Muscle & FitnessGenelKilo Almanıza Sebep Olan Her Gün Yaptığınız 5 Alışkanlık

Kilo Almanıza Sebep Olan Her Gün Yaptığınız 5 Alışkanlık

Fast-food tüketiminiz yok, uzun zamandır şekerli çikolatalı atıştırmalıklar tüketmiyorsunuz, düzenli egzersiz yapıyorsunuz yine de kilo veremiyorsunuz… Belki de siz farkında bile değilsiniz ama bazı günlük alışkanlıklarınız kilo veremeyip aksine kilo almanıza sebep oluyor olabilir…

Sabah kalktığınızda neler yaptığınızı düşünün. Tek gözünüz kapalı işe ya da okula gitmek için bir çırpıda giyinip evden çıkıyor olabilir misiniz? Çoğu kişi ne yazık ki böyle bir sabah rutinine sahip ve araştırmaların çoğu sabah alışkanlıklarının kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kilo vermenize sebep olabilen 5 alışkanlığı sıraladık:

1. Çok Fazla Uyumak

Az uyku stres oluşumuna sebep olabilen kortizol hormonunu yükseltir bu da sizin iştahınızın açılmasına sebep olur. Ancak fazla uyku da vücudunuz için iyi değildir. Yapılan bir çalışmada, 10 saatten fazla uyumanın vücut kitle indeksini arttırdığı görülmüş. Doktorların günlük uyku süresi olarak 7-9 saati önerdiğini unutmamak gerekir.

2. Karanlıkta Hazırlanmak

Uyanır uyanmaz perdelerinizi açın! Bir çalışmada günün erken ışıklarının metabolizmanızın çalışmasını arttırdığı ve vücudunuzun uyanmasına yardımcı olduğu görülmüş. 20 ile 30 dakika arasında gün ışığı, vücut kitle indeksiniz için yeterlidir.

3. Yatağınızı Toplamamak

Kulağa garip geliyor olabilir ama bu bir gerçek. Bir araştırma yataklarını toplayan kişilerin daha iyi bir uyku düzenine sahip olduğunu belirlemiş. İyi bir uyku düzeni de sağlıklı bir kiloya sahip olmanıza yardımcı olur.

4. Tartılmamak

Cornell Üniversitesi araştırma görevlileri, günlük tartılmanın kilo vermed konusunda özgüveni arttırdığını kanıtlamış. Tartılmak için doğru zaman ise uyandıktan hemen sonra hiçbir şey yiyip içmeden, aç karnına tartıya çıkmak.

5. Kahvaltı Etmemek ya da Çok Az Etmek

Tel Aviv Üniversitesi araştırma görevlileri, sabahları kendinize lezzetli bir kahvaltı hazırlamanızı öneriyor. 600 kaloriden oluşan, yağsız protein, karbonhidrat ve biraz da tatlı ile günlük beslenme planınıza başlayabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

1.5 Yılda Ameliyatsız ve Antrenörsüz 137 Kilo Veren Lexi Reed’in İnanılmaz Değişimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!