Takviye

Nedir Bu L-Karnitin?

Daha çok bir yağ yakıcı olarak bilinen karnitin, aslında vücutta üretilen bir amino asittir. Görevi ise mitokondrinin korunması, mitokondrinin veriminin arttırılması ve mitokondrinin enerji üretimine daha fazla katkıda bulunabilmesinin sağlanmasıdır.

Peki L-Karnitin Yağ Yakar mı?

L- karnitin yağ yakmaz, yalnızca yağ yakım sürecine destekte bulunur. Yağ yakımını belirleyen faktör, daima enerji dengesidir. Kişi doğru enerji dengesinde değilse, kalori açığı oluşturmamışsa; yani yağ yakımına yönelik bir beslenme programı ve düzenli bir egzersiz rutini uygulamıyorsa l-karnitin yağ yakımına katkıda bulunamaz. L-karnitin, yalnızca şartlar yağ yakımına uygun hale getirildiğinde, mitokondrinin daha iyi şekilde çalışmasını sağlayarak yağ yakım sürecine katkıda bulunur.

Bu katkıyı, yağın yapı taşı olan yağ asitlerini mitokondrinin zarından geçirerek, mitokondrideki enerji üretimini arttırarak sağlar. Bu yüzden yalnızca yağ yakımı değil, beynin efektif çalışmasında ve kavrama yeteneğinin artmasında da etkilidir. Kronik yorgunluğu da önleyebilir. Yağ yakımını bu şekilde, verim arttırıcı olarak gerçekleştirir; direkt olarak yağ yakıcı değildir.

L-Karnitin Vücutta Nerede Üretilir?

L-karnitin böbrek ve karaciğerlerde üretilen bir amino asittir, ek olarak sperm hücrelerinde de bulunur.

L-Karnitin Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

L-karnitin’in önerilen standart dozu 500-2000 miligram arası dozlardır. Ekstrem dozlar yalnızca israfa sebep olur, herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Belli bir dozun üzerinde alacağınız etkinin artmaması sebebiyle, 2000 miligram dozunun üstünü kullanmamanız tavsiye edilir.

Çarpıntı, kusma, kaşıntı, halsizlik, ishal gibi yan etkiler gözlemlenmiş olsa da; bu yan etkiler çok nadiren gözlemlenen yan etkilerdir.

En İyi 5 Karnitin

Eğer düzenli bir şekilde egzersiz yapıyorsanız, beslenme konusunda bilinçliyseniz, yağ yakımı sürecinizin de verimini arttırmak istiyorsanız l-karnitin çok doğru bir tercihtir.

Etrafta birçok farklı ürün, farklı kombinasyonlar gördüğünüze eminiz. L-karnitin alma kararını aldıktan sonra, hangi ürünü alacağınız konusunda kararsız kalmanız çok muhtemel. Bu kararsızlıkta kalmamanız adına sizlere, piyasadaki en iyi l-karnitin alternatiflerini listeledik.

5- Weider L-Carnitine Tablets

Weider, Türkiye’de en sevilen markalardan biri. Ananas aromali l-karnitin tableti de sevilen ürünleri arasında.

3 tabletlik servislerinde, 900 mg l-karnitin bulunuyor. Ham maddesi ise piyasanın en kaliteli karnitin ham maddelerinden olan Carnipure.

Kolay tüketilebilen, tadı güzel olan, rahat taşınan l-karnitin tableti arayanların yağ yakımı sürecinde kesinlikle tercih etmesi gereken takviye; Weider L-Carnitine Tablets.

4- Power System L-Carnitine

Power System, özellikle karnitin takviyeleri arasında en sevilen markalardan. Diğer ürünleriyle çok fazla öne çıkmamasına rağmen, l-karnitin alternatifleri birçok sporcu tarafından tercih ediliyor.

Sebebi ise tabii ki Carnipure gibi kaliteli bir ham maddeden elde edilmesi ve tek servisinde yoğun miktarda (3600 mg) l-karnitin içermesi. Yarım servisle dahi çok iyi etki alabileceğiniz bu ürüne yağ yakma sürecinizin verimini arttırmak istiyorsanız kesinlikle şans vermelisiniz.

3- Weider L-Carnitine Liquid

Weider’in çok sevildiğini söylemiştik… Tablet formdaki l-karnitin alternatifinin yanı sıra, ampul formdaki l-karnitin seçeneği de sıkça tercih ediliyor ve müthiş övgüler alıyor.

İlave C Vitamini sayesinde bağışıklığınızı güçlendiren, Carnipure ham maddesi içeren bu takviye tek servisinde 2500 mg l-karnitin bulunduruyor. Antrenman sırasında vücudunuzun besinleri çok daha rahat bir şekilde enerjiye dönüştürmesini sağlıyor. Özellikle yağ tüketiminiz sonrasında, yağların da enerji kaynağı olarak kullanılabilmesine yardımcı oluyor.

İşlevsel, güçlü bir içerik arayanlar, kesinlikle Weider L-Carnitine Liquid’e yönelmeli!

2- Scitec L-Carnitine

Son zamanların yükselişte olan markası Scitec, tüm besin takviyelerinde olduğu gibi l-karnitin seçeneğinde de oldukça başarılı bir ürün ortaya çıkarmış.

Kolin ilavesi içermesi sayesinde yağ metbolizmasına katılıp enerji seviyenizi çok daha yukarıya taşıyan Scitec L-Carnitine, yarım ampülünde 3000 mg l-karnitin içermektedir.

Bu takviyeyi antrenman öncesinde alıp kendinizi iyi hissetmemeniz gerçekten çok zor.

Hızlı bir şekilde etki eden, tat konusunda sayısız olumlu geri bildirim alan, saf l-karnitin içeren Scitec L-Carnitine kesinlikle piyasanın en iyilerinden.

1- Hardline Thermo L-Karnitin

Türk bir marka olması, kısmen uygun fiyatlara sahip olması ve kaliteli içerikleri olan ürünler üretmesi sebebiyle Hardline da piyasanın en çok tercih edilen markalarından biri.

Thermo L-Karnitin ürünü ise kolay tüketilebilen, tek bir şişe içerisinde farklı tüketim alternatifi sunan, lezzetli karpuz aromasına sahip olan bir alternatif olarak özellikle l-karnitini ilk kez deneyenlerin sıkça tercih ettiği bir ürün.

Sıvı formu hızlı bir emilime sahip, her servisinde ise 2000 mg l-karnitin bulunuyor.

Hardline Thermo L-Karnitin, aynı zamanda her servisinde 100 mg kafein içeriyor. Bu sayede antrenmandaki enerji seviyesini ciddi oranda arttırabiliyor, antrenman performansına da sağlıklı kafein dozu ile katkıda bulunuyor.

Kafein içeren, performansa da katkıda bulunan, spor çantanıza atıp yanınızda taşıyarak rahatlıkla tüketebileceğiniz bir l-karnitin alternatifi arıyorsanız; cevap Hardline Thermo L-Karnitin.

Varsayım: Prof. Dr. Canan Karatay, sporla ilgilenen birçok kişiyi tedirgin eden bir açıklamada bulundu: “Vücut yapanlara ve yaptıranlara söylüyorum. En tehlikelisi protein tozlarıdır. En tehlikelisi sporculara ‘adale yapacağım’ diye verilen protein tozlarıdır. Trans yağ doludur. Bundan tamamen uzaklaşmak lazım. Hatta ithalini bile yasaklamak lazım.

Bilimsel gerçek: Karatay’ın bu görüşünün doğru ve gerçek olmadığını gösterir pek çok bilimsel bilgi var. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki FDA ve Avrupa Birliği’nden gelen tüm ürünlerde trans yağı miktarı etikette belirtilmek zorundadır. Ayrıca protein ve trans yağı birbirinden bağımsız iki üründür. Dolayısıyla protein tozu içerisinde trans yağı bulunmaz.

Gelin, şimdi bu varsayımın gerçeği yansıtmadığını gösteren bilimsel kaynaklı bilgilere tek tek bakalım!

Yağ ve Trans Yağ Nedir?

 

Yağlar iki gruba ayrılır: doymuş ve doymamış yağ asitleri. Trans yağı doymamış yağ asitlerinin hidrojenle işlemden geçirilmesi sonucu oluşur. Trans yağlar vücudun ihtiyacı olmayan bir üründür. Bunun sebebi ise vücutta bulunmasının kroner kalp hastalıkları ve diyabet ile ilgili önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor olmasıdır.

Trans yağların özellikle ülkemizde domuz ürünü olduğuna dair bir algı oluşmuştur ki bunu düzeltmemiz gerekiyor. Trans yağı domuz ürünlerinden üretilebileceği gibi aklınıza gelen bütün bitkisel ve hayvansal yağ kaynaklarından üretilebilmektedir. Yani trans yağ demek üründe kesinlikle domuz ve domuz katkısı bulunuyor demek değildir.

Doymamış yağların hidrojenle işleme tutulması ile oluşan trans yağı, 1950lerde paketlenmiş ürünlerin artması ile birlikte hayatımıza iyice yerleşmiş. Aslında trans yağı çok az miktarda olmak üzere doğada da mevcut. Burada doğada bulunan trans yağı ile endüstriyel üretim sonucu oluşan trans yağı arasındaki farkı belirtelim: doğadaki trans yağının HDL (iyi huylu kolesterol) ve LDL (kötü huylu kolesterol) ’yi aynı anda yükselttiği görülürken endüstriyel trans yağların yalnızca LDL’yi yükselttiği görülmüş.

Bir de yüksek sıcaklıkta sürekli ısıtılan bitkisel yağlar da trans yağına dönüşmektedir ki, burada aklınıza kızartmalar gelecektir…

Trans Yağ Nerelerde Bulunur?

Trans yağının 1900lerin başlarında kimyasal keşfi sürerken 1950lere geldiğimizde margarin vb ürünler olarak hayatımıza katıldığını görüyoruz. Trans yağı, bir anda paketli ürünlerde ve fast foodlarda kullanılmaya başlanması, kızartmalara eklenmesi, patlamış mısırda bulunması derken büyük bir hızla günlük hayatta egemenlik kuruyor. 2000lerin başlarında ise tüm zararlarının kabulü ile ülkeler peş peşe trans yağı kullanımı ile ilgili kanunlar çıkarmaya başlıyor. Türkiye dahil birçok ülkede trans yağı kullanımı belli miktarların dışına çıkamıyor, kullanımı dahilinde ürün paketinde belirtilmesi zorunlu kılınıyor. FDA ve Avrupa Birliği’nden gelen tüm ürünlerde etiket zorunluluğu mevcuttur ve eğer ürün trans yağı içeriyorsa bunun etikette belirtilmesi de zorunludur. Bir ürünün içerisinde trans yağı olup olmadığının kontrolünü üzerinde bulunan etiketlerde görebilirsiniz.

Proteinin İçerisinde Trans Yağı Bulunur mu?

3 temel makro besinden biri olan protein, amino asitlerin bir araya gelmesi ile oluşan organik bileşiklerdir. Protein sentezi vücudunuzda yapıldığı gibi protein içeren bitki ve hayvansal ürünlerden de direkt olarak alınabilir. Vücudumuz için elzem olan diğer iki makro besin ise karbonhidrat ve yağdır. Yapıları gereği bu 3 besin birbirlerinden farklıdır. Proteinin içerisinde yağ bulunmaz. Bir yağ çeşidi olan trans yağı da proteinde bulunmaz. 

 

Amerika’dan gelen ürünlerde etiket zorunluluğu ve 2017’den beri trans yağı içerik yasağı:

 

https://www.fda.gov/food/ingredientspackaginglabeling/labelingnutrition/ucm274590.htm
https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm372915.htm
https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm449162.htm

 

Avrupa’dan trans yağı kullanımı ile ilgili gereklilikler:

 

http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2016/577966/EPRS_BRI(2016)577966_EN.pdf
https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/fs_labelling-nutrition_trans-fats-report_en.pdf

 

Protein Tozları ile ilgili kaynak:

 

https://examine.com/supplements/protein-supplement/

Türkiye’de Supplementler.com sponsorluunda bu yıl ilki düzenlenen Supplement Oskarları Yarışması son buldu. Toplam 13 farklı kategoride Oskar sahibi olan favori supplementler sizin oylarınızla belirlendi!

2017 Supplementler Oskarları Yarışması son bulurken kategori birincisi supplementleri tahmin eden kişiler çekilişe katılmaya hak kazandı. Her kategori içinde çekiliş sonunda rastgele 40 kişi birinci seçilen supplementi kazanacak! Ayrıca sosyal medyada oylamalarını paylaşan kişiler de Supplementler.com alışverişlerinde kullanmak üzere 100 ödül puanının sahibi oldu.

İşte 2017 Yılının Oskar Kazanan Supplementleri

Yılın Markası: Weider

Supplement dünyasının belki de en iddialı ismi olan Weider, gerek tadı gerek kalitesi ile kullanıcılarının gönlünü kazanmış görünüyor!

Yılın Supplementi: Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

Sporcular kullandıkları tüm ürünlerin içinden bir favori belirlemek gerektiğinde ilk tercihlerini Weider Premium Whey Protein Tozu’ndan yana kullandı!

Yılın Protein Tozu: Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

Protein tozu denilince akla gelen ilk isimlerden Weider Whey Protein Tozu yüksek kaliteli ham maddesi, ek glutamin ve BCAA destekleri ve vazgeçilmez tadıyla Oskarın sahibi oldu!

Yılın Tadı: Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

Sporcu besinleri lezzet gerektirir. 2017’de sporcuların tadını en çok beğendiği supplement Weider Premium Whey Protein Tozu!

En İyi Tasarım: Grenade

Sıradışı ambalaj tasarımlarıyla Grenade hakkı olan Oskarı almış gibi gözüküyor!

En Yenilikçi Ürün: Scitec Protein Pancake 1036 Gr

Proteince zengin ve pratik bir öğün yapmak isteyenler ve pankek sevenler, Scitec Protein Pancake’in devrim gibi hareketiyle En Yenilikçi Ürün Oskar’ını Scitec’e verdi!

En Lezzetli Protein Bar: Multipower %50 Protein Bar 50 Gr

Hem lezzetli hem besleyici protein bar hangisi diye soruldu… Multipower %50 Protein Bar kazanan isim oldu!

Yılın Sporcu Vitamin Markası: Nature’s Supreme

2017 yılında sporcu takviyeleri arasına katılan Nature’s Supreme kadın ve erkekler için özel formülüze edilmiş multivitaminleri ve yüksek oranda patentli ham maddeye sahip CLA supplementi ile sporcuların gönlünü hızla kazandı!

Yılın Preworkoutu: Grenade 50 Calibre Pre-Workout 50 Servis

Daha sıkı bir antrenman performansı için kola, limon ve çilek aromaları BCAA, Arjinin ve Taurin destekleri ile Grenade, Yılın Preworkout Oskarının sahibi oldu!

Yılın Massi: Optimum Gold Standard Gainer 3250 Gr

Yüksek protein içeriği ile kas kütlesinin korunmasında ve oluşturulmasında görev alırken; yulaf, bezelye ve patates kaynaklı karbonhidrat ile sağlam bir hacim yaratan Yılın Massi Oskarı Optimum Gold Standard Gainer’ın oldu!

 1. Yılın Gainerı: Hardline Progainer 3000 Gr

Fiyat performans oranı, yüksek kaliteli ham maddesi ile Türk markası olan Hardline protein, Glutamin, BCAA oranları ile Yılın Gainerı Oskarı’nın sahibi oldu!

 1. Yılın BCAAsı: Scitec BCAA+Glutamine Xpress 600 Gr

Suda kolay çözünebilen, 5000 mg ek Glutamin içeriği, 5000 mg BCAA içeriği ve hızlı emilimi sayesinde Yılın BCAA’sı Scitec BCAA+Glutamine Xpress!

 1. Yılın Aksesuarı: Grenade Shaker 600 ML

Kolayca yıkanabilen Grenade Shaker alışılmışın dışında tasarımı ile ve fiyat performans başarısıyla kategorinin Oskar’ını kazandı!

Sonuçlar ve Kazananlar

Kategorilerin ilk 3lerini ve kazanan isimleri öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz. 

Sabahları uyanır uyanmaz kaslarınız bir saldırıya maruz kalır çünkü vücudunuz gece boyunca aç kaldığınız için kas kütlenizden harcamaya başlar. Durun! Panik yapmanıza gerek yok. Kaslarınızı beslemek ve büyütmek için yapmanız gereken 5 öneriyi okuyun ve daha güçlü ve kuvvetli kaslara giden yolu aralayın.

1. Hızlı Sindirilen Bir Protein Tüketin

Beyninize enerji sağlamak için vücudunuz, kaslarınızdaki amino asitleri glikoza çevirir. Ancak bu süreci durdurmanız mümkün; tabii ki hızlı sindirilen bir protein tüketerek. Hızlı sindirim konusunda whey proteinden daha iyisi yok. Yapmanız gereken 20 gram whey protein ile hazırlanmış bir içecek tüketmek. Dakikalar içinde kas yıkımının önüne geçip vücudunuzun kas inşasına başlamasına yardımcı olacaktır.

Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

2. 5-10 Gram BCAA Alın

Whey protein içeceğinize 5-10 gram BCAA ekleyebilirsiniz. BCAA lösin, izolösin ve valin amino asitlerinden oluşur ki bu amino asitler kas inşası için en önemli olanlardır. İçilir içilmez BCAA’lar sindirim sistemine girdiği için hızlıca kas dokularınıza ulaşır ve kas yıkımını durdurup anabolik süreci başlatır.

3. 2-3 Gram Karnitin Tüketin

Sabah saatleri testosteron hormonunun en yüksek olduğu zaman dilimidir ve bunu lehinize kullanmanız mümkün. Testosteron hormonunun kas inşa edici özelliklerinden faydalanmak için kas hücreleri içindeki testosteron reseptörlerinin sayısını artırmak adına 2-3 gram karnitin alabilirsiniz.

4. Sabah Kahvesine Son

Yapılan son bir araştırma kafein içeren kahvenin sabahları kortizol seviyesini yüksek tuttuğunu gösteriyor. Kafeinsiz kahve bile su ile kıyaslandığında kortizol seviyelerinizi yüksek tutmaktadır. Kafein, kortizol seviyelerinizi yüksek tutmak için kahvedeki diğer kimyasallarla etkileşime girebilir ki bunun kas dokunuza zarar verebileceğinden bahsetmiştik. Kafein takviyesi almak ise kortizol seviyelerinizi yüksek tutmaksızın sabahları ihtiyacınız olan uyanıklığı sağlayabilir.

5. Multivitamin Alın

Multivitamin/mineral kompleks bir ürünle güne başlayın. Araştırmalar yoğun antrenmanların elzem mikro besin stoklarınızı tüketebileceğini göstermektedir ki bu durum kas büyümesini yavaşlatıp kuvvet kazanımlarınızı azaltır. İyi bir multivitamin ürün tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Kas Gelişimi Açısından En İyi 5 BCAA’yı Bilim Açıklıyor!

 

Türkiye’de bu yıl ilki düzenlenecek olan Supplement Oskarları yarışması bugün başladı!

Supplementler.com sponsorluğunda düzenlenen yarışmada birçok fırsat sizi bekliyor! 2017 yılı boyunca kullandığınız ve favoriniz olarak gördüğünüz supplementleri oylayarak birbirinden güzel hediyeyelere sahip olabilirsiniz. Oskarı en sevdiğiniz supplemente verirken hem Supplementler.com’dan yapacağınız alışverişler için 100 ödül puanı kazanma şansına sahip olup hem de favori seçtiğiniz supplementi kazanabilirsiniz!

2017 Supplement Oskarları Yarışmasına Nasıl Katılacaksınız?

Oylamaya katılmak için bu adrese tıklamalısınız.

“Oylamaya Başla” butonuna basarak 3 aşamalı oylama sürecine başlayacaksınız. İlk adımda karşınıza çıkan sayfadaki bilgileri doldurmanız gerekiyor. İkinci adımda size bir onay kodu gönderilecek, bu kodu girerek devam butonuna basabilirsiniz. Üçüncü adımda ise oylamanız başlayacak.

13 farklı kategoride supplementler göreceksiniz. Bu bölümde her kategori için ilk 3 supplement tercihinizini sıralamanız isteniyor olacak. Eğer birinci seçtiğiniz favori supplementiniz yarışma sonucunda birinci gelirse, çekilişe katılmak hakkına sahip olacaksınız. Her kategori için ayrı ayrı çekiliş yapılacak ve kategorilerde birinci gelen supplementler birinci gelen ürünü tahmin eden 40 kişiye hediye edilecek.

Favori supplementinizi kazanma şansının yanısıra, oylamalarınızı sosyal medyada paylaşırsanız supplementler.com’da yapacağınız alışverişlerde kullanabileceğiniz 100 ödül puanı da kazanacaksınız.

2017 Supplement Oskarları Yarışması Kuralları Nelerdir?

2017 Supplement Oskarları yarışması için oylama 12.12.2017 – 17.12.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yarışma kazananları 19.12.2017 tarihinde açıklanacaktır.

18 yaşını doldurmuş olan herkes, üye olma işlemini tamamladıktan sonra oylamaya katılabilir.

Her bir kullanıcı sadece 1 kez oylama yapabilecektir. Aynı kullanıcı birden fazla kez oylamaya katılamayacaktır.

Oylamaya katılan kullanıcılar her bir kategori için sırasıyla 1. 2. ve 3. adayı seçmesi zorunludur.

Oylama sonucu birinci seçtiğin ürün yarışma sonunda birinci gelirse, oyladığın ürünü çekilişle kazanma hakkı elde edeceksin. Üstelik birden fazla kategoride birinci gelen ürünü seçersen, seçtiğin her kategori için ayrı çekiliş hakkı kazanırsın!

Her kategori özelinde birinci seçilen ürünü bilen 30 kullanıcı seçtikleri ürünü kazanma hakkı elde eder.

Oylama sonucu kullandığı oyu sosyal medya hesaplarından paylaşan tüm kullanıcılar, sadece yaptıkları ilk paylaşım için ödül puanına hak kazanacaklardır.

Kreatin kullanımı ile ilgili aklınız karışık olabilir. Ancak güç ve performans artışı istiyorsanız en çok güvenebileceğiniz supplement kreatindir!

Uzun yıllar boyunca yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kreatin, sonunda alnı ak bir şekilde karşınızda! Güç ve performans isteyen sporlar için, daha fazla kas kütlesi oluşturmak isteyenler için ve tabii ki vücut geliştiriciler için kreatin olmazsa olmaz bir supplement. Peki kreatini bu kadar vazgeçilmez kılan özellikler neler?

İşte Piyasadaki En İyi 5 Kreatin:

1. Scitec Creatine Monohydrate

5000 mg kreatin içeriğinin 4420 mgı saf kreatinden oluşan Scitec Creatin Monohydrate, vücut geliştiricilerin son yıllarda en çok tercih ettiği kreatin ürünlerinden biri! Fiyat performans olarak da sporcuların ihtiyacını karşılayacak bir ürün.

Scitec Creatine Monohydrate ürününü satın almak için tıklayın! 

2. Hardline Creapure

Türk supplement markası olan Hardline, diğer ürünleri gibi kreatin ürünü ile de Türkiye’de en çok tercih edilenler içinde! ATP’nin daha uzun süre kaslarda kalmasını sağlayarak performans artışınızı tetikleyecek Hardline Creapure kreatin, gözle görünür değişikliklere yardımcı olacak.

Hardline Creapure ürününü satın almak için tıklayın! 

3. Weider Pure Creatine

Amacınız performans artışı ve daha çok güç kazanmaksa Weider Pure Creatine, %100 saf mikronize kreatin içeriğiyle sizin için ideal bir kreatin ürünü. Yılların getirdiği tecrübeyi Weider kreatin ürününde de başarıyla sergiliyor.

Weider Pure Creatine ürününü satın almak için tıklayın! 

4. Optimum Micronized Creatine Powder

Kaliteli ham maddesi ve yüksek emilim hızı ile adından söz ettiren Optimum Micronized Creatine Powder, protein shakeinize antrenman öncesi ekleyebileceğiniz en iyi kreatin seçeneklerinden biri.

Optimum Micronized Creatine Powder ürününü satın almak için tıklayın! 

5. Muscletech Celltech Performance Series

Özel formülüyle Muscletech Celtech Performance Series, özellikle bulk döneminde kreatin kullanımına devam etmek isteyen kişiler için tavsiye edebileceğimiz bir ürün.

Muscletech Celltech Performance Series ürününü satın almak için tıklayın!

Kreatin Gerçekten Güç ve Performansa Etki Eder mi?

İster vücut geliştirici olun ister powerlifter isterseniz de fitness aşığı. Antrenman temponuza ayak uydurmanızı sağlayacak ve her gün daha iyi bir antrenman çıkarmanıza yardımcı olacak ürün kreatindir.

Kreatin; metiyonin, glisin ve arjinin amino asitlerinden oluşan bir bileşimdir. Aslında kreatin vücudunuza hiç de yabancı değildir çünkü karaciğerinizde kreatin üretilmektedir. Amacınız daha çok kas kütlesi oluşturmak ve antrenmanlarda enerjinizi arttırmak ise çok daha fazla kreatine ihtiyaç duyarsınız. Bunun sebebi, kreatinin vücuttaki görevdir. Kreatin vücudunuzda daha çok enerji üretiminin sağlanmasına ve kas hücrelerinize enerjinin taşınmasına yardımcı olur. Antrenmanlarınızda ihtiyaç duyduğunuz performansa ulaşabilmeniz için kreatin kaslarınıza enerji sağlayarak daha uzun süreli bir antrenman çıkarmanıza ve zaman içerisinde daha çok kas inşa etmenize yardımcı olur. Siz kas kütlenizi arttırdıkça güçlenmeye de devam edeceksiniz. Yani kreatin kullanımı istediğiniz güç, performans ve kas kütlesi üçlüsünün oluşumunu zincirleme bir şekilde tetikleyecek.

Üstelik kreatin, supplementler arasında düzenli kullanımında etkisi en kolay görülebilen üründür. Peki kreatini karaciğeriniz üretebiliyorken neden sporcu takviyesi olarak kullanmanız da gerekiyor? Cevabı çok basit. Kreatin karaciğerinizde üretilen miktarı ile idealiniz olan kas kütlesini geliştirmeye, güç ve performansınızı arttırmaya yetmez. Doğal yollarla yani yiyecekler ile kreatin almak isterseniz 2,5-3 kilo kadar kırmızı et veya balık tüketmeniz gerekir ki bu hem maddi hem de fiziksel olarak mümkün değil… Bu sebeple saf kreatin kullanarak aslında inanılmaz bir pratiklik ve kazanç sağlamış oluyorsunuz.

Kreatin 1-2 ay kadar düzenli kullanımında sizi yüzüstü bırakmayacak bir supplementtir. Protein tozu ile karıştırarak rahatça çökme yapmadan tüketebileceğiniz bu supplementi istediğiniz zaman alabilirsiniz. Kreatini antrenman öncesi ya da sonrası, akşamları ya da sabahları almalısınız dememiz için özel bir sebep yok.

Antrenman sonrası kimi zaman tamamen enerjiniz bitmiş gibi hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda sizin karbonhidrat ve protein içeren bir öğün yemeniz gerekebilir.

Karbonhidrat, boşalan glikojen depolarınıza hızlıca destek sağlamanızı ve enerjinizin artmasını sağlayacaktır. Böylece kaybettiğiniz enerjinize yeniden kavuşacaksınız. Protein desteği ise kas onarımı sürecinizde size yardımcı olacak ve kas inşasının devamını sağlarken toparlanma sürecinizi hızlandıracaktır.

Karbonhidrat ve proteini aynı anda alabileceğiniz en harika seçenek protein shake olabilir! Birçok farklı damak tadına uygun çeşit çeşit smoothie ve shake tarifi arasından dilediğinizi seçip mikser yardımıyla içime hazır hâle getirebilirsiniz.

1. Portakallı Protein Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 1 bardak hindistancevizi sütü
 • 2 ölçek vanilyalı whey protein tozu
 • 2 yemek kaşığı Portakal suyu konsantresi
 • ½ donmuş muz

Besin Değerleri

 • 468 kalori
 • 3 gram yağ
 • 8 gram karbonhidrat
 • 52 gram protein

2. Elmalı Protein Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 1 bardak şekersiz elma suyu
 • 2 ölçek vanilyalı whey protein tozu
 • ½ kâse süzme yoğurt
 • ½ kâse donmuş şeftali

Besin Değerleri

 • 377 kalori
 • 2 gram yağ
 • 3 gram karbonhidrat
 • 7 gram protein

3. Bitter Çikolatalı Protein Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 1 bardak badem sütü
 • 2 ölçek çikolatalı protein tozu
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 2 yemek kaşığı bitter damla çikolata
 • ½ kâse donmuş muz

Besin Değerleri

 • 565 kalori
 • 6 gram yağ
 • 3 gram karbonhidrat
 • 3 gram protein

4. Lifli ve Meyveli Protein Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 1 bardak süt ya da elma suyu
 • ½ kâse buğday rüşeymi
 • 1/3 yemek kaşığı whey protein tozu
 • ½ kâse donmuş muz
 • 3-4 adet donmuş çilek ya da 1/3 kâse yaban mersini(şeftali de olabilir)

Besin Değerleri

 • 287 kalori
 • 9 gram yağ
 • 1 gram karbonhidrat
 • 4 gram protein

5. Çilek Rüyası Protein Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 250 ml su
 • 2 ölçek protein tozu
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı
 • ½ kâse süzme yoğurt
 • ½ kâse donmuş çilek

Besin Değerleri

 • 500 kalori
 • 10.8 gram yağ
 • 28.1 gram karbonhidrat
 • 74.3 gram protein

6. Dev Adam Protein Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 3 ölçek vanilyalı protein tozu
 • 2 çay kalığı kreatin
 • 2 çay kaşığı glutamin
 • 1 adet orta boy elma
 • 1 adet portakal
 • 1 kâse pişmiş yasemin pirinç
 • Donmuş orman meyveleri
 • 1 bardak elma suyu

Besin Değerleri

 •  689 kalori
 • 83 gram protein
 • 78 gram karbonhidrat
 • 5 gram yağ

7. Kahvaltı İçin Shake

Malzemeler (1 kişilik)

 • 2 ölçek çikolatalı whey
 • 1 orta boy muz
 • 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi
 • 1 yemek kaşığı kaymak
 • ¾ kâse buz
 • ¾ bardak su

Besin Değerleri

 • 520 kalori
 • 56 gram protein
 • 38 gram karbonhidrat
 • 16 gram yağ

8. Kas Yapıcı Çikolata Rüyası

Malzemeler (1 kişilik)

 • 2 ölçek çikolatalı whey protein tozu
 • 250 ml su
 • ¼ kâse buz
 • 2 ölçek fıstık ezmesi
 • 1 adet muz
 • ¼ kâse süzme yoğurt

Besin Değerleri

 • 627 kalori
 • 20 gram yağ
 • 47 gram karbonhidrat
 • 61 gram protein

Yağ yakmak gün geçtikçe daha fazla kişinin sorunu haline geliyor. En çok hangi besinler ve hangi supplementlerin yağ oranını düşürme etkisi sürekli bir soru haline gelmişken, CLA takviyeleri sizin bu sorunuza güzel bir yanıt olabilir.

Supplement kullanımı konusunda hâlâ tereddütte kalan kişiler olmasına rağmen bilimsel olarak amaçları ve yararlılıkları kanıtlanmış supplementler arasında CLA da bulunuyor. Konu yağ oranı düşürme ve kilo vermek ise CLA en çok duyacağınız supplementtir. Şanını da hak ediyor.

CLA ve Yağ Yakmak İle İlgili Temeller

Size kısaca CLA’nın işleyişinden bahsedelim.

CLA bir omega-6 yağ asidi olan linoleik asittir. Kültür mantarı, süt, süt ürünleri ve otla beslenen hayvanlar CLA kaynaklarıdır. Tabii otla beslenen hayvan sayısı gün geçtikçe azalmakta ve bu hayvanlardaki CLA oranı da buna bağlı olarak düşmektedir. Yeteri kadar CLA için artık daha fazla hayvansal gıda tüketmeniz gerekiyor demektir ki bu da hem maddi olarak hem de fiziksel olarak bu kadar çok tüketim yapamayacağınızdan pek de mümkün değil.

CLA vücudunuzdaki “yağ tabakası” diye tabir ettiğimiz yağ hücrelerini hedef alır. Bilimsel adı trigliserit olan yağ hücrelerini ufak parçalara bölen CLA, bu parçaların kaslarda enerji olarak kullanılması için iletilmelerini sağlar. Yağ yakmak tüm bu yağ hücrelerinin parçalanıp enerjiye dönüştürülmesi olayıdır. Yani CLA; yağ yakımınızı destekler, özellikle metabolizma hızı yavaş kişiler için daha hızlı yağ yakımı ve daha hızlı kilo vermek demektir. Metabolizmanızın verimliliğini arttıracak olan CLA, supplement olarak tüketilebilir.

Bir besini supplement olarak almak ile havyan ya da bitki kaynaklı almak arasında bir fark yoktur. Çünkü en nihayetinde metabolizma, aldığı besinleri kullanacağı ve kullanmayacağı parçalar olarak en saf hallerine indirgeyecek şekilde işler. Burada supplement kullanımı ile yaptığınız aslında, vücuda bu besinlerin saf halini direkt almanızdır.

CLA da omega-6 yağ asidi izomeridir ve supplement olarak alınabilir. Yağ oranı düşürme ve kilo verme konularında güvenebileceğiniz bu ürün zaman zaman bir başka yağ yakıcı supplement olan l-karnitin ile de desteklenir.

BCAA araştırmalara en çok konu olmuş supplementlerden biri. Kas gelişiminizi hızlandırmak ve kas kaybı yaşamamak için antrenmanlarınızın yanında beslenmenize önem verirken BCAA’dan destek almak iyi bir seçimdir.

BCAA, kas gelişimi ile uğraşıyorsanız, spor salonunda sık vakit geçiriyorsanız adını en çok duyacağınız supplementlerden biridir. Sporcu gıdaları arasında vücut geliştirme için protein ile birlikte kullanılması oldukça elzem olan bu supplement üzerine yapılmış birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. BCAA’nın faydaları, bu araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. (Kaynak 1)

İşte Piyasadaki En İyi 5 BCAA:

1. Scitec BCAA+Glutamine XPress

Hem BCAA hem de glutamin takviyesi olarak bir arada kullanabileceğiniz Scitec BCAA+Glutamine Xpress ile antrenmanlarınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Yeşil limon aromasıyla antrenmanlarda hem ferahlatacak, hem de antrenman esnasında elzem amino asitleri almanızı sağlayacak olan bu takviye en iyi alternatiflerden biri.

Servis başına fiyatı uygun, kolay çözünen bu takviyede tam 5 gram glutamin bulunuyor.

Ek taurin içeriği de performansa ve kas kazanımına yardımcı.

Antrenmanlarınıza seviye atlatmak istiyorsanız, bu ürünü kesinlikle denemelisiniz.

Scitec BCAA+Glutamine XPress ürününü satın almak için tıklayınız!

2. Grenade Defend BCAA

Son zamanların en popüler BCAA ürünlerinden olan Grenade Defend BCAA, zengin içeriğe sahip ve her servisinde tam 7 gram BCAA bulunuyor.

Kas yıkımını ve kaybını önleyen içeriğinde şeker bulunmuyor. Hidrasyon profili ile antrenman performansına katkıda bulunurken, vitamin ve mineral içeriğiyle de bağışıklık sistemine destek oluyor.

Antrenman öncesi, antrenman esnası ve antrenman sonrasında kullandığınızda performansınıza ve kas kütlenize olan etkisini gözlemleyeceksiniz.

Üstelik fermente edilmiş BCAA olması sayesinde vejetaryenler için de kullanımı uygun.

Tat konusunda son zamanların en başarılı BCAA ürünü olan Grenade’e kesinlikle şans vermelisiniz.

Grenade Defend BCAA ürününü satın almak için tıklayınız!

3. Optimum Gold Standard BCAA

Her servisinde 2:1:1 oranında 5 gram BCAA bulunduran Optimum Gold Standard BCAA, amino asitler haricinde C vitamini, klorür, magnezyum, sodyum gibi önemli maddeleri de bulunduruyor.

Zengin içeriğiyle bağışıklık sistemine destek olurken, fiyatının uygunluğuyla da göze çarpıyor.

Hafif ve içimi kolay lezzetiyle antrenmanların ferah dostu Optimum Gold Standard BCAA’ya bir şans verin!

Optimum Gold Standard BCAA ürününü satın almak için tıklayınız! 

4. Weider Premium BCAA Powder

Kaliteli ham maddesi ve yılların verdiği prestijle kendinden söz ettiren Weider, BCAA ürününde de kalite sınırlarını zorluyor.

Tropikal meyve ve kiraz hindistan cevizi aromaları gerçekten normalde içmek isteyeceğiniz bir içecek kadar güzel.

Tek servisinde 6 gram BCAA ve 2:1:1 oranında lösin, izolösin ve valin bulunuyor.

Ek olarak 1,5 gram glutamin sayesinde kasların toparlanmasını hızlandıran Weider Premium BCAA, her konuda isteneni sunuyor.

Weider Premium BCAA Powder ürününü satın almak için tıklayınız!

5. Hardline BCAA Fusion

Nar aromalı BCAA Fusion, uygun fiyatla birlikte yüksek performans arayanlar için biçilmiş kaftan. İçerisinde toplamda tek serviste 7 gram BCAA bulunduruyor ve kaslardaki protein sentezi için en önemli amino asit olan Lösin oranı da oldukça yüksek. B6 vitamini içermesi sayesinde protein emilimini de arttırıyor.

Fusion formülünün bir diğer özelliği de ek olarak glutamin bulundurması. Glutamin sayesinde kasların onarımını hızlandıran formüle hız katıyor.

Zengin içerik, uygun fiyat ve güzel tat. E daha ne olsun?

Hardline BCAA Fusion ürününü satın almak için tıklayınız! 

BCAA Bahsedildiği Kadar Önemli Bir Supplement mi?

Evet. BCAA oldukça önemli bir supplementtir. Bunun nedenlerini aşağıda size açıklayacağız.

BCAA, vücudunuzun üretemediği(esansiyel) üç temel amino asitten oluşur. Bunlar: lösin, izolösin ve valindir. Vücudunuzda %35-40 oranlarında bulunması gereken bu dallı zincir amino asitleri, kas dokularınızın da %14-18 oranlarında bulunur. Siz, kas gelişimi sırasında protein sentezine oldukça yoğun bir şekilde ihtiyaç duyarsınız. Protein sentezi miktarınızı arttıracak en önemli amino asit olan lösin, BCAA’nın ilk amino asitidir. Lösin, kas kütlesi oluşumunuza destek çıkarken, izolösin ve valinin görevleri de bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. İzolösin ve valin, antrenman öncesi enerji ihtiyacınızı hızlıca karşılamanıza yardımcı olacak ve antrenman sonrası yorgunluğunuzu azaltacak olan glikozu hücrelerinize taşır.

Beslenme düzeninizde yeteri kadar proteine yer veremiyorsanız, vejetaryenseniz ya da daha hızlı ve saf bir şekilde BCAA tüketimi sağlayabilmek istiyorsanız BCAA supplementini muhakkak kullanmanız gerekir. Çünkü BCAA vücudunuz tarafından üretilemez ve eksikliğini gidermenin ideal bir yolu supplement olarak BCAA tüketmektir.

BCAA’nın kullanım zamanı ile ilgili olarak her supplementte olduğu gibi tartışmalar olsa da vücuttaki etkilerini göz önüne alarak kullanım zamanı belirlenebilir. Antrenman sırasında glikojen depolarınızın boşalması sonucu oluşacak yorgunluk hissini azaltacak ve kas toparlanma hızınızı arttıracak olmasından dolayı BCAA supplementinin antrenman öncesi tüketilmesi ideal olabilir.

Daha hızlı toparlanma süreci bir sonraki antrenman için daha çabuk hazır olmak da demektir. BCAA kullanımı antrenman sayınızı yorgunluk yüzünden azaltmanıza engel olabilir. Ayrıca spora yeni başlayan kişiler için de protein desteğinin yanında BCAA kullanımı, ilk dönemlerdeki kas ağrılarının azalmasına yardım edebilir.

Diğer proteinler Whey’in tahtını sallamaya başladı ve biz de bu konuda bilim ne diyor sorusunun cevabını aramaya koyulduk.

Whey proteininin tahtı sallanıyor. Bilim bize farklı tür proteinleri birlikte kullanmanın kas gelişimi açısından daha etkili bir yol olduğunu söylüyor.

Yeni protein formları hakkında araştırmalar devam ederken farklı protein türlerine daha yakından bir bakış atmaya karar verdik ve fitness camiasında yayılmakta olan efsanelerin foyasını çıkarmaya karar verdik. Sadece değişik türdeki proteinleri değil aynı zamanda Whey proteinine bağlı kalmak yerine farklı proteinlerin birleşiminden oluşan bir karışımdan nasıl daha çok yarar alabileceğinize araştırmaya koyulduk.

Başlıca Üç Protein Çeşidi

1. Whey                                    

Vücut tarafından en hızlı emilen ve genellikle antrenman sonrası yenilemeyi desteklemek için kullanılan bir protein çeşididir. Hemen emildiği için kısa sürede kas sentezini destekler ki bu da aslında çok da uygun bir protein kaynağı olamayabileceğini gösteriyor.

Piyasadaki en iyi ürünlere şu içeriğimizden bakabilirsiniz:

Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

2. Kasein

Kasein proteini, Vücut tarafından yavaşça sindirildiği ve beş ve yedi saat boyunca amino asitlerin yenileme ve büyümeyi desteklediği için yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir.

3. Soya Proteini

Soya’nın kesin olmayan araştırmalara göre estrojen salınımını desteklediği için kötü bir ünü var. Gerçekte soya proteini çok çeşitli amino asitler içerir ve whey ve kasein gibi diğer proteinlerin aksine bunları daha uygun bir aralıkta vücuda yayarak kas gelişimini destekler.

Protein Karışımı mı, Whey mi?

Whey’den Yedi Kat Daha Etkili

Protein sentezi hakkında yeni araştırmalar sürekli yayınlanmakta ve son yayınlanan çalışma dikkatimizi çekti doğrusu. Journal of Applied Physiology’de yayınlanan bir araştırma saf whey proteini ile whey, kasein ve soya proeteininden oluşan bir karışım arasındaki anabolik tepkiyi karşılaştırdı. Araştırmaya göre karışım, saf whey proteinine göre yedi kat daha fazla anabolik bir tepki gösterdi. Bunun nedeni kasein, soy ve whey proteinlerinin yavaş, orta ve hızlı seviyedeki farklı sindirim hızlarının daha uzun bir anabolik aralık oluşturması.

Bilimsel Bilgi: Hızlı, orta ve yavaş salınan proteinlerden oluşan bir karışım, whey proteinine kıyasla vücuttaki anabolik süreci daha uzun süre tutuyor.

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla