Ton Balığı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Ton balığının aslında farklı balık türlerine verilen genel bir isim olduğunu biliyor muydunuz?…

  1. Ton balığı, farklı balık türlerine verilen genel bir isimdir. Birleşik Devletler’de konserve ‘beyaz’ ton balığının içinde orkinos bulunuyor. Buna karşılık, ‘light’ ton balığının içinde ise kızıl orkinos, tongol, irigöz orkinos ya da sarıkanat orkinos bulunuyor olabilir.
  2. Orta boy ton balığı konserveleri 160 gramdır. Ancak süzüldükten sonraki ağırlığı yaklaşık 100 gramdır. Bu nedenle protein alımınızı hesaplarken aldığınız ürünün etiketindeki besin değerlerini 100 gr üzerinden değerlendirmeyi unutmayın.
  3. Ton balıklı salatanıza eklediğiniz light mayonezi, az yağlı yoğurt ile değiştirin. Yoğurt, hem yüksek proteinli hem de daha az yağlı bir besindir. Proteini daha da arttırmak için salataya, doğranmış katı yumurta koyabilirsiniz. Düşük karbonhidratlı bir ara öğün ya da öğle yemeği için salatanızı rendelenmiş havuç ve kereviz saplarıyla renklendirebilirsiniz.
  4. 100 gram suyu süzülmüş bir kutu orta boy ‘light’ ton balığında 95 kalori, 22 gram protein, 0.4 gram yağ ve 0.8 gram karbonhidrat bulunur.
  5. Ton balığındaki yağın çoğu, sağlıklı omega-3 yağ asitleridir. Bu türdeki yağ alımınızı arttırmanız, yağ yakımını yükseltmenizi ve iyileşmeyi arttırmanızı sağlar.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla