Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıYağ Yaktığını Duyunca Şaşıracağınız Yiyecekler

Yağ Yaktığını Duyunca Şaşıracağınız Yiyecekler

Bazı besinler vardır ki dolaylı yoldan yağ yakımını desteklerler. Bu genelde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan besinlerin meydana getirdiği bir durumdur.

Kilo vermek için en büyük gerekliliğin kalori açığı oluşturmak; yani egzersizler ve günlük aktivite aracılığıyla yaktığımızdan daha az kalori yemek olduğunu sürekli olarak dile getiriyoruz. Bu gerçeğe bağlı kalarak, kalori açığı oluştururken yağ yakımını daha da hızlandıracak yiyecekler yersek sizce ne olur? Kalori açığı küçük miktarlarda da olsa artar. Bu sayede yanlış kalori sayma, az hareket etme gibi ihtimallerin olduğu günlerdeki kalori fazlalığı telafi edilebilir.

Özellikle vücudun dinlenir halde olduğu an daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmasını sağlayan bu yiyecekler, diyetiniz için fayda sağlar. Tabii ki bu yiyecekler bir mucize değildir. L-karnitin, CLA gibi takviyelerle aynı şekilde sürece destek olurlar. Yani bir anda göbek yağlarınızdan kurtulmanızı sağlamazlar.

Yağ Yakan Yiyecekler

Kırmızıbiber ve diğer acı biberler, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olurlar.

Image result for süt

Kalsiyum oranı yüksek olan süt de metabolizma tetikleyici bir diğer besindir. Yağsız süt tercih etmeniz daha az kalorili olduğu için diyete daha uygundur.

Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan tüm yeşil yapraklı sebzeler kilo vermeyi sağlar. İyi çalışan sindirim sistemi, kilo vermeyi ve yağ yakımını kolaylaştırır.

Image result for elma sirkesi

Elma sirkesi de yağ yakımına destek olduğu herkes tarafından bilinen bir diğer besindir. Midedeki pH’ı düşürerek asiditeyi arttırır, bu sayede sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakımını hızlandırır. Kolesterol, şeker ve kan basıncını düzenleyerek vücut yağ kütlesinin azalmasını sağlar.

Image result for green tea coffee

Yeşil çay, kahve gibi kafein oranı yüksek “termojenik” besinler de metabolizma hızını arttırırlar. Bu sayede yağ yakımını kolaylaştırırlar. Ancak bu besinleri tükettiğiniz doza dikkat etmelisiniz, aksi takdirde kalbinizi zorlayabilirsiniz. Kafein, ani ölümlere sebep olabilen bir madde olduğu için dozuna dikkat edilmediğinde tehlikeli olabilir.

Baklagiller bol protein oranına sahip olmaları ve az kalorili olmalarıyla diyeti ve yağ yakımını kolaylaştırabilirler. Kuruyemişler de sağlıklı yağlar bulundurdukları için yağ yakımını desteklerler.

Related image

Kalorisi düşük, lifler bakımından zengin, antioksidan özelliğe sahip, metabolizma hızlandırıcı, kolesterol ve şeker düzenleyici meyveler de yağ yakımına destek olurlar. Nar, greyfurt, kivi ve ananas  bu meyvelere verilebilecek güzel örneklerdir.

Image result for avokado

Düzenli olarak tüketildiğinde, yağ yakımını kolaylaştırıp metabolizmayı hızlandıran avokado da yağ yakımına yardımcıdır. Bol miktarda sağlıklı yağ içerir.

Sağlıklı yağlar olan aspir yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahipler. Aspir yağı zaten CLA olarak bildiğiniz yağ yakmaya yardımcı takviyelerin içinde bulunmaktadır.

Ayrıca bu yağlar vücutta ekstradan yağ depolanmasını da önleyebilirler. Özellikle kalori açığı varken sağlıklı yağlara yöneldiğinizde, yağ yakım hızınız artacaktır.

Tarçın da kan şekerini dengeler ve insülin direncini etkiler. Bu sayede kandaki glikoz oranını düşürebilir ve yağ yakımına destek olabilir.

Image result for zencefil

Zencefil de yağ yakımını destekleyici bir baharattır. Kan damarlarını genişleterek metabolizmayı hızlandırırken, inflamasyon ile de savaşır. Bu yüzden son derece faydalı bir besindir ve kesinlikle beslenmenizin bir parçası haline getirmeniz tavsiye edilir.

Image result for keten tohumu

Keten tohumu da içerdiği yağ asitleri sayesinde vücutta fazla yağ depolanmasını önleyebilir. Yağ yakımını da hızlandırıcı etkisi vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!