Muscle & FitnessGenelYağ Oranı Düşürme Konusunda CLA Gerçekten Etkili mi?

Yağ Oranı Düşürme Konusunda CLA Gerçekten Etkili mi?

Yağ yakımına destek olduğu bilinen CLA nedir, ne işe yarar? Bu sorular kafanızı karıştıyorsa ayrıntılı bir şekilde açıkladık!

Yağ yakmak gün geçtikçe daha fazla kişinin sorunu haline geliyor. Çoğu kişi fazla kilolarından kurtulabilmek için internetten farklı takviyeler bulmaya çalışıyor. En çok hangi besinlerin ve hangi supplementlerin yağ oranını düşürme etkisine sahip olduğu sürekli sorulan bir soru haline gelmişken, CLA takviyeleri sizin bu sorunuza güzel bir yanıt olabilir.

Supplement kullanımı konusunda hala tereddütte kalan kişiler olmasına rağmen bilimsel olarak amaçları ve yararlılıkları kanıtlanmış supplementler arasında CLA da bulunuyor. Konu yağ oranı düşürme ve kilo vermek ise CLA en çok duyacağınız supplementtir. Şanını da hak ediyor.

CLA ve Yağ Yakma Arasındaki Bağlantı

Size kısaca CLA’nın işleyişinden bahsedelim.

CLA bir omega-6 yağ asidi olan linoleik asittir. Kültür mantarı, süt, süt ürünleri ve otla beslenen hayvanlar CLA kaynaklarıdır. Yani doğal beslenme yolu ile de CLA alınabilir. Ancak otla beslenen hayvan sayısı gün geçtikçe azalmakta, yem kullanımı artmakta ve bu hayvanlardaki CLA oranı da buna bağlı olarak düşmektedir. Yeteri kadar CLA için artık daha fazla hayvansal gıda tüketmeniz gerekiyor. Bu da şu anlama geliyor; hem maddi olarak hem de fiziksel olarak bu kadar çok tüketim yapamayacağınızdan takviye kullanımı akıllıca bir seçim olabilir.

CLA hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek için “Yağ Yakımına Destek Olduğu Bilinen CLA Nedir, Ne İşe Yarar?” yazısına da göz atabilirsiniz.

CLA vücudunuzdaki “yağ tabakası” diye tabir ettiğimiz yağ hücrelerini hedef alır. Bilimsel adı trigliserit olan yağ hücrelerini ufak parçalara bölen CLA, bu parçaların kaslarda enerji olarak kullanılması için iletilmelerini sağlar. Yağ yakmak tüm bu yağ hücrelerinin parçalanıp enerjiye dönüştürülmesi olayıdır. Yani CLA; yağ yakımınızı destekler, özellikle metabolizma hızı yavaş kişiler daha hızlı yağ yakımı sağlar ve daha hızlı kilo vermeye başlar. Metabolizmanızın verimliliğini artıracak olan CLA, supplement olarak tüketilebilir.

Bir besini supplement olarak almak ile havyan ya da bitki kaynaklı bir besinden almak arasında bir fark yoktur. Çünkü en nihayetinde metabolizma, aldığı besinleri kullanacağı ve kullanmayacağı parçalar olarak en saf hallerine indirgeyerek ayırır ve işler. Burada supplement kullanımı ile yaptığınız aslında, vücuda bu besinlerin saf halini direkt almanızdır.

CLA’nın Bilimsel Faydaları

CLA’nın en çok ot ile beslenen besi hayvanlarında bulunduğunu ve yem ile beslenen hayvanlara göre %300-500 kadar daha fazla miktarda olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır (1). Bu nedenle doğal beslenmenizdeki CLA alımınızı supplement alarak takviye edebilirsiniz.

Yağ oranını azaltmak için CLA.

CLA üzerinde yapılan araştırmaları incelediğimizde, CLA’nın faydaları arasında aşağıda sıraladığımız noktalar yer almaktadır:

  • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda hayvanlarda yağ yakımını CLA’nın desteklediği gözlemlenmiştir (2).
  • İnsanlar üzerinde yapılmış olan araştırmaların bir kısmı CLA’nın yağ yakımını özellikle obezite problemlerine sahip kişilerde önemli bir şekilde azaltabildiğine işaret etmektedir (3).
  • Bazı araştırmalarda CLA oranı yüksek beslenenlerin kanser ve Tip 2 diyabet risklerinin daha az olabildiği gözlemlenmiştir (4, 5). Ayrıca kalp hastalıkları riski konusunda da CLA’nın etkili olabileceği düşünülmektedir (6).

Piyasada bulunan ve kilo verip yağ yakmanıza yardımcı olabilecek CLA takviyelerini incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

CLA’nın bu faydalarından yararlanabilmek için elbette genel beslenme ve spor konusunda da etkin olmak gerekir. Hiçbir supplement ya da hiçbir içecek (yeşil çay, sporcu içecekleri vb.) tek başına sağlıklı bir yağ yakımını destekleyemez.

Eğer supplement kullanmayı düşünüyorsanız kilo vermek ve yağ yakmak için kullandığınız CLA ürününün hakkını vermelisiniz. Peki bu nasıl olacak? Tabii ki tükettiğiniz kalori miktarını azaltıp, kontrol altına aldığınız bir diyet ve düzenli spor ile…

Yağ oranını azaltmak için CLA.

CLA kullanırken ağırlık egzersizleri ve kardiyo yapabilirsiniz. CLA zaten metabolizma hızınıza katkı sağlayacağı için metabolizmanızın bu verimini uzun süre kullanabileceğiniz şekilde spor yapmak önemlidir.

Haftada 4-5 gün kadar yarım saat ve 1 saat arası egzersiz yapmanız özellikle başlangıçta hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olacaktır!

CLA bir omega-6 yağ asidi izomeridir ve doğada bulunduğu gibi supplement olarak da alınabilir. Yağ oranı düşürme ve kilo verme konularında güvenebileceğiniz bu ürün zaman zaman ihtiyaca göre bir başka yağ yakıcı supplement olan l-karnitin ile de desteklenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!