Yağ Oranı Düşürme Konusunda CLA Gerçekten Etkili mi?

Yağ yakmak gün geçtikçe daha fazla kişinin sorunu haline geliyor. En çok hangi besinler ve hangi supplementlerin yağ oranını düşürme etkisi sürekli bir soru haline gelmişken, CLA takviyeleri sizin bu sorunuza güzel bir yanıt olabilir.

Supplement kullanımı konusunda hâlâ tereddütte kalan kişiler olmasına rağmen bilimsel olarak amaçları ve yararlılıkları kanıtlanmış supplementler arasında CLA da bulunuyor. Konu yağ oranı düşürme ve kilo vermek ise CLA en çok duyacağınız supplementtir. Şanını da hak ediyor.

CLA ve Yağ Yakmak İle İlgili Temeller

Size kısaca CLA’nın işleyişinden bahsedelim.

CLA bir omega-6 yağ asidi olan linoleik asittir. Kültür mantarı, süt, süt ürünleri ve otla beslenen hayvanlar CLA kaynaklarıdır. Tabii otla beslenen hayvan sayısı gün geçtikçe azalmakta ve bu hayvanlardaki CLA oranı da buna bağlı olarak düşmektedir. Yeteri kadar CLA için artık daha fazla hayvansal gıda tüketmeniz gerekiyor demektir ki bu da hem maddi olarak hem de fiziksel olarak bu kadar çok tüketim yapamayacağınızdan pek de mümkün değil.

CLA vücudunuzdaki “yağ tabakası” diye tabir ettiğimiz yağ hücrelerini hedef alır. Bilimsel adı trigliserit olan yağ hücrelerini ufak parçalara bölen CLA, bu parçaların kaslarda enerji olarak kullanılması için iletilmelerini sağlar. Yağ yakmak tüm bu yağ hücrelerinin parçalanıp enerjiye dönüştürülmesi olayıdır. Yani CLA; yağ yakımınızı destekler, özellikle metabolizma hızı yavaş kişiler için daha hızlı yağ yakımı ve daha hızlı kilo vermek demektir. Metabolizmanızın verimliliğini arttıracak olan CLA, supplement olarak tüketilebilir.

Bir besini supplement olarak almak ile havyan ya da bitki kaynaklı almak arasında bir fark yoktur. Çünkü en nihayetinde metabolizma, aldığı besinleri kullanacağı ve kullanmayacağı parçalar olarak en saf hallerine indirgeyecek şekilde işler. Burada supplement kullanımı ile yaptığınız aslında, vücuda bu besinlerin saf halini direkt almanızdır.

CLA da omega-6 yağ asidi izomeridir ve supplement olarak alınabilir. Yağ oranı düşürme ve kilo verme konularında güvenebileceğiniz bu ürün zaman zaman bir başka yağ yakıcı supplement olan l-karnitin ile de desteklenir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Kestane Mevsimi Biterken Sonuncuları Kapın Zengin Besin Değerinden Yararlanın! | Muscle & Fitness Türkiye

  2. Geri bildirim: Yağ Yakımı Konusunda Güvenle Kullanabileceğiniz En İyi 5 CLA | Muscle & Fitness Türkiye

  3. Geri bildirim: BCAA Takviyeleri Arasında En Etkililerini Seçtik! | Muscle & Fitness Türkiye

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla