Takviye

kilo-aldirici-gainer-nedir-nasil-kullanilir

Birçok insanın fizik ve kondisyon açısından belli hedefleri vardır. Bu nedenle hedeflerine yönelik antrenman, beslenme ve uyku düzeni gibi faktörlere odaklanırlar. Bu hedefler arasında kilo almak da var, ancak bazen sonuç almak imkânsızlaşır. Bazı insanların vücut tipleri ve metabolik yapıları gibi etkenler kilo alma hedefini sekteye uğratabilir. Çünkü kazanmak için sürekli yemek yapmak ve tüketmek acımasız bir görev olabilir. Bir süre sonra, tüm o kalorileri almak işkenceye dönüşerek zorlaşır. Bu konuda kilo aldırıcılar (gainer) fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kilo aldırıcılar, özellikle büyümenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış supplementlerdir. Bunlar bol protein, bol karbonhidrat ve yağların hedefe yönelik kombinasyonu haricinde bol miktarda mikro besin ve diğer performans bileşenlerini de içerirler.

Kilo Aldırıcı(Gainer) Nedir?

Kilo aldırıcı supplementler, içerisinde karbonhidrat ve protein oranı amaca yönelik dengelenmiş yüksek kalorili ürünlerdir. Amaç, istediği kadar fazla kalori alamayan ya da iştahsızlık yaşayan bireylere likit olarak kalori sağlamak ve bununla beraber kas gelişimine katkıda bulunmaktır. Kilo alma amacına uygun olarak harcadığınız kaloriden fazlasını alma hedefine pratik yoldan katkı bulunmayı amaçlayan, toz halindeki üründür.

Kilo Aldırıcının(Gainer) Faydaları Nelerdir?

Gainer’ların önemli birkaç katkısı bulunmaktadır.(1)Bildiğiniz gibi karbonhidrat, enerji ihtiyacımızı karşılayan temel bir besindir. Bu sayede içinde fazlaca bulunan karbonhidrat içeriği, hem yüksek kalori ihtiyacını hem de antrenmanlar için enerji ihtiyacını karşılamakta. Ayrıca protein barındırması da bu amaca yönelik katkı sağlar. Bununla beraber ürünü kullanırken hacim kazanmaya yönelik düzenli antrenman yapmanız önemli bir rol oynar. Bu sayede hem yağlanma ihtimalini azaltmış hem de içeriğindeki proteinle beraber kas gelişimine katkı sağlamış olursunuz. Böylece kas kütlesinde artış gerçekleşir.

Gainer, L-Glutamin ve Kreatin ile birlikte kullanılır mı?

Kilo aldırıcı tozlarda, karbonhidrat ve proteinlerden ayrı olarak vitamin, mineral ve Kreatin bulunur. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan maddeleri ve antrenmana yardımcı bileşenleri de aynı andan alma imkânı sunar. Birçok gainer içeriğinde zaten l-glutamin ve kreatin barındırır ya da bu takviyelerle birlikte kullanılır. Bu da sağlıklı hacim kazanmanın yanında güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemek için çalışacak ve hastalığınız nedeniyle antrenman seanslarını kaçırma riskinizi azaltacaktır. İlk kez kilo aldırıcı gainer kullanmaya başladığınızda, başlangıçtaki sudan kilo alımını fark ederseniz, bunun kreatin gibi vücutta yüksek su molekülleri taşıyan karbonhidratlardan kaynaklandığını unutmayın. Bir ya da iki hafta verin, vücut dengesini bulacaktır.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Gainer Nasıl Kullanılır?

Kilo alma amacını gerçekleştirebilmek için günlük öğünleri düzenli olarak almak ve bu takviyeyi iki öğün arasında ya da antrenman sonrasında kullanmak önemlidir. Bu açıdan tek başına kilo aldırıcı kullanıp gün içinde az besin almak size fayda sağlamayacaktır. Bununla beraber kas gelişimi ve kalori ihtiyacı için kilo aldırıcıyı fazla kullanırsanız sonucunda yağlanma durumu da gerçekleşir. Tıpkı çoğu diğer takviyelerde olduğu gibi özellikle bunda da fazla kullanmamaya dikkat edilmeli.

Temel amaç kilo alma olduğu için, su yerine sütle tüketilmesi daha uygun olacaktır. Böylece daha fazla kalori alımı gerçekleşmiş olur. Gün içinde aldığınız tüm besinlerin ve kullandığınız kilo aldırıcının kalori takibini yaparsanız sizin için daha faydalı olur. Günlük harcadığınız kalorinin tahmini ölçümlerine sahipseniz, bu sayede harcadığınız kalorinin günlük %10-15 civarı fazla kaloriyi alarak kilo alımına yardımcı olursunuz.

En İyi 5 Kilo Aldırıcı (Gainer) Ürününe Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Fitness Hedeflerinize Ulaşmak İstiyorsanız Bu Beslenme Tavsiyelerini Duymalısınız!

en-iyi-yag-yakici-cla

Yağ yakımı çoğumuzun sağlık ve antrenman amaçlı hedefleri arasında önemli bir yer edinmektedir. Bunun için beslenme düzeni ve antrenman disiplinimiz elbette önceliklidir. Ancak hedefinizi kolaylaştıracak belli supplementlere(gıda takviyelerine) ihtiyacınız olduğu da yadsınamaz.

Yağ yakıcı supplementler denince etkinliği kanıtlanmış CLA, başı çekmektedir. Çünkü çoğu araştırma, CLA‘nın yağsız vücut kitlesini desteklediğini, vücut yağını azalttığını, kilo kaybına yardımcı olduğunu ve metabolik hızı arttırdığını göstermiştir. Ancak CLA’den fayda sağlamak istiyorsanız, en az 6 ay boyunca düzenli kullanmaya hazırlıklı olmalısınız.

CLA Nedir?

CLA (Konjuge Linoleik Asit), çoklu doymamış bir yağ asidi (linoleik asit) formudur. Omega-6 sınıfında yer alan bu yağ asitleri, et ve süt ürünlerinde bulunur, ancak besinlerden alımı, sadece eser miktarda mevcut olduğu için takviyelerden elde edilen tipik dozlardan çok daha düşük ve önemsizdir. Bu yağ asidinin en önemli etkisi yağ yıkımına yardımcı olmasıdır. Bu nedenle yağ oranını azaltmak ve kilo vermek isteyen profesyonel ve amatör sporcular tarafından sıklıkla kullanılır. Ancak CLA’in yağ yakmak ve kilo kaybına yardımcı olmak dışında vücutta çeşitli fizyolojik fonksiyonların gerçekleşmesi adına da önemli görevleri vardır.

CLA’in Faydaları Nedir?

CLA, yağ metabolizmasını ateşler ve vücuttaki yağ hücrelerinin sayısını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.Bununla bağlantılı olarak vücut kitle indeksi üzerine yapılan araştırmalarda CLA’nın etkileri görülmüştür.(1) Yağ hücrelerindeki parçalanma oranını yükselterek daha çok yağ hücresinin enerji döngüsüne katılmasını sağlayan CLA, bu noktada enerji açığını kapatma göreviyle de karşımıza çıkmış olur. Yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olan bu yağ asidi, dolaylı yoldan kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesini de desteklemiş olur.

CLA, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe de sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşan proteinleri çoğalttığına dair araştırma sonuçları mevcuttur.(2) 1987’de yapılan çalışmalarda, antikanserojen etkisi üzerine de araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Özellikle kanser tümörünü engelleyici olduğu yönünde çalışmalar yapılmıştır. Bu tarz araştırmalar, CLA’nın tümör baskılayıcı genlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu desteklemektedir.

Son zamanlarda cilt sağlığına faydası üzerine ortaya çıkan araştırmalar, CLA’in cilt ürünlerinde kullanılmasına da ışık tutmuştur.

CLA, Karnitin (L-Carnitine) ile birlikte kullanılabilir mi?

Eğer aktif spor yapıyorsanız; yağsız kas yapısını destekleyen, yağsız kas kütlesini koruyan ve vücut yağını azaltan CLA’yi depolanmış yağı enerjiye dönüştürerek yakılmasını sağlayan ve performansı arttıran Karnitin ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. CLA’nın kullanım şekli açısında iki supplementi beraber kullanmanızı engelleyen bir durum yoktur.

Size, amaçlarınız doğrultusunda yardımcı olacak en iyi 5 CLA’yı belirledik.

1. Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg

İsmini ve kalitesini gün geçtikçe daha fazla duyduğumuz Nature’s Supreme’in yağ yakımına yardımcı ürünlerine kesinlikle güvenebilirsiniz. Nature’s Supreme’in sağladığı ürün ve fiyat kalitesi de bu ürünleri daha da değerli ve tercih edilebilir hale getiriyor. Tonalin CLA, amacı yağ yakımı olanlara ilk tavsiye edeceğimiz üründür. Bunun temel nedenlerinden biri Tonalin(3) yapısında CLA bulundurmasıdır. Tonalin yapısında bulunan CLA, GDO içermeyen aspir çiçeğinde (CLA’lar genellikle ayçiçek yağından elde edilir) bulunan yağlardan elde edilir. Aktifliği 18 farklı araştırma ile desteklenmiş tek CLA olması da bu öneriyi güçlendiriyor. İçeriğinde fazlaca yararlı aktif izomer bulundurması ve %80 oranında saf CLA olması ilk tercihimiz olmasındaki diğer önemli etkenlerden biri.

60 kapsülün bir tanesinde bulunan 1.250 mg. aspir yağının içindeki 1.000 mg. CLA, fiyat/performans açısından da kaliteli bir ürün olduğunu gösteriyor.

2. Hardline CLA One 1000 Mg

Aspir bitkisinden elde edilen bir başka yağ yakıcı ürün Hardline CLA One, etkinliği kanıtlamış CLA ürünleri arasında ye alıyor. Türkiye’nin en çok satan gıda takviyesi markalarından biri olan Hardline etiketine sahip olması da güven konusunda işimizi kolaylaştırıyor. Tonalin patenti içermese de yüksek CLA oranına sahip olması tercih etmek için önemli bir etken.

1 kapsülünde 1000 mg. Aspir yağı bulunmakta. Bunun içinde 800 mg.’lık CLA oranı mevcut. Yani günlük ihtiyacınız (2400 mg.) için 3 kapsül kullanmanız uygun olacaktır.

3. Sci-Mx CLA 1000 Mg Leancore

Popülaritesi gün geçtikçe artan Sci-Mx’in CLA ürününü de bu listeye koymazsak olmaz.

Önerdiğimiz ürünler arasında üçüncü olan Sci-Mx CLA’in bir kapsülünde 1000 mg. CLA bulunuyor. Bununla beraber %80 oranında aktif izomer (iki çeşit) ihtiva ediyor.

4. Olimp CLA + L-Carnitine

CLA ve L-Carnitine kombinini barındıran bu ürün yağ yakımını maksimize edip, işinizi daha da kolaylaştıracak. Yağ yakımına yönelik iki önemli gıda takviyesini bulabileceğiniz bu üründe, sadece CLA kullanımından daha fazla etki sağlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ürünün bir kapsülünde 400 mg. CLA bulunuyor. Bununla beraber 100 mg. L-Carnitine ve 200 mg. Yeşil çay ekstresi içeriyor. Bu açıdan bu ürün’ün metabolizmayı da destekleyeceğini söyleyebiliriz.

5. Big Joy Clabig 1000 Mg

Son zamanların en popüler ve güvenilir markalarından Big Joy’un CLA ürünü de öne çıkanlar arasında.

99 kapsül bulunan ürünün CLA içeriği aspir yağından sağlanmış. 1 kapsülünde 1000 mg. aspir yağının içinde, 800 mg. CLA bulunan bu ürünü de güvenle kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

kreatinin-faydalari-nedir-nasil-kullanilir

Kreatin Nedir?

Kreatin, kas hücrelerine enerji desteği sağlayan organik bir bileşendir. Vücudumuzda da sentezlenebilmektedir. Hayvansal yiyeceklerde az miktarda bulunur ve amino asitler (arjinin, glisin ve metiyonin) aracılığıyla karaciğer ve böbreklerde üretilebilmektedir.Vücutta gerçekleşen sentezlenme işleminden sonra iskelet kaslarına, kalbimize, beyne ve diğer vücut dokularına taşınmaktadır. Vücuttaki kreatinin çok büyük bir kısmı kaslarda bulunmaktadır. Antrenman esnasında olduğu gibi bazı durumlarda normalden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda kreatin yüklemesi gerekebilmektedir. Bu açıdan kreatin, vücuttaki enerji döngüsü için önemli bir rol oynamaktadır.

Kreatinler ürün olarak iki kategori altında ele alınmaktadır. Bunlar Kreatin Monohidrat ve Kompleks Kreatinlerdir. Kreatin monohidrat’a saf kreatin de denmektedir. Diğer kreatin ürünlerine göre, diğer maddelerden ayrıştırılarak en saf hale getirilmiştir. Bu ürünler genellikle Creapure ibaresiyle satılmaktadır. Kompleks ürünlerin diğer ürünlere göre emilim hızları farklıdır (genellikle daha hızlıdır) ve daha uzun süreli enerji artışına yardımcı olmaktadır.

Kreatin’in Faydaları

Kreatin, temel olarak ATP üretimi döngüsünü uzatmaktadır. Enerji döngüsüne Kreatin Fosfat olarak katılır. Antrenmanlarınızdan örnek vermek gerekirse, gücünüz tamamen tükenmeden 5 saniye öncesine kadar ağırlık kaldırmaya devam edebilirsiniz. Bu ATP stoklarınızın tükendiğini gösterir. Harcanan enerjiyi (ADP) kullanılabilir enerjiye (ATP) çevirmek için birkaç dakika beklemeniz gerekir. Kreatin yüklemesi bu ATP döngüsünün süresini 5 saniyeye kadar uzatabilir. Bu da hareketi birkaç tekrar daha uygulamanıza imkan verecektir. Bu nedenle kısa süreli enerji gerektiren spor dallarında(vücut geliştirme gibi) daha çok tercih edilmektedir.

Kreatin kullanımı ile ilgili günümüze kadar yapılan onlarca araştırma kreatinin birçok faydası olduğunu göstermektedir. Temel olarak enerji üretiminin verimini arttırması, performansın artmasına, bunun sonucu olarak da güç artışına yardımcı olmaktadır. Kas gelişimine ve güçlenmeye yardımcı olmanın yanı sıra, yaşlanma karşıtı özellikler gösterebilen, hafızayı destekleyebilen ve hücre üretim kapasitesini arttırabilen bir besin desteğidir.

Kreatin’in faydaları arasında, kemik sağlığı ve kas sinir sistemine de destek olduğu araştırmalarla görülmektedir. Vücudun gelişebilmesi ve performansın artması için kas sinir sisteminin iyi korunması gerekir. Kreatin, kas sinir sistemini de aktif olarak korur. Hücre ölümü ve kas ağrıları etkilerini azaltmakta, yoğun egzersizler sonrası kas bütünlüğünü korumakta da etkili olmaktadır.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin nasıl kullanılmalı kısmına gelirsek, bilimsel araştırmalara göre en uygun kullanım şekli, günlük düzenli 3-5 gram arası dozu sürekli olarak tüketmektir. Gün içinde bu dozda almamız bize yeterli olacaktır. Çünkü uzun süre etkisini gösterebilmektedir. Kreatin’in su ile içilmesi tavsiye edilir. Off günlerde de kreatin kullanımına devam edilebilir. Piyasada çoğu zaman toz şeklinde bulunmaktadır.

Kreatin ne zaman kullanılmalı?

Kreatin ne zaman kullanılır sorusuna cevap olarak, antrenman öncesi ya da sırasında tercih edildiğini söylemek gerekir. Ancak supplementlerden aldığınız kreatin uzun süre boyunca vücuttaki etkisini gösterebilmektedir. Bu yüzden kreatin alımı konusunda genellikle antrenman öncesi tercih edilse de bilimsel araştırmalar bu durumu çok fazla desteklememektedir.  Bu durum da kreatin spordan önce mi yoksa sonra mı kullanılmalı? sorusunun sıkça sorulmasına neden olmaktadır. Biyolojik olarak bakıldığında; antrenman sonrası tükenen kreatinin yenilenmesi, antrenman sonrası öğün ile artan insülinin kreatin kullanımını verimli hale getirmesi ve antrenman sonrasında kreatinin büyümeyi tetikleyip büyüme sağlaması durumları da araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

 

Fitness Hedeflerinize Ulaşmak İstiyorsanız Bu Beslenme Tavsiyelerini Duymalısınız!

Bir soğuk bir sıcak geçen bahar aylarının ortasındayız. Birçok kişi nezle ve gribe teslim olmuş durumda. Bağışıklık sistemindeki vitamin ve mineral eksikliğinin, hastalıklara yakalanmanın temel sebeplerinden biri olduğunu biliyor musunuz?

Sabah güneşli akşam buz gibi olan; iki gün sadece hırka ile gezdirirken üçüncü gün kaban giydiren havalarda multivitamin takviyesi gereklidir. Özellikle iyi beslenilemediği düşünülüyorsa elzemdir.

Vücudunuzun Vitamin ve Mineral Eksikliğinin Farkında Olmayabilirsiniz

Vücudunuzun multivitamin eksikliğini geç fark edebilir; öksürmeye başlamış ve bitkin hissediyor olabilirsiniz.

Multivitaminler henüz bu noktaya gelmeden vücudunuzun bağışıklık sistemini ve normal fonksiyonlarını destekleyecek bileşenlere sahiptir. Normal beyin ve kalp fonksiyonlarınız için önemli olan B grubu vitaminleri, sporcuların ve aktif yaşayanların gereksinimi olan b6 vitamini, protein sentezine katkıda bulunan c vitamini, normal cildin korunmasına katkısı olan biotin, kemik ve eklemleriniz için elzem olan d vitamini ve mineralleri günlük kullanıma uygun olarak Nature’s Supreme Multivitamin For Women kapsüllerinin içerisinde mevcuttur.

Ayrıca Nature’s Supreme’in kadınlar için geliştirdiği özel formülü turna yemişi içeriğine sahiptir. Turna yemişinin idrar yolu enfeksiyonlarına olan pozitif etkisi üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Nature’s Supreme Multivitamin For Women hem hastalanmanızı engelleyebilecek güçte vitamin ve mineral desteği içerir hem de sindirim sisteminizin normal fonksiyonlarına katkıda bulunabilir. Kapsülleri vejetaryen kullanımına uygundur, emilimi hızlıdır.

Nature’s Supreme Multivitamin For Women, bağışıklık sisteminizi yıpratabilecek bahar aylarında sizin için iyi bir destek olabilir!

