Muscle & FitnessGenelTestosteronu Düşüren 6 Neden

Testosteronu Düşüren 6 Neden

Testosteron düşüklüğüne neden olabilecek faktörleri ve çözüm yollarını öğrenin.

Son günlerde kendinizi daha yorgun mu hissediyorsunuz? Cinsel isteğiniz, yaşam enerjiniz ve kendinize olan güveniniz eskisi gibi değil mi? Tüm bunlar testosteron oranınızın düşük olduğuna dair işaretler olabilir. Neyse ki bu durumun birden fazla çözümü var. Beslenme düzeninizi, günlük aktivitelerinizi ve zihinsel durumunuzu iyileştirerek, sahalara geri dönebilirsiniz. Hayatınızı geri kazanmak adına, öncelikle bu duruma neden olabilecek şeylere bir göz atın.

Vitamin ve Mineral Eksikliği Yaşıyorsunuz

Bedeninizi karmaşık ama mükemmel çalışan bir makine gibi düşünebilirsiniz. Ancak her makinenin özel bakım gerektirdiğini de unutmamak gerek. Sadece “sağlıklı” yemek seçimleri yapmak bu konuda yeterli olmayabilir. Besin eksikliği nedeniyle testosteron dengenizde oynamalar olabilir. Örneğin çinko eksikliği yaşamak, testosteron seviyenizi aşağı indirebilir. Çünkü çinko, testosteron ve prolaktin hormonlarının üretilmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca prostat sıvısının üretilmesine yardımcı olur ve hipogonadizm gibi cinsiyet hormonlarının yetersizliğine neden olabilecek durumların önüne geçer.

Bazı vitamin ve mineral eksikliği belirtileri, son ana kadar kendini belli etmeyebilir. Bu nedenle durumu net olarak anlayabilmek için kan testi yaptırmak gerekir. Biftek, kuru yemiş, ıspanak, mantar ve istiridye gibi besinler, yüksek oranda çinko içerir. Beslenme düzenizi sadece kalori hesabı yaparak değil, vitamin ve mineral dengenizi de koruyacak şekilde ayarlayın.

Yeterli Miktarda Protein Almıyorsunuz

Yeterince protein almadığınızda güç kazanamaz ve kas hacminizi artıramazsınız. Ayrıca egzersiz sonrası toparlanma sürecinizi de sekteye uğratırsınız. Günde 3-4 öğün yiyen aktif bir erkeği göz önünde bulundursak; alınan her öğündeki protein porsiyonunun iki avuç içi büyüklüğünde ve kalınlığında olması idealdir. Kas kütlenizi artırmak ve güçlenmek için testosteron oranınızın normal seviyelerde olması gerekir.

Karbonhidrat Seçimlerinizi Yanlış Yapıyorsunuz

Aldığınız karbonhidratın topraktan geldiğine emin olun. Daha açıklayıcı olursak: Tükettiğiniz karbonhidratlar, orijinal formunda olmalı. Örneğin patates cipsi yemek yerine gerçek bir patates yiyin.

Yeterince Egzersiz Yapmıyorsunuz

Hareket etmek vücudumuz için en iyi ilaçtır. Egzersiz yapmak testosteron seviyenizi dengelemenize yardımcı olur. Antrenman sırasında ve sonrasında; testosteron, dopamin, endorfin ve serotonin salgılanmasını artıran birçok egzersiz türünü deneyebilirsiniz. Bu şekilde özgüven, memnuniyet ve haz duygularınızı artırabilirsiniz.

Sağlıklı ve güçlü olmak adına egzersiz yaptığınızı bildiğiniz için de yukarıda bahsettiğimiz tüm hisleri ayrıca yaşarsınız. Egzersiz daha rahat odaklanmanıza, daha fazla enerji üretmenize ve kuvvetinizi artırmanıza yardımcı olur. Harika geçen bir egzersiz seansı, damarlarınıza adeta kafein enjekte etmiş gibi zihninizi aktif hale getirir.

Uykusuz Kalıyorsunuz

Kaliteli uyku bu konuda sorgusuz sualsiz etkili olan noktalardan biri. Yeterli miktarda uyuduğunuzda daha çok yağ yakabilir, daha güçlü kaslara sahip olabilir ve yatak performansınızı artırabilirsiniz. Uyku ayrıca işlerinize daha iyi odaklanmanıza, hızlı bir şekilde incelmenize ve egzersiz sonrasında iyi bir şekilde toparlanmanıza yardımcı olur.

Pozitif Düşünmüyorsunuz

Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz vücudunuzu da önemli ölçüde etkiler. Pozitif düşünme yöntemini, günlük olarak çalıştırmanız gereken bir kas grubu gibi düşünebilirsiniz. Zihninizi bir bahçe gibi düşünün. Eğer bu bahçedeki bitkileri pozitif düşüncelerle sulamazsanız, verim elde edemezsiniz.

Pozitif düşünceler, stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun daha az salgılanmasına neden olur. Ayrıca uyku düzeninizi, sindirim sisteminizi, cinsel isteğinizi ve hafızanızı etkileyen serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Düzenli olarak size ilham verecek TED videolarını izleyebilir ya da motivasyon sağlamak amacıyla hazırlanan ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!