Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıVegan Fitness Modeli Kas Geliştirme Sırlarını Açıklıyor

Vegan Fitness Modeli Kas Geliştirme Sırlarını Açıklıyor

Genellikle “vegan” ve “fitness” kelimelerini bir arada görmeniz zor. Çünkü hayvansal olmayan protein kaynaklarıyla kas yapmanın mümkün olmadığı düşünülüyor. Bu aslında biraz yanlış bir önyargı.

Profesyonel vücut geliştirici ve fitness modeli olan Natalie Matthews, tofu ile kas gücü inşa eden bir isim. Ayrıca vegan lezzetler konusunda da uzman bir aşçı.

“Basmakalıp bir inanış olan vücut sergilemek ve vegan olmanın birlikte yürüyemeyeceğini kırmak istedim.” diyen Matthews 3 kere bikini kategorisi şampiyonu olmuş.

“Güçlü olmak, kas yapmak ve vegan olmak imkansız diyenlere nasıl mümkün olacağını gösteriyorum.” diyerek ne kadar iddialı olduğunu belli ediyor.

Natalie’nin Vegan Olma Hikayesi

Natalie et ağırlıklı beslenen Porto Rikolu bir ailenin kızı. Küçüklükten beri tabağındaki etleri bir türlü yiyemeyen Natalie hep vejeteryanmış. Daha sonra doktorlar kocasının süt ve peynir yemesini yasaklayınca vegan bir diyet uygulayan Matthews “Sivilcelerim azaldı, enerjim arttı ve odaklanma kabiliyetim iyileşti.” diyor.

Böylesine farklı hissedince vegan hayat stiline geçiş yapıyor. “Vegan hayat stiline geçiş yaptığımdan beri vücudum en fit halinde. Dünyada birçok vegan sporcu başarılar elde ediyor.” diyor.

Natalie ve Vegan Kas Geliştirme

Image result for natalie matthews vegan

Natalie’nin kas gelişiminde en önem verdiği besin protein. Yeterli protein aldığından daima emin olmaya çalışıyor. Tofu, soya fasulyesi, proteinli makarna, vegan burgerler ve diğer otlarla uluslararası diyet standartlarının kas gelişimi için önerdiği miktarlardaki proteini alabiliyor.

Yaklaşık 68 kilo olan Natalie Matthews ortalama 110 gram protein alıyor. Bu proteinin %80’ini yemeklerden, kalanını ise protein tozlarından alıyor.

Yarışma hazırlığında değilken bile çok kalori aldığını söyleyen Matthews, “Vegan olmakla ilgili en sevdiğim şey sınırsız yemek yiyebiliyor gibi hissetmem. Çünkü yediklerimin çoğu kalorisiz. Enerjik, besin ihtiyaçlarını karşılamış ve tatmin olmuş bir sporcu olmak veganken de kolay!” diyor.

Natalie’nin Öğünleri

Image result for natalie matthews vegan

Natalie güne büyük bir bardak su ile başlıyor, sonrasında ise bir bardak kahve içiyor. Genellikle sabahları erken saatlerde antrenman yapıyor. Yulaf ve böğürtlen ikilisini antrenmandan önce tüketmeyi seviyor.

Balkabağı ile yaptığı granolalar veya protein shake tarifleri de diğer kahvaltı öğün alternatifleri.

Antrenman sonrası öğününde bolca kalori alıyor. Tofu, pirinç pilavı, patates, makarna gibi besinler tüketiyor. Yanında kesinlikle mol miktarda yeşil sebze de yiyor. Sağlıklı yağ kaynağı olarak da balkabağı tohumu ve avokado tercih ediyor.

En sevdiği atıştırmalık ise hurma, yulaf, protein tozu ve fıstık ezmesi ile yaptığı kurabiyeler.

Akşamları ise pirinç ve tofudan yine vazgeçmiyor. Sarımsak, zerdeçal gibi lezzetleri de tat vermesi için kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!