Muscle & FitnessTakviyeYaz Aylarında İyi Hissettirecek 5 Gıda Takviyesi

Yaz Aylarında İyi Hissettirecek 5 Gıda Takviyesi

Yaz geldi! Temiz hava, güneş ışığı, deniz ve harika açık hava aktiviteleri… Bu sene bizi çok farklı bir yaz bekliyor, orası kesin. “Yeni normal”imizde yaz günlerini nasıl yaşayacağımızı hep birlikte göreceğiz. Haliyle türünün ilk örneği olacak olan 2020’nin sıcak günlerini olabildiğince sağlıklı geçirmeye bakmalıyız.

Sıcak yaz aylarında, cildimiz ve saçlarımız çoğunlukla güneş nedeniyle ve tabi bir de deniz kenarında geçireceğimiz günler nedeniyle kurumaya eğilimlidir. Uzayan günler ile uzun soluklu güneşe aşırı maruz kalma açıkta kalan cilt üzerinde de kurumaya neden olur ve erken yaşlanmanın kapılarını aralar. Vücudun hem içinde hem de dışında hidrasyonun ciddiye alınması gerekir.

Cildinizi ve saçınızı dehidrasyondan ya da cilt rahatsızlıklarından korumak, enerjinizle güneşe ayak uydurmak ve sağlıklı bir kışın zeminini hazırlamak adına bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için vücudunuza içeriden de destek vermeniz gerekir. Yaz ayı boyunca size eşlik etmeye aday vitaminleri, antioksidanları, kısacası yazlık gıda takviyelerinizi şimdiden edinin.

İşte bu yaz alabileceğiniz, size kendinizi iyi hissettirecek gıda takviyeleri.

C Vitamini

C vitamini aslında yıl boyunca ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Ancak yaz aylarında vücudunuzun ısıyı yönetmesine, ısı çarpmalarını ve döküntüleri önlemesine yardımcı olduğu için özellikle önemlidir. Güneş yanığının önlenmesinde ve tedavisinde de faydalı olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini destekler ve mevsimsel alerjilere yardımcı olabilir.

Yazın açık havada daha fazla zaman geçiriyoruz ve dolayısıyla daha fazla serbest radikala maruz kalıyoruz. C vitamini, bağışıklık sisteminizi destekleyen doğal bir antioksidandır ve bu serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Yazın bütün aktiviteler açık havada gerçekleşir ve bulunduğunuz yerde her zaman ılık yaz akşamlarına denk gelmeyebilirsiniz. C vitamini, eğlenceli açık hava aktivitelerinin keyfini çıkarmanızı engelleyebilecek yaz soğuklarından korunmanıza yardımcı olabilir. Normalde alışkın olduğunuzdan çok farklı bir iklime sahip yerlere seyahat ettiğinizde harika bir destektir.

Yüz için C vitamini oldukça yararlıdır; vücudu hücre hasarından korur, kolajen ve elastin sentezini arttırır. Hücre hasarını azalttığı, yara onarımını iyileştirmeye ve kuru cildi önlemeye yardımcı olduğu için güneşe karşı koruyucu etki gösterebilir. En iyisi mi bir kutu C vitamini hapı edinin.

Biyotin

Biyotin (B7 vitamini) herhangi bir B vitamini değildir, cildi ve saçları daha sağlıklı hale getirmede uzmandır. Hatta lakabı “H” vitaminidir (Almancada “saç ve cilt” anlamına gelen bir kelimeden dolayı). Biyotin saçınızı, cildinizi, sinirlerinizi ve sindirim sisteminizi destekleyen bir B vitaminidir.

Biyotin B7 vitamini eksikliği saçınızın genel parlaklığını ve sağlığını azaltır, üstelik sindirim sorunlarına da neden olabilir. Günlük olarak alınacak bir biyotin vitamini takviyesi, sadece yazı muhteşem saçlara geçirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tırnaklarınızı güçlendirir, metabolizmanızı hızlandırır ve cildinizin doğal parlaklığını da arttırır.

Biyotinin saçın ve tırnağın ana bileşeni olan keratin üretimine dahil olduğu için sağlıklı saç büyümesini ve sağlıklı tırnakları doğal olarak teşvik ettiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ancak biyotinin faydaları burada bitmez: Biotin, kasların iyileşmesine yardımcı olmak için çalışır, bu nedenle uzun yaz tatillerinden sonra haftalık egzersizlerinize hızlı bir şekilde geri dönmek istiyorsanız, biyotin hapı takviyesine şans vermelisiniz.

Ginseng

Ginseng yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak bilinir ve cildi rahatlatmak için kullanılır. Ginsengi, cildi tahriş edici maddelere karşı korumak ve cilt tahrişini tedavi etmek için balmumu ile birleştirmek oldukça eski ve kullanışlı da bir yöntemdir. Bu kadim bitkinin tek özelliği bu değil elbette. Çin, Kore ginsengi ve diğer Asya ülkelerinde bu bitki kökü yüzyıllardır geleneksel bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ginseng enerjiyi artırmak, biliş fonksiyonunu iyileştirmek, kan şekerini azaltmak, stresi ortadan kaldırmak, kolesterolü dengelemek gibi sayısız pozitif etkisi vardır.

Ginseng kökü faydalı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir (1). Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren birçok çalışma da vardır (2). Kısacası bu yaz, ginseng takviyenizi rutin diyetinize ekleyin.

Koenzim Q10

Hücresel enerjinin üretilmesinde çok önemli bir rol oynadığı için Koenzim Q10 gençlik pınarı gibidir. Vücudu serbest radikaller için temizleyen doğal bir antioksidandır, ayrıca ince çizgilerin görünümünü en aza indirmek için hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Özellikle cildinizi güneşe maruz bıraktığınız zamanlarda oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olur, güneş lekesi problemine karşı da koruyucudur.

CoQ10, vücuttaki tüm hücreleri desteklediği için en popüler yaşlanma karşıtı takviyelerden biridir ve cilt bakımı ürünlerinin vazgeçilmez bileşenidir. Koenzim güneş ışıklarının ciltte oluşturabileceği her türlü hasara iyi gelebilir. Aynı zamanda, CoQ10 sindirime de yardımcı olur. Ancak CoQ10 sadece yalnız çalışmaz; C vitamini ve E vitamini gibi diğer antioksidanların etkilerini de en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur (3). Bir başka deyişler, bu güçlü antioksidan yaz eğlenceniz için sizi sağlıklı tutmak için en iyisini yapar.

Matcha

Matcha, doğal antioksidanlar olarak işlev gören bitki bileşikleri sınıfı olan kateşinler açısından zengindir. Antioksidan olarak, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek zararlı serbest radikalleri stabilize etmeye yardımcı olur. Böylesi bir güç de deniz, kum, güneş ve yaz sıcağında vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir.

Son yıllarda matcha zayıflama ile de ilgilendirilmektedir. Hatta bazı çalışmalar, matcha ekstraktının metabolizmayı ve yağ yakımını artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir ki her ikisi de kilo kaybına yardımcı olabilir (4). Yani sağlıklı, zinde ve fit bir yaz için matcha takviyenizi mutlaka edinin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!