Muscle & FitnessGenelVücut Geliştirme Sporcusu İçin İnsülin Hormonunun Önemi

Vücut Geliştirme Sporcusu İçin İnsülin Hormonunun Önemi

İnsülin, daha iyi bir fizik inşası söz konusu olduğunda en önemli hormonlardan biridir. İnsülin, hem yağ hem de karbonhidrat metabolizmasında önemli görevlerde bulunur ve antrenman hemen sonraki dakika ve saatlerde vücudunuzdaki önemli oyunculardan biri olmayı sürdürür. İnsülin hormonu sağlıkla ilgili birçok makalede yer alıp çok detaylıca anlatılmaz. Bu yüzden biz de insülin hormonu hakkında bilgi dağarcığınızı geliştirecek bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedik.

İnsülin Hormonu Nedir?

İnsülin hormonu pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. Yukarıda da değindiğimiz gibi yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesinde önemli görevlerde bulunur. İnsülin kaslarınıza, karaciğerinize ve yağ dokularınıza glikoz taşınmasından da sorumludur.

İnsülin Hormonu Neden Önemlidir?

İnsülin yağ depolayıcı ya da anti-katabolik özellikler gösteren bir hormon olarak düşünülse de (bu ikisi de doğru birer bilgidir) bu bakış açısı fazlaca basit kaçmaktadır. İnsülin hormonu iştah azaltılmasında da önemli bir rol almaktadır.

İnsülin hormonu olmaksızın vücudumuzda meydana gelen birçok işlem düzensiz gerçekleşirdi. Örneğin, proteoliz (sindirim sırasında proteinlerin parçalanması) olarak bilinen bir süreç aracılığıyla kas protein yıkımı hızlanırdı. Kandaki bu yükselen protein değeri glikoza dönüşmektedir ki bu süreç glikoneojenez olarak bilinir; sonuçta gerçekleşen ise hiperglisemidir (kanda şeker yüksekliği). Lipoliz (yağların ayrışması) süreci de kesintisiz bir şekilde devam ederdi ve büyük miktardaki ketonun ortaya çıkmasıyla sonuçlanırdı. En son olarak da ketoasidoz oluşurdu ki bu durum kontrolsüz bırakılırsa zararlı olabilmektedir.

Kısaca diyebiliriz ki insülinin başlıca rolü yağ depolamak ya da anti katabolik olmasından ziyade düzenleyici bir hormon olmasıdır. Buna ek olarak insüline, gerçekte glikozun dokulara taşınması konusunda ihtiyaç duyulmaz. Araştırmalar göstermiştir ki insülin aslında iletici GLUT4 aracılığıyla hücrelerin glikoz alımını artırır. Böylece insülin olmaksızın bile glikoz dokulara ulaşabilmektedir.

İnsülin Ve Vücut Geliştirme İlişkisi

Çoğu insan spor salonundaki performansları ve genel sağlıkları için karbonhidratın (glikojen/glikoz) ne kadar önemli olduğunu bilir. İnsülin hassasiyeti antrenman sonrası yüksektir ama GLUT4 egzersize bağlı glikoz iletiminden sorumlu olan başlıca ileticidir. Aynı zamanda antrenman yapmanın kasların GLUT4 ifadelerini artıran en tesirli uyarıcı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu durum insülinin işleyişine ve antrenman sonrası kas glikojen depolarına etki eder. Dahası egzersiz sonrası ne kadar çok zaman geçerse bu etki o kadar çok düşer. Bu, antrenmandan hemen sonra karbonhidratlarınızı tüketmenin olasılıkla iyi bir fikir olduğu anlamına gelir. Bundan elde edeceğiniz artı şu ki antrenmandan hemen sonra tükettiğiniz kalorilerinizin çoğu kaslarınıza uygun bir şekilde paylaşılır, ki bu da antrenmandan daha iyi verim almanızı sağlar. Bu tabii ki de antrenmandan sonra karbonhidrat almamanın kas kütlenizden kayıpla sonuçlanacağı anlamına gelmemeli. Neticede günün sonundaki toplam kalori miktarınızın besin alımlarınızın zamanlamasından daha öncelikli bir konu olduğunu unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!