Günlük Yaşamdan Maksimum Verim Almak İsteyenlerin Vazgeçilmezi Olacak Pre-Workout: Kafein

Yoğun geçen gündelik yaşamdaki en önemli dostunuz nedir diye sorsak, muhtemelen pek çoğunuz kahve cevabını verecektir.

Peki, bu içeceğin ne özelliği var da bizleri gün boyunca daha aktif ve zinde tutabiliyor?

Aslında bunu yapan kahvenin öz maddesi olan kafein. Bildiğiniz gibi kafein, bilinen en eski uyarıcı maddelerden biri.

Kafeinin sinir sistemi ve beyin üzerindeki etkisi kişileri bir anda daha uyanık ve daha odak bir hâle geçirebiliyor. Ayrıca zaman zaman kişiler üzerinde rahatlatıcı, vücudu harekete geçiren ve odaklayıcı etkileri de görülüyor.

Kafein hapı, fazla kalorilere, mide yanması, gastrit, ülser, selülit oluşumu gibi olumsuz etkilere maruz bırakmadan ve şeker, yağ gibi ekstradan alınacak besinlere yer vermeden direkt kafeinin etkilerini elde etmek amacı ile oluşturulmuş bir üründür. Nature’s Supreme Caffeine, Türkiye’nin ilk kafein hapı olarak, maksimum verimi sağlamayı hedeflemektedir.

Kafein Zindelik ve Odaklanma Etkisini Nasıl Sağlar?

Beyninizde adenosin reseptörleri bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi üzerinde kafeinin etkisi bulunur. İlki uyku halinin gelmesine yardımcı olan adenosin reseptörlerinin etkisiz hâle getirilmesidir. Böylece çoğu bilimsel araştırmaya da konu olan saat 3 duvarını rahatlıkla aşabilmenize yardımcı olabilir. İkinci etki ise kafein dopamin seviyelerinin arttırılmasını sağlayacak adenosin reseptörlerini uyarır.

Kafeinin yaptığı bu iki etki; gün içerisinde veya odaklanmanız gereken zamanlardaki uykulu halinizin son bulmasına ve performansınızın artmasına yardımcı olur. Bunlara ek olarak kafein, vücutta termojenik etki yaratır. Bu sayede vücudunuzun kalori yakarken yağ depolarını kullanmasına teşvik eder ve yağ yakımının daha fazla yapılmasına yardımcı olur.

Neden Kafein İçeren İçecekler Yerine Kafein Hapı Tercih Edilmelidir?

Aslında ortada kahve için kafein hapı kullanmayın diye bir durum söz konusu değildir. Tabii ki kahve içerek de kafein almayı tercih edebilirsiniz.

Kafein hapının buradaki farkı; kafein tüketmek isterken içecek içerisinde bulunan diğer gerek olmayan besinler (şeker, yağ vb.) ile ekstra kalorinin azaltılmasını sağlamaktır. Buna ek olarak, kafein için tüketilen bazı besinlerin bazı rahatsızlıklara neden olabilmesi de sadece kafein hapı kullanımının yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

Genellikle kafein; kola ve enerji içeceği gibi asitli ve yoğun şekerli içeceklerde, şeker oranı yüksek popüler kahve ürünlerinde ve çaylarda bulunur. Ancak bu ürünlerin çok tüketilmesi mide rahatsızlıkları, reflü, selülit, diş sararması, şişkinlik gibi rahatsızlıklar yapabiliyor.

Nature’s Supreme Caffein Yeterli midir?

Nature’s Supreme Caffein, tek kapsül ile günlük kafein alımınızı karşılamanıza yardımcı olur. Zinde ve odak hissetmeniz için oldukça yeterli olan Nature’s Supreme kafein hapı, 3 espresso shot’taki kafein miktarına eş değer bir kafein etkisini görmenizi sağlar. Aşağıda madde madde sıraladığımız gündelik aktivitelere sahipseniz eğer, sizin de kafein içeren bir pre-workout almanızda fayda var diyebiliriz:

  • Uzun süre odak isteyen işler ile uğraşıyorsanız, gece-gündüz vardiyası gerektiren bir işte çalışıyorsanız,
  • Kilometreler boyunca araç kullanıyorsanız,
  • Ağır antrenmanlar yapan sporcuysanız,
  • Kurumsal hayatta yüksek odak gerektiren bir işte çalışıyorsanız,
  • Yoğun tez araştırmaları yapan bir akademisyen veya üniversitede sınav döneminde öğrenciyseniz,
  • Hem çalışan hem de okul çağındaki çocukları için yeterli enerjiyi ve zindeliği bulmak isteyen biriyseniz,
  • Dikkatinizi yaptığınız işe vermekte zorlanıyorsanız Nature’s Supreme kafein hapı ile güçlü bir destek sağlayabilirsiniz.
  • Tüm bu faydaların yanında ayrıca, kalorisiz olan ürün sayesinde hazır kahve ile birlikte alacağınız tatlandırıcılardan, şuruplardan ve kremalardan kaçmış olursunuz.

Nature’s Supreme Caffeine ürünü DRCaps kapsüllerine sahiptir ve bağırsakta çözünür. Dolayısı ile mideden gelen bir ağız kokusu yaratmaz. Ayrıca yüksek biyoyararlanıma sahip anhidroz kafeinden elde edilmektedir. Anhidroz kafeinin normal kafeinden farkı sudan arındırılmış olmasıdır ki bu da üründe standardize etkiyi yaratmaktadır. Her kapsülde aynı standartta kafein aldığınızdan emin olursunuz.

Odağı güçlü ve zinde bir gün geçirmek istiyor, elinizdeki işleri dikkatli ve hızlıca çıkarmak için çalışıyorsanız, Nature’s Supreme Caffeine’i mutlaka denemelisiniz!

Uyarı: Yüksek miktarda kafein içeren takviye edici gıdaları; 18 yaş altı ve çocuklar, hamileler ve emziren annelerin kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Günlük üst limit olan 210 mg’ın aşılmaması gerekmektedir. Kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve diyabet gibi problemleri olan kişilerin kafein tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

“En iyi supplement hangisi?” sorusu, sporla ilgilenen herkesin aklını daima karıştırmıştır.

