Muscle & FitnessSağlıkYağ Yakımına Destek Olduğu Bilinen CLA Nedir, Ne İşe Yarar?

Yağ Yakımına Destek Olduğu Bilinen CLA Nedir, Ne İşe Yarar?

Var olan tüm yağlar aynı değildir. Bazıları sadece enerji için kullanılırken, bazıları sağlık üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Konjuge linoleik asit (CLA) de, et ve süt ürünlerinde bulunan ve çeşitli yararları olduğuna inanılan bir yağ asididir (1). Aynı zamanda hızlı kilo verme sürecinde kullanılan popüler bir takviyedir.

CLA Nedir?

CLA, bitkisel yağlarda çok miktarda ve diğer bazı gıdalarda daha az miktarda bulunan en yaygın omega-6 yağ asididir. Konjuge ön eki yağ asidi molekülündeki çift bağların düzenlenmesi ile ilgilidir. 28 farklı CLA formu vardır. Bu formlar arasındaki fark, çift bağlarının çeşitli şekillerde düzenlenmesidir. Bu denli küçük bir ayrıntı, hücrelerimiz için büyük farklar yaratabilir. CLA esasen çoklu doymamış bir omega-6 yağ asidi türüdür. Başka bir deyişle, teknik olarak bir trans yağdır, ancak birçok sağlıklı gıdada oluşan doğal bir trans yağ olarak nitelendirilebilir. Çok sayıda çalışma, CLA gibi doğal trans yağlardan farklı olan endüstriyel trans yağların, yüksek miktarlarda tüketildiğinde zararlı olduğunu göstermektedir.

CLA Kaynakları Nelerdir?

cla-kaynaklari

CLA’nın ana kaynakları inek, keçi ve koyun gibi hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünleridir. Fakat bu gıdalardaki toplam CLA miktarı, hayvanların ne yediğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin, CLA içeriği, çimle beslenen ineklerden elde edilen et ve süt ürünlerinde, tahılla beslenen ineklerden elde edilen et ve süt ürünlerine oranla % 300-500 daha yüksektir. Çoğu kişi diyetlerinde CLA tüketmektedir. ABD’de ortalama linoleik asit alımı, kadınlar için günde yaklaşık 151 mg, erkekler için 212 mg’dır.

Sizin için seçtiğimiz en iyi CLA ürünlerini incelemek için Yağ Yakımı Konusunda Güvenle Kullanabileceğiniz En İyi 5 CLA yazımıza mutlaka göz atın!

CLA Ne İşe Yarar?

CLA doğada çoğunlukla bazı hayvanların yağlı etlerinde ve sütlerinde bulunur ve CLA faydaları oldukça fazladır. Uzun süreli gözlemsel çalışmaların çoğu, daha fazla CLA tüketen kişilerde hastalık riskini değerlendirmiştir. Buna göre özellikle, yiyeceklerden çok fazla miktarda CLA alan insanlar, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için daha düşük risk altındadır (2). Ayrıca ineklerin ağırlıklı olarak otla beslendiği ülkelerdeki çalışmalar, vücutlarında en fazla CLA olan kişilerin kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

CLA’nın popülerliğinin asıl nedeni ise kilo verme sürecinde etkili olmasıdır. CLA genellikle bir yağ yakıcı olarak nitelendirilir. Çünkü CLA zayıflama sürecinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakım sürecine destek olur. Özellikle hayvanlarla gerçekleştirilen çalışmalarda CLA kullananların kullanmayanlara oranla daha yüksek oranda yağ yaktığı gözlenmiştir. İnsanlar söz konusu olduğunda ise özellikle obez kişilerde etkinliğinin daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla CLA yağ yakıcı olarak sıklıkla kullanılır ve bu sürece destek olur. CLA’nın yaygın olarak kullanılmasının bir diğer nedeni de kas gelişimini desteklemesidir. CLA kullanımı yağsız kas kütlesi oluşumuna yardımcı olduğundan kullanım sonrası vücut ağırlığında bir düşüş genellikle gözlenmez. Çünkü CLA yağ kütlesinin yerine kas kütlesi eklenmesini sağlayabilir.

CLA ayrıca bağışıklık sistemi için de oldukça yararlıdır ve aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Hayvanlarla gerçekleştirilen bir çalışmada günde yaklaşık 0.5 gram CLA kullanımının LDL ve total kolesterolde önemli bir düşüşe yol açtığı görülmüştür. Bazı çalışmalarda ise CLA kullanımının bağışıklık sistemini destekleyici bir etki oluşturduğu görülmüştür.

CLA Kullanımı

cla-yag-yakici

CLA üzerine yapılan çoğu çalışmada, günde 3.2-6.4 gram CLA kullanılmıştır. Bir gözden geçirme çalışması, kilo kaybı için günde en az 3 gram gerekli olduğu sonucuna varmıştır. Günde 6 grama kadar olan CLA kullanımı, insanlarda ciddi yan etkiler oluşturmaz ve güvenli olarak kabul edilir (3). Ancak, dozaj arttıkça yan etki riskinin arttığını unutmamak gerekir.

Kanıtlar, yeterli miktarda CLA almanın faydalı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, takviyelerde bulunan CLA, linoleik asidin bitkisel yağlardan kimyasal olarak değiştirilmesiyle elde edilir. Genellikle gıdalarda doğal olarak bulunan CLA’dan farklı bir formdadırlar. Fakat CLA takviyesi içeriğindeki CLA miktarı insanları süt veya etten aldığı miktarlardan çok daha yüksektir. Bu yüzden aşırı miktarda CLA takviyesi kullanmak karaciğerinizde yağ birikimine neden olabilir, bu da metabolik sendrom ve diyabete giden bir basamak olarak görülebilir. Hem hayvanlarda hem de insanlarda yapılan çok sayıda çalışma, fazla CLA’nın iltihaplanmaya neden olabileceğini ve insülin direncine yol açabileceğini ortaya koymaktadır. CLA yan etkileri söz konusu olduğunda, insanlarla gerçekleştirilen ve makul dozların kullanıldığı bazı çalışmalar CLA takviyelerinin, ishal gibi hafif veya orta dereceli yan etkilere neden olabileceğini göstermektedir.

[yasr_overall_rating]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!