Takviye

piyasadaki-en-iyi-amino-asit-fiyatlari

Amino Asit Nedir? Amino Asit Ne İşe Yarar?

Proteinlerin en küçük yapı taşına amino asit denir. Amino asit faydaları nelerdir? Vitamin ve mineraller gibi amino asitlerin de sağlıklı kalmamızda önemli rol oynadığı gibi, tükettiğimiz mikro-besinlerin optimizasyonunu sağlayarak vücut fonksiyonlarını yerine getirme gibi işlevleri bulunmaktadır. Esansiyel amino asitler ve esansiyel olmayan amino asitler olarak ayrılan 20 adet amino asit çeşidi bulunmasına rağmen, bu yazıda size sadece sporcular için gerekli olan temel amino asitler hakkında konuşacağım. Bu temel amino asitler; “hisditin, izolösin(BCAA), lösin(BCAA), lizin, metiyonin, fenilalanin, tireonin, triptofan, valin(BCAA), glutamin, arjinin, karnitin, sistein” dir.

Tükettiğimiz yiyeceklerden aldığımız amino asitler proteinleri oluşturur. Protein sindirildiği zaman tekrar amino asitlerine ayrıştırılır ve vücutta farklı amaçlar için kullanılır. Ayrıştırma sonucu oluşan yeni amino asitler, gözlerde, kalpte, bağırsaklarda, kemiklerde ve tabi ki kaslarda kullanılır. İşte tam da bu nedenle, tükettiğimiz besinlerden aldığımız her bir amino asidin vücudumuza farklı önemli işlevi olduğunu bilmemiz oldukça önemlidir. Kas geliştirme evresinde de bu amino asitlere ihtiyaç duyarız.

Amino asitlerin  proteinlerin yapı taşları olduğundan ve kaslarınızı geliştirmek mutlaka bu amino asitlere ihtiyacımız olduğundan bahsetmiştim. Hal böyleyken kaslarınızı geliştirmek için amino asitleri ihtiva eden proteinli besinleri tüketmek zorundayız. Spor ile ilgilenen – özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin mevcut olan 20 amino asidin ne işe yaradıklarını, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Piyasada bulunan birçok amino asit supplement ürünleri arasından hangisini alacağınız ve hangisini aldığınıza değeceği konusunda kafanızda çok fazla soru olduğunu biliyoruz. İşte tam da bu yüzden, kas yapma amacında olanların kullanması gereken en iyi amino asit alternatiflerini sizler için listeledik.

İşte Piyasadaki En İyi 5 Amino Asit:

5- Nutrade Arginine HCl 720 Grpiyasadaki-en-iyi-amino-asit-fiyatlari

Portakal aromalı toz amino asit ürünü olan  Nutrade Arginine HCl, ek olarak ZMA içermesi sebebiyle birçok sporcunun son zamanlarda tercih ettiği bir ürün. Tek servisinde 6,7 gramlık yüksek dozda arjinin bulunduruyor, bu da bir diğer tercih edilme sebeplerinden.

B6 vitamini bulundurması sayesinde ise protein sentezini daha verimli bir hale getiriyor.

Eğer güçlü bir arjinin formülü denemeyi düşünüyorsanız, Nutrade Arginine HCl en iyi seçeneklerden biri.

4- Scitec Mega Arginine 120 Kapsülpiyasadaki-en-iyi-amino-asit-fiyatlari

Son zamanların en sevilen markalarından Scitec’in en başarılı ürünlerinden biri, Scitec Mega Arginine amino asit tablet ürünü, fiyat ve performans oranını önemseyenlerin tercihi.

Kapsül formda rahat tüketilebilen Scitec Mega Arginine, saf arjinin formda olmasıyla da beğenileri toplamış durumda.

Bu kadar uygun fiyata, bu kadar güçlü bir arjinin içeriği… Daha ne denilebilinir ki?

3- Grenade Defend BCAA 390 Grpiyasadaki-en-iyi-amino-asit-fiyatlari

Lezzetli aromaları sebebiyle yaygın olarak kullanılan Grenade Defend BCAA, piyasanın en sevilen BCAA amino asit takviyelerinden biri.

Her servisinde 7 gram BCAA’nın yanı sıra bir lezzet şöleni sunuyor, üstelik bu lezzet şöleninde şeker de bulunmuyor. Toparlanmadaki katkısı, kullanan sporcuların çoğu tarafından hissediliyor.

Ek olarak bulundurduğu amino asit profiliyle, toparlanmayı üst seviyeye taşıyan bu ürün hidrasyon profiliyle de antrenmandaki gücü ve performansa katkı sağlıyor.

Vejeteryan beslenme düzenine sahip kişiler de bu ürünü fermente edilmiş olması sebebiyle kullanabiliyor.

Antrenman esnasında ferah bir tat ve destek olarak, antrenman öncesindeki öğünlere destek olarak veya günün herhangi bir anında lezzetli bir meşrubat gibi tüketebileceğiniz Grenade Defend BCAA’yı kesinlikle denemelisiniz.

2- Weider Ultra Amino 3050 320 Tabletpiyasadaki-en-iyi-amino-asit-fiyatlari

%95 Hidrolize Whey Proteininden elde edilmiş olan üst düzey ham madde kalitesi ile geliştirilmiş olan Weider Ultra Amino 3050 whey amino asit, tablet amino asitler içerisinde en kaliteli ürünlerden biridir.

İsminden de anlaşılacağı üzere Weider Ultra Amino 3050, tablet başına 3050 mg amino asit içermektedir.

İçerdiği %22,6 oranında saf formdaki BCAA içeriğiyle tüketicilerin dikkatini çekmeye başarmış bir amino asit takviyesi.

Rakip amino asit fiyatları arasında yüksek miktara sahip olsa da Weider Ultra Amino 3050 nin sahip olduğu kaliteli ham maddeyi ve hızlı emilme özelliğini göz önünde bulundurmayı unutmayın derim.

1- Scitec BCAA+Glutamine Xpress 600 Grpiyasadaki-en-iyi-amino-asit-fiyatlari

Hem BCAA, hem de glutamin takviyesini bir arada sunan Scitec, son zamanların gözde markalarından biri. Gerek ham madde kalitesi, gerek fiyat/performans, gerek marka imajıyla birçok sporcunun tercihi haline geldi. En son Cedric McMillan’ın Arnold Festival yarışmasında birinci olmasıyla daha da popüler bir marka olan Scitec kesinlikle ilerde daha iyi bir noktaya gelecek.

Ürün BCAA ve glutaminin yanı sıra, önemli bir amino asit olan Taurin bakımından da zengin.

Her servisinde 5 gram BCAA, 5 gram da glutamin bulunuyor. Tadı da oldukça lezzetli.

Servis başına fiyatı da oldukça uygun olan bu ürünü, kas gelişimi için önemli olan amino asitleri tüketmek istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

ucuz protein

Protein tozu, piyasada sporcular tarafından en çok tercih edilen supplementtir. Ancak en ucuz protein tozu konusunda bir seçim yapabilmek ne yazık ki o kadar kolay değildir çünkü piyasada birçok farklı whey protein bulunmaktadır.

Sadece profesyonel sporcular da değil, son yıllarda sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapan herkes protein tozuna ilgi gösteriyor. Bunun sebebi ise kalori yakımı sırasında ve kas kütlesi arttırmak için proteine ihtiyaç duymamız. Sadece bunlarla da kalmıyor protein tozları, ilave besinler ile farklı amaçlara hizmet eden sporcu dostu kombinasyonlara dönüşüyor. Bunca seçenek arasında ise sizin hem hedefinize hem de bütçenize uygun protein tozunu bulmanız gerekiyor. Tam da bu noktada size biraz protein tozundan, biraz nelere dikkat ederek protein tozu seçmeniz gerektiğinden ve piyasadaki en ucuz protein tozlarından bahsedeceğiz.

En Ucuz 5 Protein Tozu:

Malum piyasalar protein tozu fiyatları konusunda da zorlayıcı hâle geldi. En iyi protein tozu arayışı ile en uygun fiyatlı protein tozu arayışını da beraberinde getirdi. Aşağıda sizinle performansından memnun kalacağınızı düşündüğümüz servis başına en uygun fiyatlı seçenekleri paylaşıyoruz:

1. Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr
protein-tozu-fiyatlari

Suuplementler.com Whey protein, uygun fiyatı ve zengin içeriği ile supplement dünyasına su serpti diyebileceğimiz yeni marka. Supplementler.com’un sporcu beslenmesi konusundaki deneyimlerine ve sporcuların kalite arayışına göre şekillendirdiği bu whey protein tozu, her servisinde 23 gram protein, %23 oranda BCAA kas onarımını destekleyen 4,1 gram glutamin bulunduruyor. Supplementler.com Whey Protein servis başı fiyatı 2,71 TL ile listemizdeki en ucuz protein tozu sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.

2. Scitec Whey Professional 2350 Gram

protein-tozu-fiyatlari

İlave taurin ve glutaminin yanısıra sindirimi kolaylaştırıcı ilave enzimlere sahip olan Scitec Whey Protein, sporcuların şimdiye kadar en çok tercih ettiği ürünlerden biri olmuştur. 4 farklı aromaya sahiptir. Scitec Whey Professional servis başı fiyatı 3,06 TL olarak ikinci sırada karşımıza çıkmaktadır.

3. Nutrade Premium Protein 2250 Gram

protein-tozu-fiyatlari

Fiyat performans açısından sevilen bir ürün olan Nutrade protein tozu laktoz intolreansı olan kişiler için uygun bir üründür. Kurabiye, çilek ve çikolata aromalarına sahip protein tozunda servis başına 23,1 gram protein bulunur. Nutrade Premium Protein servis başı fiyat olarak 3,19 TL’dir.

4. Nutrend %100 Whey Protein 2250 Gram

protein-tozu-fiyatlari

Nutrend aroma çeşidi az olmasına karşın sıvı ile kolay karışımı açısından tercih edilen ve her servisinde 5 gram BCAA içeren bir protein tozudur.  Nutrend %100 Whey Protein servis başı fiyatı 3,19 TL hesaplanmaktadır.

5. Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gram

protein-tozu-fiyatlari

En fazla aroma çeşidine sahip olan Optimum whey protein tozu farklı damak tatlarına sahip kişiler için mükemmel bir üründür. Her servisinde 24 gram protein bulundurur. Optimum Gold Standard Whey Protein servis başı fiyatı ise 3,23 TL’dir.

Protein Tozu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aşağıda hem iyi hem de uygun fiyatlı protein tozu arayışınıza rehber olması özellikleri sıraladık:

  • Amacınız nedir, yağ yakmak mı kas geliştirmek mi?
  • Servis başına protein ve kalori miktarı.
  • Protein tozunu ne ile kullanacaksınız? (süt, su, meyve suyu vb.)
  • Aroması.
  • Özel bir besin intoleransınız var mı? (laktoz intoleransı gibi)
  • İlave besinlerden hangilerine ihtiyacınız var?
  • Bütçeniz.

Bu ölçütlere göre kendiniz için en uygun protein tozunu belirleyebilirsiniz.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda ortada protein tozu kilo aldırır mı, protein tozu zararlı mı, whey protein ne gibi birçok soru döner dolaşır oldu. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi protein tozu, birçok alt çeşide sahip bir makro besindir. Esasında siz protein besinini birçok gıdadan almaktasınız. Vücudunuz ise bu gıdaları metabolizmanız işlerken parçalar ve en ufak besin parçalarına ayırır. Makro ve mikro besinler olan bu ufak parçalardan protein, yağ ve karbonhidrat makro grubuna vitamin ve mineraller ise mikro grubuna dahildirler. Sporcuların en çok kullandığı whey protein de peynir yapımı sırasında oluşan peynir altı suyundan üretilen bir protein çeşididir. Yani whey protein esasında vücudunuz için oldukça tanıdık ve gerekli bir besindir.

Bir önceki paragrafta protein tozu ve whey protein nedir sorularınızı yanıtlamış olduk. Şimdi ise protein tozu kilo aldırır mı, protein tozu faydaları nelerdir sorularınızı yanıtlayacağız.

Protein, vücudunuzdaki tüm hücrelerin, dokuların ve organların yapısına katılmakla birlikte kas kütlenizin oluşturulması için ihtiyaç duyulan temel makro besindir. Protein tozu size kilo aldırmaz ancak, her gün düzenli spor yaptığınız ve gerekli miktarda protein aldığınız takdirde kas kütlenizin artmasını sağlar. Bu da sizi daha çok kilo ağırlığa geliyor olmanıza rağmen daha fit, ince ve şekilli bir yapıya sokar. Unutmayın ki kas kütlesi yağ kütlesine göre çok daha yoğundur, yani 5 kilo yağ 5 kilo kastan çok daha fazla yer kaplar ve siz eğer 5 kilo yağ alırsanız 5 kilo kas kazanacağınız zamana göre çok daha şişman görünürsünüz.

Yani durum kilo aldırmaktan çok proteini işlemek ile alakalıdır. Eğer proteini iyi bir şekilde spor ile desteklerseniz, kilo artışınız rahatsız edici olmaz aksine daha iyi bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.

Protein bar ve protein shake gibi sporcu atıştırmalıkları antrenman sonrası tüketildiği takdirde kas onarımınızın hızlanmasına ve kas oluşumunuzun artmasına yardımcı olur. Antrenman sonrası boşalan enerji kaynaklarınız olan glikojen depolarınızı tekrar doldurmanızı sağlar. Daha uzun süre tok kalmanıza ve gereksiz yere yiyecek tüketerek kalori alımı dolayısı ile kilo alımını azaltmanıza yardımcı olur. Yani protein muhteşem bir makro besindir.

protein-takviyesi-ne-zaman-alinmali

Protein takviyesi, sporla ilgilenen herkes için oldukça önemlidir fakat buradaki en kritik konulardan bir tanesi de bu takviyenin ne alınması gerektiğinin çok kez karıştırılıyor olmasıdır.

Diyelim ki zorlu geçen bir antrenmanı tamamladınız ve oldukça yoruldunuz. İlk 45 dakika içerisinde almanız gereken proteini de tükettiniz. En doğru zamanda, en doğru miktarda proteini aldığınızı düşünüyorsunuz ve içiniz rahat. Peki bu yeterli mi? Antrenman sonrası dışında aldığımız proteinin en faydalı olduğu zaman dilimi hangisi?

Protein Takviyesi Antrenmandan Önce mi Sonra mı Alınmalı?

protein-takviyesi-ne-zaman-alinmali

Uzmanlar her ne kadar günlük almamız gereken protein miktarını tüm öğünlere bölmemiz gerektiğini söylese de antrenman öncesi ve uykudan önce aldığımız protein takviyesinin de antrenman sonrasında alınan kadar efektif olduğu bir gerçek.

Kas onarımı ve kas büyümesini maksimum seviyelere taşımak için hem egzersiz hem de dinlenme günlerinde yeterli miktarda protein tüketmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda antrenmandan hemen sonra protein alımının da gerekli olduğu hepimizin malumu. Fakat antrenman öncesi protein alımı en az sonrası kadar önemli. Birçok protein yüksek miktarda zincirli amino asit yani BCAA içerir. Bunlar kas glikojen depolarının korunmasına yardımcı olur. Glikojen vücuda enerji sağlar. Dolayısıyla daha fazla glikojen daha fazla enerji demektir. Bu da antrenmanın daha sağlam geçmesi için size yardımcı olur. Protein, kas kütlesi gelişiminin ve kas büyümesinin temel yapı taşıdır. Yapılan bir araştırmada özellikle direnç antrenmanlarından hemen önce yeterli miktarda alınan whey proteininin protein sentezini arttırdığı bulunmuştur. Bu nedenle antrenman öncesinde yaklaşık 25-35 gram whey proteini kullanmak antrenmanınızın verimini artıracak ve kas kütlesi artışına büyük katkı sağlayacaktır.

Antrenman öncesi ve sonrasına ek olarak yatmadan önce alınan protein de oldukça etkilidir. Bazılarımız yatmadan 3-4 saat önce gıda ve takviye alımına o gün için son veririrz. Almış olduğumuz sınırlı besinlerle kas metabolik süreçler için amino asit depolarına dönmek zorunda kalabilir. Bu yüzden de kaslarınızın katabolik bir evreye girmesinin önlemek için yatmadan önce uygun miktarda protein takviyesi almak tavsiye edilir. Yatmadan önce doğrudan alınan protein takviyeleri, uyku esnasında proteinin kaslarınız tarafından kullanılmasını ve sindirilmesini sağlar. Bu da geceleri kas büyüme ve gelişim hızını arttırabilir. Ayrıca vücuda gece alınan protein takviyesi kasların tüm gece boyunca hızlı bir şekilde beslenmesini sağlar ve kas tahribatını önler.

ramazanda-multivitamin

Özellikle ramazanda zaten kör topal ilerleyen beslenmemiz hepten problemli hâle gelebiliyor. Aile ile nefis bir iftar yemeği harika da olsa fark etmeden dengesiz bir şekilde beslenebiliyoruz. Vücudumuz ise bazı besinlere koşulsuz bir şekilde ihtiyaç duymaya devam ediyor. Sağlıklı bir ramazan ve beslenme düzeni için birtakım tavsiyelerimiz var.

İftar Sofrasından da Besinlerinizden de Vazgeçmeyin!

Ramazan ayı birçok kişi için özellikle aile ve yakınlar ile geçirilen sürenin artmasına yardımcı oluyor. Bunun en güzel yeri de iftar sofraları oluyor.

Lezzeti tartışılmaz bu sofraların zenginliği bile göz dolduruyor. Ancak yadsımamamız gereken bir durum var: vücudumuzun ihtiyacı olan bütün besinleri iftarda tek bir öğün ile sağlayabiliyor muyuz?

Bazı kişilerden günün yorgunluğu ile sahura kalkamadıkları günleri bile duyuyoruz. Vücudumuz gün içerisinde su ve besin ihtiyacını karşılayamıyor. Bu sebeple yemek yenilebilen süre içerisinde yeterli bir şekilde beslenmemiz lazım. Bu olmadığı sürece vücudumuz kendini daha çok yorgun hissedecektir. Metabolizmamız düzenli bir şekilde aldığı gıdalardan kalacaktır. Enerji oluşumunuza ve bağışıklık sisteminize katkıda bulunan B grubu vitaminleri; kemiklerinizin korunmasına yardımcı olan D vitamini; yorgunluğunuzun azalmasına yardımcı olan magnezyum; saç, tırnak ve cilt yapılarınızın korunmasına destek olan biotin bu besinlerden bazılarıdır.

Nature’s Supreme Multivitaminler Kadınlar ve Erkekler İçin Özel Formülüze Edilmiştir

Ramazan boyunca eksik beslendiğinizi düşünüyorsanız gıda takviyeleri iyi bir seçim olabilir. Hem kısa süre içerisinde alamadığınız besinleri almanızı sağlar hem de pratik bir çözümdür. Günü daha kolay geçirebilmenize yardımcı olacak ve vücudunuzun sağlık açısından ihtiyaç duyduğu mikro besinleri sağlayacaktır.

ramazanda-multivitamin

Nature’s Supreme Multivitamin for Women ve Nature’s Supreme Multivitamin for Men ürünleri kadın ve erkeklerin metabolizmalarının çalışma sistemleri düşünülerek özel olarak hazırlanmıştır. Farklı besin kaynaklarına sahip olan bu iki ürün, kadın ve erkeklerin metabolizmalarında gün içerisinde en çok ihtiyaç duydukları vitamin ve minerallerden oluşur. Üstelik her Nature’s Supreme her bir ürününün içerik ve analizlerini de sizlere sunmaktadır ki tükettiğiniz gıda takviyesine güveniniz tam olabilsin. Gönül rahatlığı ile kullanabilin.

ramazanda-multivitamin

Kadınlar için cranberry ve koenzim Q10 ile güçlendirilirken erkekler için zerdeçal ve koenzim Q10 ile desteklenmiştir. Multivitamin ile, vücudunuzun normal göz ve beyin fonksiyonlarının korunmasına, normal kan oluşumu ve kas ve kemiklerin korunmasına yardımcı olursunuz. Vitamin ve mineraller vücudunuzun gün boyu her bir hücresinin çalışmasında gereken parçalar gibidir diyebiliriz. Bu sebeple günlük beslenmenizde bu mikro besinler bulunmalıdır. Ramazan boyunca kısıtlanan beslenme şekliniz ne kadar harika bir sofraya sahip olsanız dahî mikro besin açısından yetersiz kalabilir. Bir de geç saatte sahur kaçırdıysanız gününüz daha zor geçebilir.

Nature’s Supreme multivitamin takviyeeri sizin bu eksiklerinizi tamamlamak için idealdir. Son olarak da şunu eklemeliyiz. Her şeyden önce iftar ve sahur arası mutlaka su tüketiminize dikkat edin. Çünkü sizi gün içerisinde en çok zorlayacak eksik su olacaktır.

Ramazan Ayında (Oruçluyken) Spor Yapılır mı?

ramazanda-gida-takviyesi

Ramazan ayı boyunca beslenme düzenimizde büyük bir değişim oluşuyor. Esasında bu değişim korkulacak bir durum değil ancak bazen alışması zor olabiliyor. Beslenmedeki bu değişim günlük hayatta yorgunluk ve dikkat dağınıklığını da birlikte getirebiliyor.

Çalışanlar İçin Oruç Tutmayı Kolaylaştırabilecek Destekler Var

Ramazan ayı dışında, kişilerin özellikle kötü beslendikleri ve stresli dönemlerinde de yorgunluk ve dikkat dağınıklığı yaşadıklarını biliyoruz. Bunun temel nedeni vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin alımında olan dengesizlik oluyor. Ramazan ayı sürecinde de normal beslenmemizin dışına çıktığımız için vücut bazen bu değişime ayak uyduramayabiliyor.

Çalışırken oruç tutan biriyseniz, daha kısıtlı beslenme ile iş ortamında karşı karşıyasınız demektir. Dediğimiz gibi korkulacak bir şey yok ancak iftar ve sahur vakitlerinde mutlaka vücudunuzun tüm eksiklerini karşılamanız gerekir. Bu da ne yazık ki zamanlama olarak her zaman yeterli olamayabiliyor. Bu gibi durumlar için ise gıda takviyeleri iyi bir seçim olabilir.

Beyninizin ve Vücudunuzun Enerji İhtiyacını Yeterince Karşılayın

İki önemli gıda takviyesi ramazan ayını ofis ortamında daha kolay geçirmenizi sağlayabilir.

Bunlardan ilki omega 3 takviyesi. Omega 3 içerisindeki epa ve dha yağ asitleri ile normal kalp fonksiyonlarınızın korunmasına ve çalışmasına yardımcı olan en önemli besinlerdendir. En çok balıklarda bulunan bu mikro besinleri ramazan ayında yeterince karşılamıyor olabilirsiniz. Üstelik omega 3, vücudunuz tarafından üretilemeyen kaynaklardan biridir ve mutlaka yeterli miktarlarda alınmalıdır. İçerisindeki dha ayrıca normal görme yetinizin ve beyin fonksiyonlarınızın korunmasına da yardımcı olmaktadır. Bu sebeple omega 3 gıda takviyesi ofis ortamında dikkatinizi korumanıza yardımcı olabilir. İftardan sonra rahatlıkla alabileceğiniz bir destektir.

İkinci önemli gıda takviyesi ise B12 vitaminidir. Vücudunuz için enerji üretiminde oldukça önemli bir yere sahip olan bu vitamin, vücudunuzun normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur. Hücre bölünmesinde görev alan bu B12 vitamini ayrıca yorgunluk ve bitkinliğin azalmasında aktif rol oynar. Beslenmenize bu sebeple B12 vitaminini eklemeniz gün içerisinde enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Ramazan ayında çalışırken enerji düşüklüğü ve dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız omega 3 ve B12 vitamini takviyeleri sizin için iyi birer destek olabilir. Kendinize daha kolay bir çalışma süreci yaratabilmek için orucunuzu sıkı bir beslenme ile açtıktan sonra gıda takviyeleri alabilirsiniz.

Ramazan Ayında Supplement Kullanımı

bahar-yorgunlugu-vitamin-d

D vitamini eksikliğinde uyuklama hali, yorgunluk hissi ve fiziksel aktivite isteksizliği yaşanıyor. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yorgun hissedenlerin ve çalışma isteği azalanların sayısı daha da artıyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, bahar yorgunluğuna karşı halsiz ve vücudunda yaygın ağrısı olan kişilerin mutlaka kanda D vitamini düzeyine baktırmaları gerektiğini belirtiyor.

İnsan sağlığı için büyük önem taşıyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini, bahar yorgunluğuna karşı da bir kalkan olarak karşımıza çıkıyor. Kaslara güç veren D vitamini, eksikliğinde bahar yorgunluğunu da tetikliyor. Hava ve mevsim değişikliğinin insan biyoritmini olumsuz etkilediğini belirten Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli,“ Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar ve bu yük, havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınır. Bu taşıma dengesi bozuklukları; iklim değişikliği dönemlerinde sıkça karşımıza çıkarak, insanlarda yorgunluk belirtilerine ve hatta ruhsal sıkıntılara yol açar. Kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları yine baharın gelişiyle artar, yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları görülebilir. D vitamini eksikliği de bilindiği gibi yorgunluk, halsizlik ve kas güçsüzlüğüne neden olur. Bu nedenle bahar yorgunluğuna karşı kanda D vitamini düzeyi düşük çıkanlar bir an önce eksiğini tamamlamak için tedaviye başlamalıdır.” açıklamasında bulundu.

“D vitamini kaslara güç veriyor, yorgunluğa iyi geliyor”

bahar-yorgunlugu-vitamin-d

D vitamini eksikliğinde kaslarda güçsüzlük ve ağrı yaşandığını ifade eden Diyetisyen Kümeli “ D vitamini kaslara güç sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın ağrısı olan kişiler mutlaka kanda D vitamini düzeyine baktırmalıdır. Bahar yorgunluğu nedenleri arasında; yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin ve minerallerin besinlerle yeterli miktarda alınmaması, hareketsiz yaşam biçimi, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri de – yer almaktadır. Geceleri ağır ve yağlı yemek yememeye özen gösterilmelidir. Sıcak – soğuk kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Tüketilen su miktarı artırılmalıdır. Düzenli olarak haftada 3 gün 45 dakika süreyle yapılacak tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

D vitamini; kanda 20 ng/mL’den düşük ise D vitamini eksikliği; 20 ile 30 ng/mL arasında ise D vitamini yetersizliği; 30 ng/mL’den yüksek ise yeterli düzey D vitamini olarak tanımlanır. Tercih edilen aralık 40-60 ng/mL’dir. Avrupa Endokrin Derneği Klinik Uygulama Kılavuzu’na göre 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük idame olarak alınması gereken D vitamini dozu 1000 ünitedir. Kullanımı kolay sprey formda, katkı maddesi ve BHA içermeyen D3 vitaminleri tercih edilmesi uygundur“ dedi.

Nature’s Supreme D3 Vitaminini buradan satın alabilirsiniz.

Sürekli Açlık Hissi Yaşam Biçiminizse Bu 4 Nedenden Birine Sahip Olabilirsiniz

kilo-aldirici-gainer-nedir-nasil-kullanilir

Birçok insanın fizik ve kondisyon açısından belli hedefleri vardır. Bu nedenle hedeflerine yönelik antrenman, beslenme ve uyku düzeni gibi faktörlere odaklanırlar. Bu hedefler arasında kilo almak da var, ancak bazen sonuç almak imkânsızlaşır. Bazı insanların vücut tipleri ve metabolik yapıları gibi etkenler kilo alma hedefini sekteye uğratabilir. Çünkü kazanmak için sürekli yemek yapmak ve tüketmek acımasız bir görev olabilir. Bir süre sonra, tüm o kalorileri almak işkenceye dönüşerek zorlaşır. Bu konuda kilo aldırıcılar (gainer) fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kilo aldırıcılar, özellikle büyümenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış supplementlerdir. Bunlar bol protein, bol karbonhidrat ve yağların hedefe yönelik kombinasyonu haricinde bol miktarda mikro besin ve diğer performans bileşenlerini de içerirler.

Kilo Aldırıcı(Gainer) Nedir?

Kilo aldırıcı supplementler, içerisinde karbonhidrat ve protein oranı amaca yönelik dengelenmiş yüksek kalorili ürünlerdir. Amaç, istediği kadar fazla kalori alamayan ya da iştahsızlık yaşayan bireylere likit olarak kalori sağlamak ve bununla beraber kas gelişimine katkıda bulunmaktır. Kilo alma amacına uygun olarak harcadığınız kaloriden fazlasını alma hedefine pratik yoldan katkı bulunmayı amaçlayan, toz halindeki üründür.

Kilo Aldırıcının(Gainer) Faydaları Nelerdir?

Gainer’ların önemli birkaç katkısı bulunmaktadır.(1)Bildiğiniz gibi karbonhidrat, enerji ihtiyacımızı karşılayan temel bir besindir. Bu sayede içinde fazlaca bulunan karbonhidrat içeriği, hem yüksek kalori ihtiyacını hem de antrenmanlar için enerji ihtiyacını karşılamakta. Ayrıca protein barındırması da bu amaca yönelik katkı sağlar. Bununla beraber ürünü kullanırken hacim kazanmaya yönelik düzenli antrenman yapmanız önemli bir rol oynar. Bu sayede hem yağlanma ihtimalini azaltmış hem de içeriğindeki proteinle beraber kas gelişimine katkı sağlamış olursunuz. Böylece kas kütlesinde artış gerçekleşir.

Gainer, L-Glutamin ve Kreatin ile birlikte kullanılır mı?

Kilo aldırıcı tozlarda, karbonhidrat ve proteinlerden ayrı olarak vitamin, mineral ve Kreatin bulunur. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan maddeleri ve antrenmana yardımcı bileşenleri de aynı andan alma imkânı sunar. Birçok gainer içeriğinde zaten l-glutamin ve kreatin barındırır ya da bu takviyelerle birlikte kullanılır. Bu da sağlıklı hacim kazanmanın yanında güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemek için çalışacak ve hastalığınız nedeniyle antrenman seanslarını kaçırma riskinizi azaltacaktır. İlk kez kilo aldırıcı gainer kullanmaya başladığınızda, başlangıçtaki sudan kilo alımını fark ederseniz, bunun kreatin gibi vücutta yüksek su molekülleri taşıyan karbonhidratlardan kaynaklandığını unutmayın. Bir ya da iki hafta verin, vücut dengesini bulacaktır.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Gainer Nasıl Kullanılır?

Kilo alma amacını gerçekleştirebilmek için günlük öğünleri düzenli olarak almak ve bu takviyeyi iki öğün arasında ya da antrenman sonrasında kullanmak önemlidir. Bu açıdan tek başına kilo aldırıcı kullanıp gün içinde az besin almak size fayda sağlamayacaktır. Bununla beraber kas gelişimi ve kalori ihtiyacı için kilo aldırıcıyı fazla kullanırsanız sonucunda yağlanma durumu da gerçekleşir. Tıpkı çoğu diğer takviyelerde olduğu gibi özellikle bunda da fazla kullanmamaya dikkat edilmeli.

Temel amaç kilo alma olduğu için, su yerine sütle tüketilmesi daha uygun olacaktır. Böylece daha fazla kalori alımı gerçekleşmiş olur. Gün içinde aldığınız tüm besinlerin ve kullandığınız kilo aldırıcının kalori takibini yaparsanız sizin için daha faydalı olur. Günlük harcadığınız kalorinin tahmini ölçümlerine sahipseniz, bu sayede harcadığınız kalorinin günlük %10-15 civarı fazla kaloriyi alarak kilo alımına yardımcı olursunuz.

En İyi 5 Kilo Aldırıcı (Gainer) Ürününe Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Fitness Hedeflerinize Ulaşmak İstiyorsanız Bu Beslenme Tavsiyelerini Duymalısınız!

en-iyi-yag-yakici-cla

Yağ yakımı çoğumuzun sağlık ve antrenman amaçlı hedefleri arasında önemli bir yer edinmektedir. Bunun için beslenme düzeni ve antrenman disiplinimiz elbette önceliklidir. Ancak hedefinizi kolaylaştıracak belli supplementlere (gıda takviyelerine) ihtiyacınız olduğu da yadsınamaz.

Yağ yakıcı supplementler denince etkinliği kanıtlanmış CLA, başı çekmektedir. Çünkü çoğu araştırma, CLA’nın yağsız vücut kitlesini desteklediğini, vücut yağını azalttığını, kilo kaybına yardımcı olduğunu ve metabolik hızı arttırdığını göstermiştir. Ancak CLA’den fayda sağlamak istiyorsanız, en az 6 ay boyunca düzenli kullanmaya hazırlıklı olmalısınız. Buradaki önemli sorular hiç şüphesiz ki, en iyi yağ yakıcı hangisidir ve tercihimizi hangi verilere göre yapmalıyız olacaktır.

Gelin, hep birlikte yağ yakıcı ürünlerin en önemlilerinden olan CLA’yı birlikte inceleyelim.

CLA Nedir?

CLA (Konjuge Linoleik Asit), çoklu doymamış bir yağ asidi (linoleik asit) formudur. Omega-6 sınıfında yer alan bu yağ asitleri, et ve süt ürünlerinde bulunur, ancak besinlerden alımı, sadece eser miktarda mevcut olduğu için takviyelerden elde edilen tipik dozlardan çok daha düşük ve önemsizdir. Bu yağ asidinin en önemli etkisi yağ yıkımına yardımcı olmasıdır. Bu nedenle yağ oranını azaltmak ve kilo vermek isteyen profesyonel ve amatör sporcular tarafından sıklıkla kullanılır. Ancak CLA’in yağ yakmak ve kilo kaybına yardımcı olmak dışında vücutta çeşitli fizyolojik fonksiyonların gerçekleşmesi adına da önemli görevleri vardır.

CLA Nasıl Kullanılır?

Vücudumuzu besleyen ve ağız yolu ile alınan şeyler genel olarak bir besindir. Bu durumda yağ yakıcı besinler arasında olan CLA günlük kullanıma uygundur. Önerilen CLA kullanım şekli genellikle, her öğünden 30 dk önce 1 servis şeklindedir. Üretici firmanın kutu üzerinde belirttiği kullanıma uymanız, sizin için en yararlı olanı olacaktır. CLA yağ yakıcı diye geçmesine rağmen bazı diğer supplementler ile birlikte kullanılabilinir. Her ne kadar yağ yakıcı olarak geçen bu ürünün, egzersiz ve düzenli bir beslenme olmadan tek başına mucizeler yaratacağını düşünmemek gerekir. Özellikle yüksek kilodaki insanların, bir diyetisyen kontrolünde kendilerine uygun beslenme programlarını hazırlatıp yine diyetisyen kontrolünde başlamaları daha sağlıklı olacaktır.

Size, amaçlarınız doğrultusunda yardımcı olacak en iyi 5 CLA şöyle:

1. Nature’s Supreme Tonalin CLA

En iyi yağ yakıcı listemizde ilk sırada olan, ismini ve kalitesini gün geçtikçe daha fazla duyduğumuz Nature’s Supreme’in yağ yakımına yardımcı ürünlerine kesinlikle güvenebilirsiniz. Nature’s Supreme’in sağladığı ürün ve fiyat kalitesi de bu ürünleri daha da değerli ve tercih edilebilir hale getiriyor. Tonalin CLA, amacı yağ yakımı olanlara ilk tavsiye edeceğimiz üründür. Bunun temel nedenlerinden biri Tonalin(3) yapısında CLA bulundurmasıdır. Tonalin yapısında bulunan CLA, GDO içermeyen aspir çiçeğinde (CLA’lar genellikle ayçiçek yağından elde edilir) bulunan yağlardan elde edilir. Aktifliği 18 farklı araştırma ile desteklenmiş tek CLA olması da bu öneriyi güçlendiriyor. İçeriğinde fazlaca yararlı aktif izomer bulundurması ve %80 oranında saf CLA olması ilk tercihimiz olmasındaki diğer önemli etkenlerden biri.

Nature’s Supreme Tonalin CLA ürünündeki 60 kapsülün bir tanesinde bulunan 1.250 mg. aspir yağının içindeki 1.000 mg. CLA, fiyat/performans açısından da kaliteli bir ürün olduğunu gösteriyor.

2. Hardline CLA One

Aspir bitkisinden elde edilen bir başka yağ yakıcı ürün Hardline CLA One, etkinliği kanıtlamış CLA ürünleri arasında ye alıyor. Türkiye’nin en çok satan gıda takviyesi markalarından biri olan Hardline etiketine sahip olması da güven konusunda işimizi kolaylaştırıyor. Tonalin patenti içermese de yüksek CLA oranına sahip olması tercih etmek için önemli bir etken.

Hardline CLA One ürününün 1 kapsülünde 1000 mg. Aspir yağı bulunmakta. Bunun içinde 800 mg.’lık CLA oranı mevcut. Yani günlük ihtiyacınız (2400 mg.) için 3 kapsül kullanmanız uygun olacaktır. Beraberinde uyacağınız diyet listesi ile de ürün verimliliğini artırmış olacaksınız.

3. Sci-Mx CLA 1000 Mg Leancore

Popülaritesi gün geçtikçe artan Sci-Mx’in CLA ürününü de bu listeye koymazsak olmaz. Hızlı zayıflama için belki de ilk aklımıza gelen ürünlerden.

Önerdiğimiz ürünler arasında üçüncü olan Sci-Mx CLA’in bir kapsülünde1000 mg. CLA bulunuyor. Bununla beraber %80 oranında aktif izomer (iki çeşit) ihtiva ediyor.

4. Olimp CLA + L-Carnitine

CLA ve L-Carnitine kombinini barındıran bu ürün yağ yakımını maksimize edip, işinizi daha da kolaylaştıracak. Yağ yakımına yönelik iki önemli gıda takviyesini bulabileceğiniz bu üründe, sadece CLA kullanımından daha fazla etki sağlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Olimp CLA ürününün bir kapsülünde 400 mg. CLA bulunuyor. Bununla beraber 100 mg. L-Carnitine ve 200 mg. Yeşil çay ekstresi içeriyor. Bu açıdan bu ürün’ün metabolizmayı da destekleyeceğini söyleyebiliriz.

5. Big Joy Clabig

Son zamanların en popüler ve güvenilir markalarından Big Joy’un CLA ürünü de öne çıkanlar arasında.

99 kapsül bulunan Big Joy Clabig, CLA içeriği aspir yağından sağlanmış. 1 kapsülünde 1000 mg. aspir yağının içinde, 800 mg. CLA bulunan bu ürünü de güvenle kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

CLA Karnitin (L-Carnitine) ile Birlikte Kullanılabilir mi?

Eğer aktif spor yapıyorsanız; yağsız kas yapısını destekleyen, yağsız kas kütlesini koruyan ve vücut yağını azaltan CLA besin takviyesini, depolanmış yağı enerjiye dönüştürerek yağ yakımı sağlayan ve performans artırımına katkıda bulunan Karnitin ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. CLA kullanım şekli açısından bu iki supplementi beraber kullanmanızı engelleyen bir durum yoktur.

Yağ Yakımı ve CLA

Yağ yakımı ve CLA takviyesi ilişkisini duymamış olmanız imkansız. İmkansız diyorum çünkü, CLA bu özelliği sayesinde popüler bir supplement olarak piyasada yerini almış bir ürün. CLA’nın ihtiva ettiği sağlıklı yağ olan Omega-6 yağ asidi, yağ yakan yiyecekler arasında yerini almaktadır. Tüketeceğiniz sağlıklı yağlar vücütta depo olarak bulunan ve depolanmaya çalışılan sağlıksız sindirimi zor şeker bazlı yağların yerine geçerek, diğer yağların dışarıya atılımını kolaylaştırırlar ve bu sayede de dolaylı yoldan yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olurlar.

Sağlıklı zayıflama isteyen herkesin diyet listesi ne dahil etmesi gerektiğini düşündüğüm CLA’yı, diğer yağ yakıcı besinler ve takviyeler ile  kombine ederek etkisini optimum düzeye çıkarabilirsiniz.

CLA’nın Faydaları Nelerdir?

CLA faydaları diye araştırma yaptığımızda karşımıza ilk olarak yağ yakma ya da cla yağ yakımı şeklinde yazılar çıkar. Bunun nedeni de CLA’nın çoğunlukla zayıflamak için kullanması veya göbek eritme hedefleri olanların CLA’yı takviye supplement olarak almasıdır. Çünkü CLA yağ metabolizmasını ateşler ve vücuttaki yağ hücrelerinin sayısını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.Bununla bağlantılı olarak vücut kitle indeksi üzerine yapılan araştırmalarda CLA’nın etkileri görülmüştür.(1) Yağ hücrelerindeki parçalanma oranını yükselterek daha çok yağ hücresinin enerji döngüsüne katılmasını sağlayan CLA, bu noktada enerji açığını kapatma göreviyle de karşımıza çıkmış olur. Yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olan bu yağ asidi, dolaylı yoldan kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesini de desteklemiş olur.

CLA, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe de sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşan proteinleri çoğalttığına dair araştırma sonuçları mevcuttur.(2) 1987’de yapılan çalışmalarda, antikanserojen etkisi üzerine de araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Özellikle kanser tümörünü engelleyici olduğu yönünde çalışmalar yapılmıştır. Bu tarz araştırmalar, CLA’nın tümör baskılayıcı genlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu desteklemektedir.

Son zamanlarda cilt sağlığına faydası üzerine ortaya çıkan araştırmalar, CLA’in cilt ürünlerinde kullanılmasına da ışık tutmuştur.

CLA Yağ Yakıcı Yorumları

1 haftada 5 kilo vermek isteyen kullanıcılardan,  selülitten kurtulma yollarını arayanlara, cla ile kilo verdim diyerek yola devam edenlerden sağlıklı zayıflama için takviye olarak kullananlara kadar bir çok yorum arasından bazılarını sizlerle buluşturduk. 

 

kreatinin-faydalari-nedir-nasil-kullanilir

Kreatin Nedir?

Kreatin, kas hücrelerine enerji desteği sağlayan organik bir bileşendir. Vücudumuzda da sentezlenebilmektedir. Hayvansal yiyeceklerde az miktarda bulunur ve amino asitler (arjinin, glisin ve metiyonin) aracılığıyla karaciğer ve böbreklerde üretilebilmektedir.Vücutta gerçekleşen sentezlenme işleminden sonra iskelet kaslarına, kalbimize, beyne ve diğer vücut dokularına taşınmaktadır. Vücuttaki kreatinin çok büyük bir kısmı kaslarda bulunmaktadır. Antrenman esnasında olduğu gibi bazı durumlarda normalden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda kreatin yüklemesi gerekebilmektedir. Bu açıdan kreatin, vücuttaki enerji döngüsü için önemli bir rol oynamaktadır.

