılan bazı araştırmalarda üzenli meditasyon yapan kişilerin beyinlerinde daha düşük kortizol seviyesine sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Tüm bunların doğrultusundan dayanıklı ve anlayışlı bir ruh haline sahip olmak bununla bağdaşlaştırılabilir.

Meditasyon Duygularınızı Destekler

Araştırmalar, meditasyonun kendinizi nasıl gördüğünüzü ve kendinize duyduğunuz değeri ifade eden öz imajı ve öz değeri geliştirdiğini göstermiştir. Meditasyon yaptığımızda, zihnimizin net bir resmini elde ederiz ve şu anda duygularımızı ve eylemlerimizi harekete geçiren düşüncelerin farkına varırız.

Meditasyon Dikkatinizi Artırır

Meditasyonun sizi o ana nasıl çektiğini fark ettiniz mi? Meditasyon yaptığımızda bilinçli bir farkındalık ortaya çıkar ve zihnimizin kendisiyle tam bir uyum içinde olduğu “akış” durumuna ulaşırız. Sekiz haftalık dikkatli meditasyonun etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, düzenli meditasyon uygulayan kişilerin dikkatinin ve konsantrasyon sürelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Kısa süreli meditasyon yapanlar bile hiç meditasyon yapmayanlara göre daha az odaklanma problemi yaşarlar.

Yatmadan Önce Meditasyon Yapmak Uykuyu İyileştirebilir mi?

Meditasyon, günün herhangi bir noktasında bize çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. İster uyanır uyanmaz, ister öğle yemeği molalarında veya yatmadan hemen önce meditasyon yapıyor olun, her şekilde meditasyonun olumlu etkileriyle karşılırsınız. Yatağa yatmadan hemen önce uygulayacağınız kısa bir meditasyon seansı, sinirlerinizi sakinleştirmeye ve uyumadan önce rahatlamanıza yardımcı olur.

Pratik olarak, ne zaman ve ne kadar süreyle meditasyon yapabileceğimiz konusunda bir sınırlama yoktur. Zihninizin ve vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu anlamak için kendinize ayırabildiğiniz kadar zaman ayırmaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!