Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıVücudum Gelişmiyor Diyorsanız Bu Taktiği Uygulayın!

Vücudum Gelişmiyor Diyorsanız Bu Taktiği Uygulayın!

Spor salonuna düzenli olarak gitmeye başladınız. Belli miktarda yol aldınız. Ancak öyle bir noktaya geldiniz ki gelişiminiz durakladı. Bunun pek çok sebebi olabilir. Ancak biz size en yaygın görülen gelişememe sebebini açıklayacağız.

Daha Sık Antrenman Yapın

Image result for chest training

Haftada bölgesel veya full body farketmeksizin, antrenman yaptığınız gün sayısını, yani antrenman sıklığınızı arttırın. Daha sık uyarılan kas daha iyi gelişecektir.

Haftada bir, bölgesel antrenman yapmak bu nedenle gelişimi oldukça yavaşlatır. Bilimsel araştırmalar her bölgenin en az haftada iki kere çalışılması gerektiğini de bu nedenle sık sık vurgulamakta.

Antrenman günü sayısını arttırdığınızda, antrenmanlarınızı kısaltabilirsiniz. Toplamda yaptığınız işi daha fazla güne bölebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak antrenman hacminizi arttırabilirsiniz, bu sayede gelişim hızınızı da katlayabilirsiniz. Antrenman hacmi artınca, kasın maruz kaldığı stres artacaktır ve toparlanma sonucunda kas gelişimi de artacaktır.

Yine de antrenman hacmini arttırmaktansa, antrenman yaptığınız gün sayısını arttırmak öncelikli olan taktiğiniz olsun. Daha sık antrenman yaptığınızda kasları daha sık uyarırsınız, antrenmanlarınız daha verimli geçer. Bu da kas gelişimini olumlu etkiler.

Antrenman Sıklığını Arttırmaya Örnek

Image result for arm training

Örnek bir programın, bölgesel antrenman sıklığı üzerinden gidelim. Diyelim ki bir hafta boyunca göğüs kaslarınızı toplamda 20 set çalıştırıyorsunuz. Bu çalışmaları da haftada 2 gün yapıyorsunuz.

Antrenman sıklığını arttırırken, toplam set sayısı olan 20’yi, 2 gün yerine 3 güne yayabilirsiniz. Bu noktada haftalık antrenmanınız değişmeyecektir ancak daha sık çalıştırdığınız kas grubunun gelişimi ivmelenecektir. 20 seti, istediğiniz şekilde 3 güne ayırabilirsiniz. 8 set, 8 set ve 2 set olarak bölmek de işe yarayacaktır 6 set, 7 set, 7 set olarak da. Önemli olan, 2 gün çalıştığınız bölgeyi 3 gün çalıştırmanız.

Bu örnekteki gibi, setler toplamını daha fazla güne yaymayı en az 2 ay deneyin. Gelişim grafiğinizdeki ivmeyi farkedeceksiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!