Kreatinler ürün olarak iki kategori altında ele alınmaktadır. Bunlar Kreatin Monohidrat ve Kompleks Kreatinlerdir. Kreatin monohidrat’a saf kreatin de denmektedir. Diğer kreatin ürünlerine göre, diğer maddelerden ayrıştırılarak en saf hale getirilmiştir. Bu ürünler genellikle Creapure ibaresiyle satılmaktadır. Kompleks ürünlerin diğer ürünlere göre emilim hızları farklıdır (genellikle daha hızlıdır) ve daha uzun süreli enerji artışına yardımcı olmaktadır.

Kreatin’in Faydaları

Kreatin, temel olarak ATP üretimi döngüsünü uzatmaktadır. Enerji döngüsüne Kreatin Fosfat olarak katılır. Antrenmanlarınızdan örnek vermek gerekirse, gücünüz tamamen tükenmeden 5 saniye öncesine kadar ağırlık kaldırmaya devam edebilirsiniz. Bu ATP stoklarınızın tükendiğini gösterir. Harcanan enerjiyi (ADP) kullanılabilir enerjiye (ATP) çevirmek için birkaç dakika beklemeniz gerekir. Kreatin yüklemesi bu ATP döngüsünün süresini 5 saniyeye kadar uzatabilir. Bu da hareketi birkaç tekrar daha uygulamanıza imkan verecektir. Bu nedenle kısa süreli enerji gerektiren spor dallarında(vücut geliştirme gibi) daha çok tercih edilmektedir.

Kreatin kullanımı ile ilgili günümüze kadar yapılan onlarca araştırma kreatinin birçok faydası olduğunu göstermektedir. Temel olarak enerji üretiminin verimini arttırması, performansın artmasına, bunun sonucu olarak da güç artışına yardımcı olmaktadır. Kas gelişimine ve güçlenmeye yardımcı olmanın yanı sıra, yaşlanma karşıtı özellikler gösterebilen, hafızayı destekleyebilen ve hücre üretim kapasitesini arttırabilen bir besin desteğidir.

Kreatin’in faydaları arasında, kemik sağlığı ve kas sinir sistemine de destek olduğu araştırmalarla görülmektedir. Vücudun gelişebilmesi ve performansın artması için kas sinir sisteminin iyi korunması gerekir. Kreatin, kas sinir sistemini de aktif olarak korur. Hücre ölümü ve kas ağrıları etkilerini azaltmakta, yoğun egzersizler sonrası kas bütünlüğünü korumakta da etkili olmaktadır.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin nasıl kullanılmalı kısmına gelirsek, bilimsel araştırmalara göre en uygun kullanım şekli, günlük düzenli 3-5 gram arası dozu sürekli olarak tüketmektir. Gün içinde bu dozda almamız bize yeterli olacaktır. Çünkü uzun süre etkisini gösterebilmektedir. Kreatin’in su ile içilmesi tavsiye edilir. Off günlerde de kreatin kullanımına devam edilebilir. Piyasada çoğu zaman toz şeklinde bulunmaktadır.

Kreatin ne zaman kullanılmalı?

Kreatin ne zaman kullanılır sorusuna cevap olarak, antrenman öncesi ya da sırasında tercih edildiğini söylemek gerekir. Ancak supplementlerden aldığınız kreatin uzun süre boyunca vücuttaki etkisini gösterebilmektedir. Bu yüzden kreatin alımı konusunda genellikle antrenman öncesi tercih edilse de bilimsel araştırmalar bu durumu çok fazla desteklememektedir.  Bu durum da kreatin spordan önce mi yoksa sonra mı kullanılmalı? sorusunun sıkça sorulmasına neden olmaktadır. Biyolojik olarak bakıldığında; antrenman sonrası tükenen kreatinin yenilenmesi, antrenman sonrası öğün ile artan insülinin kreatin kullanımını verimli hale getirmesi ve antrenman sonrasında kreatinin büyümeyi tetikleyip büyüme sağlaması durumları da araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

 

Fitness Hedeflerinize Ulaşmak İstiyorsanız Bu Beslenme Tavsiyelerini Duymalısınız!

Bir soğuk bir sıcak geçen bahar aylarının ortasındayız. Birçok kişi nezle ve gribe teslim olmuş durumda. Bağışıklık sistemindeki vitamin ve mineral eksikliğinin, hastalıklara yakalanmanın temel sebeplerinden biri olduğunu biliyor musunuz?

Sabah güneşli akşam buz gibi olan; iki gün sadece hırka ile gezdirirken üçüncü gün kaban giydiren havalarda multivitamin takviyesi gereklidir. Özellikle iyi beslenilemediği düşünülüyorsa elzemdir.

Vücudunuzun Vitamin ve Mineral Eksikliğinin Farkında Olmayabilirsiniz

Vücudunuzun multivitamin eksikliğini geç fark edebilir; öksürmeye başlamış ve bitkin hissediyor olabilirsiniz.

Multivitaminler henüz bu noktaya gelmeden vücudunuzun bağışıklık sistemini ve normal fonksiyonlarını destekleyecek bileşenlere sahiptir. Normal beyin ve kalp fonksiyonlarınız için önemli olan B grubu vitaminleri, sporcuların ve aktif yaşayanların gereksinimi olan b6 vitamini, protein sentezine katkıda bulunan c vitamini, normal cildin korunmasına katkısı olan biotin, kemik ve eklemleriniz için elzem olan d vitamini ve mineralleri günlük kullanıma uygun olarak Nature’s Supreme Multivitamin For Women kapsüllerinin içerisinde mevcuttur.

Ayrıca Nature’s Supreme’in kadınlar için geliştirdiği özel formülü turna yemişi içeriğine sahiptir. Turna yemişinin idrar yolu enfeksiyonlarına olan pozitif etkisi üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Nature’s Supreme Multivitamin For Women hem hastalanmanızı engelleyebilecek güçte vitamin ve mineral desteği içerir hem de sindirim sisteminizin normal fonksiyonlarına katkıda bulunabilir. Kapsülleri vejetaryen kullanımına uygundur, emilimi hızlıdır.

Nature’s Supreme Multivitamin For Women, bağışıklık sisteminizi yıpratabilecek bahar aylarında sizin için iyi bir destek olabilir!

Günlük Yaşamdan Maksimum Verim Almak İsteyenlerin Vazgeçilmezi Olacak Pre-Workout: Kafein

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla