Muscle & FitnessGenelVücut Yaşınızı Öğrenmek ve Daha Genç Kaslara Sahip Olmak İçin Gereken Egzersiz

Vücut Yaşınızı Öğrenmek ve Daha Genç Kaslara Sahip Olmak İçin Gereken Egzersiz

Sağlığımız bir defa edindiğimiz hayatta en çok özen göstermemiz gereken unsur. Sağlıklı bir vücut ile daha mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Peki kendinize yeterince dikkat ettiğinize inanıyor musunuz?

Özellikle şehir hayatının getirdiği, sınırlı spor -hatta yapılmayan spor ve düzensiz beslenme vücudumuzu en çok yıpratan iki sebep. Vücudunuz gün içerisinde hareketsizlikten ya da uzun zaman aynı pozisyonda kalmaktan dolayı bölgesel olarak kuvvet kaybeder. Bazı kaslar tembelleşirken, birçok kas probleminin oluşmasına sebep olabilir. Aniden yaptığınız hareketlerin tutulmalara ve kas spazmlarına neden olmasına yol açabilir…

Vücut Yaşınızı Ölçmek İçin Tek Bir Hareketi Uygulayın

Şu an yapabileceğiniz tek bir egzersiz ile vücut yaşınızı ölçelim. Hazırsanız görseldeki parmak uçlarınıza esneme hareketini yapabilirsiniz. Bacaklarınız mümkün olduğunca gergin sırtınız da dik olmalıdır.

Test Sonuçları

20-25 Yaş

Eğer hareketi sorunsuz ve rahatlıkla tamamladıysanız kaslarınızın esnekliği çok iyi durumda ve vücut yaşınız da gayet genç!

25-38

Eğer parmak uçlarınız ile yere değebiliyor ve bacaklarınız hafif zorlanıyor ise orta seviyedesiniz demektir.

38-50

Parmaklarınız ayaklarınızın üzerine uzanabiliyor bacak kaslarınız ise çok zorlanıyor ve bir an önce ayağa kalkmak istiyorsanız yaşınız biraz daha ilerlemiş demektir.

50 ve Üzeri

Ayaklarınıza dokunamıyor, dizleriniz kırılıyor ve kendinizi oldukça rahatsız hissediyorsanız vücut yaşınız çok ileride demektir.

Esnekliğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Eğer sonucunuzdan memnun değilseniz paniklemenize gerek yok ? Her gün bu egzersizi 30 defa tekrarlayın. 1 ay içerisinde sonucunu göreceksiniz!

Vücut esnekliğiniz ve daha hareketli bir yaşam organlarınızın, mental sağlığınızın ve kaslarınızın kısacası tüm vücudunuzun yararınadır.

Bağ dokularınızı ve kaslarınızı güçlendirmek için günde 30 kere bu egzersizi tekrarlayabilirsiniz. Kendinizi ilk seferde çok fazla zorlamayın. Gidebildiğiniz yere kadar yavaş yavaş hareketi tekrar edin ve hazır hissettiğinizde daha fazla esnemeye çalışın. Bacaklarınız birbirine kenetli ve dik ayaklarınız yere tam basmalı. En güzel haberi de sona saklıyoruz: yaşınız kaç olursa olsun esnekliğinizi geliştirebilirsiniz.

BONUS: Kas Kramplarını Statik Egzersizler İle Rahatlatabilirsiniz

Statik jimnastik egzersizleri kas kramplarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu basit egzersiz ile vücudunuzun oksijene ulaşımını arttırır ve kaslarınızdaki gerginliğin azalmasına yardımcı olursunuz. Ayrıca bu egzersiz birçok kasınızın bir arada çalışmasını da sağlar. Bu egzersizin vücudunuzun iç kısmına masaj yaptığını düşünebilirsiniz. Ayrıca sindirim sistemiz için de iyidir. Herhangi bir alete ihtiyaç duymadığınız egzersiz için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz:

-Nefesinizi tutun.

-Alabildiğiniz kadar derin bir nefesi karnınızda yuvarlayavarak doldurun.

-Nefesinizi tekrar tutun.

-Son olarak karnınızı olabildiğince içeri çekerken tüm nefesinizi bırakın.

Kaynak: Brightside

99 Yaşındaki Dünya’nın En Yaşlı Yogisi ile Tanışın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!