Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıVücut Geliştirenler İçin Kaliteli Uykunun 5 Kuralı

Vücut Geliştirenler İçin Kaliteli Uykunun 5 Kuralı

Vücut geliştirenler için kaliteli uyku son derece önemlidir.

Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre uyku; bağışıklık sistemi, metabolizma, hafıza, öğrenme kabiliyeti gibi pek çok önemli fonksiyon üzerinde etkili. Vücut geliştirmede ise kas geliştirmeyi sağlamak adına uyku gerçekten önemli bir role sahip.

Bu 6 önemli kural ile, uykudan aldığınız verimi en üste taşıyacaksınız.

Odanız Karanlık Olsun

LED ışıklar dahil odanızdaki tüm ışık kaynaklarını kapatın. Işık melatonin salgılanmasını engeller ve uykudan alabileceğimiz verimi azaltır. Vücut geliştirmede de, diğer sporlarda da kaliteli bir uyku için karanlık bir odada bulunmak şarttır. En ufak bir ışık kaynağı; uyanmaya, kalitesiz uykuya veya sürekli olarak bölünen uykuya mal olabilir.

Dikkatinizi Dağıtacak Oyuncaklardan Kaçının

Geceleri elektronik eşyalarla ilgilenmeye devam eden kişilerde, araştırmalara bakıldığı zaman çok daha fazla uyku problemi görülüyor. Uyku problemi çekmemek adına elektronik cihazları da, ışıkları kapattığımız gibi kapatmamız gerekiyor.

Yorgun uyanıyorsanız; televizyon, laptop, tablet, cep telefonu gibi cihazları uykudan önce kendinizden uzaklaştırmayı deneyin.

Meditasyon Yapın

Meditasyon; zihni rahatlatır, kasları gevşetir, düşüncelerden arınmanızı sağlar ve pozitif enerji yükler. Uyku öncesinde de bu koşullardan daha iyisi bulunamaz. Doğru nefes alarak bile, kendinizi uyku moduna sokabilirsiniz. Gece yarısı, sürekli kafanızda dönen bir düşünce sebebiyle uyanmak yerine meditasyon yaptıktan sonra uyumayı deneyin. Farka siz de şaşıracaksınız!

Kabustan Uyanır Gibi Uyanmayın

Kendinizi kurduğunuz alarmda uyanmaya zorlamayın. İki alarm kurun. İlki için erteleme şansınız olsun, modunuzu uykudan bir anda değil yavaşça çıkarın. Sonraki alarmla beraber kalkma moduna çok daha pozitif bir enerji ile geçeceksiniz. Stresiniz çok daha az olacak.

Uyandığınız andaki mental durumunuz, tüm günün kalanının belirleyicisidir. Bu nedenle mümkün mertebe az stres ile uyanarak, çok daha huzurlu bir ruh haliyle uyanabilirsiniz.

Minimum Sekiz Saat Kuralına Uyun

En az sekiz saat uyumanız gerektiği gerçeği ile yüzleşin. Bu sayede, yukarıda bahsettiğimiz fonksiyonlar olan öğrenme kabiliyeti, bağışıklık sistemi, metabolizma ve hafıza gibi fonksiyonlar çok daha iyi çalışacak.

Vücut geliştirmecilerin uykuyu önemseme nedeni olan uykunun kas toparlayıcı etkisi de 8 saatlik uyku ile daha da güçlenecek. Kas geliştirmek de bu sayede çok daha verimli olacak.

Yeni bir güne daha uyanırken; enerji seviyenizin yüksek olması, yorgunluk hissinizin az olması, dinç bir ruh hali içerisinde olmanız önemli. Çünkü o günü verimli geçirmek için bu koşulları sağlamanız şart. Stresi azaltıp, vücut fonksiyonlarını iyileştirmek istiyorsanız minimum sekiz saat kuralına uymalısınız.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!