Supplement, yiyeceklerden zaman zaman yeterince alınamayan tüm besinleri destek olarak sizlere sunan gıda takviyelerine denmektedir. Günümüzde birçok insan supplement dendiğinde protein tozunu düşünse de, vitamin ve mineral takviyeleri de aslında “supplement”tir.

Sizler için Supplementler.com ekibi olarak, yaygın olarak kullanılan 7 farklı supplement kategorilerinin, her birinin en iyisini seçtik.

İşte satın aldığınız için asla pişman olmayacağınız piyasadaki en iyi 7 supplement:

1. Protein Tozu

Protein, kas yapmak isteyen herkesin tüketirken en özenli davranması gereken besindir. Birçok araştırma, protein ihtiyacının sanılanın çok üstünde olduğunu son zamanlarda gözler önüne sermektedir.

Belli bir beslenme düzeni takip eden sporcular için, daima yiyecekler aracılığıyla protein tüketmek zordur. Çünkü protein içeren besinler sindirimi zor, kalorisi fazla veya maddi olarak karşılanamaz olabilir. Dolayısıyla takviye olarak protein almak; hem pratik, hem hesaplı, hem de kalorisi düşük bir seçenek olmaktadır.

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

Türkiye’nin uzun süredir en çok tercih edilen protein tozlarından olan Weider Premium Whey, ham madde kalitesi ve lezzetiyle birçok sporcunun favorisi olmayı sürdürüyor.

Servis başına 25 gramlık bol miktarda protein içeriğine sahip olan, suda kolayca karışabilen, lezzetli bir seçenek olan Weider Premium Whey bir çok spor tutkununa göre tartışmasız piyasadaki en iyi protein tozu. Geçtiğimiz günlerde yapılan Supplementler.com’un düzenlediği Supplement Oskarları da bu bilgiyi kanıtlamıştı.

Piyasanın en iyi protein tozunu satın almak için tıklayın!

2. BCAA

BCAA, sporcular için büyük önem taşıyan lösin, izolösin ve valin amino asitlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş formüldür. Sporcularda toparlanmayı hızlandırmayı sağlayan, kas kaybını önlemeye yardımcı olan ve özellikle diyette kas kütlesini korumaya yardımcı olan bu takviye sporcuların en çok tercih ettiği besin takviyelerinden biridir.

Bir sporcuysanız ve tükettiğiniz amino asitlerin kalitesini önemsiyorsanız, yiyecekler aracılığıyla yeterince tüketilemeyen bu 3 amino asiti tek bir formülle bir araya getiren BCAA takviyelerini kullanmalısınız.

Scivation Xtend BCAA 369 Gr

Uzun zamandır piyasada olmayan, binlerce insanın sabırsızlıkla beklediği Scivation Xtend tekrar piyasada!

Forumlarda, sosyal medyada uzun süredir piyasada olmamasına rağmen kalitesinden söz ettiren Xtend; tartışmasız ki en çok sevilen ve en çok tercih edilen BCAA takviyesi. Gerek ham madde kalitesi, gerek lezzeti, gerek etkisi sebebiyle fitness tutkunlarının favorisi olmuş durumda.

Siz de piyasanın en iyi BCAA takviyesini kullanmak istiyorsanız tıklayın!

3. Kreatin

Bilimsel araştırmaların en çok desteklediği, işe yararlığı en çok kanıtlanmış supplement olan kreatinin bir çok faydası bulunuyor.

Anlık enerji üretimini arttıran, uzun vadede güç artışı sağlamaya yardımcı olan, kas kütlesi artışını kaslarda su tutarak destekleyen kreatin hem hesaplı hem de oldukça etkili bir takviye olarak sporcuların favorilerindendir. Normalde zorlanılan ağırlıklarda daha iyi hissetmeyi sağladığı birçok kişinin tecrübe ettiği bir durumdur.

Güç ve kas kütlesi artışını böylesine destekleyen kreatin, aynı zamanda beyin fonksiyonlarının çalışmasını da destekler.

Yiyeceklerden alabilmek için, yalnızca balık ve et tüketmek gerekebilir. Üstelik günlük optimum kullanım dozunu, kilolarca et dahi size sunamamaktadır. Bu nedenle, eksikliği yalnızca takviye alarak giderilebilen vitaminler gibi kreatini de dışardan almanız gerekecektir.

Scitec Creatine Monohydrate 500 Gr

Ham madde kalitesi ve fiyat/performans oranı ile popülerleşen Scitec, kreatin ürünüyle de kalitesini konuşturmuş durumda. Suda rahat karışabiliyor ve alternatiflerine göre kreatin ihtiyacını çok daha hesaplı bir şekilde gidermenize yardımcı oluyor. Her bir servisinde, günlük optimum kreatin ihtiyacı olan 5 gramlık kreatin monohidrat ile yiyeceklerden almanızın neredeyse imkansız olduğu kreatin miktarını sizlere sunuyor.

Siz de piyasadaki en iyi kreatin takviyesini satın almak istiyorsanız tıklayın!

4. Gainer

Kilo almakta zorlanıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Gainer ürünleri, fazladan kalori almakta zorlanan kişiler için yoğun miktarda karbonidrat ve protein içeren, kolay tüketilebilen takviyelerdir. Hızlı ve etkili bir kilo artışı sağlamaya yardımcı olan gainer takviyelerini tüketen kişiler, etkili bir şekilde kilo alabildiklerini pek çok kez dile getiriyorlar.

Antrenman düzenini oturtmuş, belli miktarda kaloriler alan bir sporcu, beslenmesine bir gainer ürününün de kalorilerini eklediğinde ekstrem bir durum olmadığı takdirde kilo alacaktır

Weider Mega Mass 4000 7000 Gr

Weider, büyük kutulu supplementlerin kralı olarak görülüyor. Hem gainer, hem de protein tozunda en sevilen ve en çok tercih edilen takviyeyi üreten Weider, Türkiye’deki fitness tutkunlarının özellikle sevdiği markalardan biri.

7 kiloluk, tek servisinde 123 gram karbonhidrat ve 50 gram protein bulunduran, toplamda tek servisinde 800 kalorinin üstünde enerji bulunduran bu kilo aldırıcı takviye birçok kilo almakta zorlanan kişiye kilo aldırttı diyebiliriz.

Yalnızca karbonhidrat ve proteini değil; önemli amino asitler, vitaminleri ve mineralleri de bulunduran bu formül ile kilo alacağınıza eminiz!

Eğer siz de piyasadaki en iyi gainer takviyesini satın almak istiyorsanız tıklayın!

5. L-Karnitin

Yağ yakmaya başlamak istiyorsanız, beslenmenizin içerisine süreci verimli hale getirebilecek takviyeleri dahil edebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı olmasa da, daha verimli bir şekilde yağ yakabilirsiniz.

L-karnitin, bu takviyelerden ilk akla gelen ve en sık kullanılan takviyedir. Hücrelerde mitokondrinin daha verimli çalışmasını sağlar. Direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan yağ yakımına katkıda bulunur. Metabolizmayı hızlandırır ve besinlerin (özellikle yağın) enerji kaynağı olarak tüketilenilmesini sağlar.

Mitokondrinin enerji üretme kapasitesini arttırabilen l-karnitin, aynı zamanda mitokondriyi korur ve temiz tutar. Ek olarak beyin fonksiyonlarına, öğrenme ve kavrama yeteneğine de olumlu katkıları vardır.

Hardline Thermo L-Karnitin Sıvı 1000 ML

Bir Türk markası olan Hardline’ın l-karnitin seçeneklerinden biri olan Hardline Thermo, kolay tüketilebilirliği ve sıvı formu sebebiyle en çok tercih edilen l-karnitin takviyesi.

Hızlı emilimi, servis başına l-karnitin miktarı ve ek kafein içeriği sebebiyle favori haline gelen Hardline Thermo’yu kullanıp antrenman yapmayı kesinlikle denemelisiniz.

Aç veya tok karnına farketmeksizin tüketebileceğiniz bu en sevilen l-karnitin takviyesini satın almak için tıklayın!

6. Glutamin

Toparlanma dendiğinde BCAA ile birlikte akla ilk gelen amino asit olan glutamin, vücutta üretilen bir amino asittir. Fakat dışarıdan takviye olarak alındığında, toparlanmayı epey hızlandırabilir.

Kas hasarının yanı sıra, deri üzerindeki hatta farklı dokulardaki yaraları da iyileştirmeyi sağlayan glutamini özellikle yoğun antrenman dönemlerinde kullanmanız, alacağınız sonuçları epey olumlu etkileyecektir.

Hastalık durumlarından sonraki toparlanma evresini dahi hızlandırabilen glutamin, kaslardaki toparlanmanın adeta ilacıdır.

Scitec L-Glutamine Powder 600 Gr

Scitec, amino asit takviyeleri arasında en çok sevilen ürünleri ortaya koyuyor. Glutamin takviyesinde de ham madde kalitesi ve yüksek servis miktarı ve yüksek servis başına glutamin miktarı ile öne çıkmış durumda.

Her servisinde 6 gram glutamin içeriyor, toplamda 100 servis bulunduruyor.

Siz de piyasadaki en iyi glutamin takviyesini satın almak istiyorsanız tıklayın!

7. Pre-Workout

“Antrenman öncesi” anlamına gelen pre-workout, antrenmandan önce kullanıldığında performans arttırmaya yardmcı olan takviyelerin genel adıdır.

Bu takviyeler, içeriklerinde başta kafein olmak üzere beta alanin, sitrülin, taurin, arjinin gibi antrenmandan önce alındığında performansa etki eden maddeleri içermektedir. Dayanıklılıkta, enerji üretiminde, metabolizma hızında ve hatta güçte artış, bu takviyeleri kullanan sporcularda görülebilmektedir. Pek çok araştırma, bu takviyelerin meydana getirdiği performans ve güç artışını doğrular niteliktedir.

Besinlerin hücrelere taşınımını da hızlandıran bu takviyelerle, kesinlikle antrenmandan aldığınız verimi arttırabilirsiniz.

Grenade 50 Calibre Pre-Workout 50 Servis

Marka isminden de anlaşılacağı gibi, “bomba” gibi ürünler üreten Grenade’in en büyük silahlarından 50 Calibre, piyasanın tartışmasız en sevilen pre-workout takviyesi.

Kolalı, limonlu ve çilekli tatlarına aldanmayın, çünkü içtikten bir süre sonra vücudunuzda karıncalanma ve vücudunuzda ciddi bir uyarıcı etki göreceksiniz!

İçerisinde bol miktarda kafein, beta alanin ve sitrülin malat bulunduran 50 calibre, bir sporcunun antrenmandan önce enerjiye ihtiyacı olduğunda gereken her şeyin tek bir formülle bir araya getirilmiş hali diyebiliriz. Ek olarak içerdiği amino asitler (BCAA, kreatin, arjinin, taurin, tirozin) ve bitkisel içerikler (ginseng, pancar kökü ekstresi, yeşil çay ekstresi, kakao ekstresi vb.) de performansa etki eden diğer maddeler.

Siz de antrenmandan aldığınız verimi, piyasadaki en iyi pre-workout ile arttırmak istiyorsanız tıklayın!

Yoğun Egzersiz Sonrası Kas Onarımınıza Yeterince Dikkat Ediyor musunuz?

Hangi spor ile uğraştığınız fark etmiyor; yeterince dinlenmiyor ve kaslarınızı desteklemiyorsanız, kas kaybı tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminiz de zarar görebilir.

Yoğun yapılan antrenmanlar kas onarım sürecinizin uzamasına sebep olur. Her sporcu antrenmanlarını düzgün beslenme planları ile götürmek zorundadır. Bunun sebebi sporun vücudunuzda yapacağı zorlayıcı etkidir. Siz ister vücut geliştirin, ister fitness ile fit kalmaya çalışın isterseniz yarışlara hazırlanan bir yüzücü olun; beslenmenizi önemsemiyorsanız hedefinize ulaşmanız epey yıkıcı olabilir.

Kas gelişimi, daha iyi performanslar ve uzun süreli dayanıklılık için beslenmenizi gıda takviyeleri ile de destekleyebilirsiniz. Özellikle protein tozları kas artışı için ihtiyacınız olan protein sentezinizde aktif rol alır. Sporcuların büyük bir kısmı beslenme programlarını profesyonel amaçları doğrultusunda şekillendirirken protein tozlarına da yer açıyor. Ancak verimi arttırmak, kas onarımını hızlandırmak ve bir sonraki antrenmana daha kolay çıkabilmek için başka gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Gıda Takviyeleri Kas Onarımına Destek Olabilir

Yoğun antrenmanların kasları önce parçalayıp sonra daha fazlasını inşa ettiğini biliyorsunuz. Ve kabul edelim yoğun antrenmanlar sonrası bazen kişi kendini üzerinden araba geçmiş gibi hissedebiliyor…

Kas onarım süreci işte tam da bu dönem olmuş oluyor. Hem kaslarınız onarılıyor hem de hacmi arttırılıyor. Temel ihtiyacınız olan protein ve amino asitlerin yanısıra, kendinizi yorgun hissettiğiniz bu dönemde sizin süreci kolay atlatmanıza yardım edebilecek gıda takviyeleri de var.

Glutamin, kas onarımınıza destek olabileceği gibi düşük bağışıklık sistemine de katkı sağlayabilir. Yorgunluk, kaybolan enerji ve hızlı onarımı glutamin ile sağlayabilirsiniz. Egzersiz sırasında kas yıkımını azaltabildiği gibi kas onarım sürecinde de protein sentezinin artışına yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirebilmesi hastalık riskini azaltmasını sağlar.

Vücut geliştiriciler, bir sonraki antrenmana daha kolay çıkabilmek için glutamin desteklerini beslenmelerinde bulundururlar. Ayrıca aromalı glutamin seçenekleri de takviyenin kullanımını daha keyifli bir hale getirmiş durumda.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin

Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Spor hedefinize ve vücudunuzun ihtiyaçlarına göre bir beslenme programını gıda takviyeleri ile çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Kas onarım sürecinizi destekleyebilir, daha çok kas gelişimi sağlayabilirsiniz. Bunlar için bir beslenme uzmanı ile de görüşebilirsiniz. Hedeflerinize yönelik çalışmanın en önemlisi olduğunu unutmayın!

Belki Sizin de Yaptığınız En Sık Tekrarlanan 5 Kahvaltı Hatası

 

Arjinin Nedir?

Arjinin, kandaki nitrik oksit miktarı için önemli olan bir esansiyel amino asittir. Vücutta bulunmaz, dışarıdan takviye olarak alınır. Kan akışı için önem taşıyan bu amino asiti, vücut geliştiriciler pump etkisini arttırması için sık sık kullanırlar. Kan akışını az miktarda da olsa etkilediği için, kaslara besin taşınımını hızlandırabilir.

Arjinin Ne İşe Yarar?

Hipertansiyon ve tip 2 diyabet gibi hastalıklarda önemli yer taşıyan arjinin, kan basıncının artması durumunu bu hastalığa sahip olan kişilerde önleyebilir.

Hastalık için kullanımından çok, pump etkisi için kullanımı yaygın olan arjinin antrenmanlarda kendinizi çok daha zinde hissetmenizi sağlayabilir.

Arjinin Nasıl Kullanılır?

Günlük 3-6 gramlık dozlar, istediğiniz etkiyi almanız için yeterli olacaktır. Pre-Workout supplementlerinde de standart doz bu civardadır. Bu doz, arjinin seviyesinin üstte olmasını istediğinizde günde 3 defa tüketilebilir. Tek seferde 10 gramdan fazla arjinin dozu ise midede rahatsızlıklara ve ishale sebep olabilir.

Pump etkisini arttırmak, antrenmanlarda kan akışınızı farklı bir boyuta taşımak istiyorsanız, bu dozlara dikkat ederek arjinin kullanabilirsiniz. Peki onlarca seçenek içerisinde hangi arjinini almanız gerektiğine karar veremiyor musunuz? Bunu da düşünerek, piyasadaki en iyi arjinin takviyelerini sizler için listeledik.

En İyi 5 Arjinin

IronMaxx Arginine Simplex 1600 300 Kapsül

Tek servisinde 4,5 gramlık yüksek miktarda arjinin bulunduran IronMaxx Arginine Simplex, kapsül formda bir seçenek olması sebebiyle kolay bir kullanıma sahip.

Gluten içermeyen, aspartam içermeyen bu arjinin formülü, esansiyel bir amino asit olan arjinin ihtiyacınızı karşılayabilir. Üstelik kaliteli ham maddesi de birçok kişinin sonuç aldığı bir arjinin seçeneği olmasını sağlamıştır.

Nutrend Arginine 120 Kapsül

Antrenmanda besinlerin kaslara taşınmasında önemli rol oynayan arjinini size en iyi şekilde sunmayı amaçlayan Nutrend Arginine, tek servisinde 2 gram arjinin bulunduruyor.

Toparlanmada, sinir sisteminin verimliliğinde, sperm üretiminde, kolesterol seviyesi kontrolünde rol oynayan esansiyel amino asit arjinini, Nutrend’in opsiyonuyla kısa süreli deneme amacıyla kullanabilirsiniz.

Hardline Noxx 5 1000 ML

Türkiye’nin gururu olan Hard Line Nutrition’ın arjinin içeren ürünü Noxx 5, sıvı formu sayesinde hızlı emilir. Servis başına uygun fiyatıyla, bir diğer deneme opsiyonu olarak kullanabileceğiniz seçenek olan Noxx 5 tek servisinde 3.3 gram arjinin bulunduruyor.

Antrenmandan önce kullanımı uygun olan bu ürünü kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.

Nutrade Arginine HCl 720 Gr

Portakal aromalı Nutrade Arginine HCl, ek olarak ZMA içermesi sebebiyle birçok sporcunun son zamanlarda tercih ettiği bir ürün. Tek servisinde 6,7 gramlık yüksek dozda arjinin bulunduruyor, bu da bir diğer tercih edilme sebeplerinden.

B6 vitamini bulundurması sayesinde ise protein sentezini daha verimli bir hale getiriyor.

Eğer güçlü bir arjinin formülü denemeyi düşünüyorsanız, Nutrade Arginine HCl en iyi seçeneklerden biri.

Scitec Mega Arginine 120 Kapsül

Son zamanların en sevilen markalarından Scitec’in en başarılı ürünlerinden biri, Scitec Mega Arginine, fiyat ve performans oranını önemseyenlerin tercihi.

Kapsül formda rahat tüketilebilen Scitec Mega Arginine, saf arjinin formda olmasıyla da beğenileri toplamış durumda.

Bu kadar uygun fiyata, bu kadar güçlü bir arjinin içeriği… Daha ne denebilir ki?

L-Carnitine nedir?

Daha çok bir yağ yakıcı olarak bilinen karnitin, aslında vücutta üretilen bir amino asittir. Görevi ise mitokondrinin korunması, mitokondrinin veriminin arttırılması ve mitokondrinin enerji üretimine daha fazla katkıda bulunabilmesinin sağlanmasıdır.

En İyi 5 L-Carnitine

Eğer düzenli bir şekilde egzersiz yapıyorsanız, beslenme konusunda bilinçliyseniz, yağ yakımı sürecinizin de verimini arttırmak istiyorsanız l-karnitin çok doğru bir tercihtir.

Etrafta birçok farklı ürün, farklı kombinasyonlar gördüğünüze eminiz. L-karnitin alma kararını aldıktan sonra, hangi ürünü alacağınız konusunda kararsız kalmanız çok muhtemel. Bu kararsızlıkta kalmamanız adına sizlere, piyasadaki en iyi l-karnitin alternatiflerini listeledik.

5- Weider L-Carnitine Tablets

Weider, Türkiye’de en sevilen markalardan biri. Ananas aromali l-karnitin tableti de sevilen ürünleri arasında.

3 tabletlik servislerinde, 900 mg l-karnitin bulunuyor. Ham maddesi ise piyasanın en kaliteli karnitin ham maddelerinden olan Carnipure.

Kolay tüketilebilen, tadı güzel olan, rahat taşınan l-karnitin tableti arayanların yağ yakımı sürecinde kesinlikle tercih etmesi gereken takviye; Weider L-Carnitine Tablets.

4- Power System L-Carnitine

Power System, özellikle karnitin takviyeleri arasında en sevilen markalardan. Diğer ürünleriyle çok fazla öne çıkmamasına rağmen, l-karnitin alternatifleri birçok sporcu tarafından tercih ediliyor.

Sebebi ise tabii ki Carnipure gibi kaliteli bir ham maddeden elde edilmesi ve tek servisinde yoğun miktarda (3600 mg) l-karnitin içermesi. Yarım servisle dahi çok iyi etki alabileceğiniz bu ürüne yağ yakma sürecinizin verimini arttırmak istiyorsanız kesinlikle şans vermelisiniz.

3- Weider L-Carnitine Liquid

Weider’in çok sevildiğini söylemiştik… Tablet formdaki l-karnitin alternatifinin yanı sıra, ampul formdaki l-karnitin seçeneği de sıkça tercih ediliyor ve müthiş övgüler alıyor.

İlave C Vitamini sayesinde bağışıklığınızı güçlendiren, Carnipure ham maddesi içeren bu takviye tek servisinde 2500 mg l-karnitin bulunduruyor. Antrenman sırasında vücudunuzun besinleri çok daha rahat bir şekilde enerjiye dönüştürmesini sağlıyor. Özellikle yağ tüketiminiz sonrasında, yağların da enerji kaynağı olarak kullanılabilmesine yardımcı oluyor.

İşlevsel, güçlü bir içerik arayanlar, kesinlikle Weider L-Carnitine Liquid’e yönelmeli!

2- Scitec L-Carnitine

Son zamanların yükselişte olan markası Scitec, tüm besin takviyelerinde olduğu gibi l-karnitin seçeneğinde de oldukça başarılı bir ürün ortaya çıkarmış.

Kolin ilavesi içermesi sayesinde yağ metbolizmasına katılıp enerji seviyenizi çok daha yukarıya taşıyan Scitec L-Carnitine, yarım ampülünde 3000 mg l-karnitin içermektedir.

Bu takviyeyi antrenman öncesinde alıp kendinizi iyi hissetmemeniz gerçekten çok zor.

Hızlı bir şekilde etki eden, tat konusunda sayısız olumlu geri bildirim alan, saf l-karnitin içeren Scitec L-Carnitine kesinlikle piyasanın en iyilerinden.

1- Hardline Thermo L-Karnitin

Türk bir marka olması, kısmen uygun fiyatlara sahip olması ve kaliteli içerikleri olan ürünler üretmesi sebebiyle Hardline da piyasanın en çok tercih edilen markalarından biri.

Thermo L-Karnitin ürünü ise kolay tüketilebilen, tek bir şişe içerisinde farklı tüketim alternatifi sunan, lezzetli karpuz aromasına sahip olan bir alternatif olarak özellikle l-karnitini ilk kez deneyenlerin sıkça tercih ettiği bir ürün.

Sıvı formu hızlı bir emilime sahip, her servisinde ise 2000 mg l-karnitin bulunuyor.

Hardline Thermo L-Karnitin, aynı zamanda her servisinde 100 mg kafein içeriyor. Bu sayede antrenmandaki enerji seviyesini ciddi oranda arttırabiliyor, antrenman performansına da sağlıklı kafein dozu ile katkıda bulunuyor.

Kafein içeren, performansa da katkıda bulunan, spor çantanıza atıp yanınızda taşıyarak rahatlıkla tüketebileceğiniz bir l-karnitin alternatifi arıyorsanız; cevap Hardline Thermo L-Karnitin.

Peki L-Carnitine Yağ Yakar mı?

L-Carnitine yağ yakmaz, yalnızca yağ yakım sürecine destekte bulunur. Yağ yakımını belirleyen faktör, daima enerji dengesidir. Kişi doğru enerji dengesinde değilse, kalori açığı oluşturmamışsa; yani yağ yakımına yönelik bir beslenme programı ve düzenli bir egzersiz rutini uygulamıyorsa l-karnitin yağ yakımına katkıda bulunamaz. L-karnitin, yalnızca şartlar yağ yakımına uygun hale getirildiğinde, mitokondrinin daha iyi şekilde çalışmasını sağlayarak yağ yakım sürecine katkıda bulunur.

Bu katkıyı, yağın yapı taşı olan yağ asitlerini mitokondrinin zarından geçirerek, mitokondrideki enerji üretimini arttırarak sağlar. Bu yüzden yalnızca yağ yakımı değil, beynin efektif çalışmasında ve kavrama yeteneğinin artmasında da etkilidir. Kronik yorgunluğu da önleyebilir. Yağ yakımını bu şekilde, verim arttırıcı olarak gerçekleştirir; direkt olarak yağ yakıcı değildir.

L-Carnitine Vücutta Nerede Üretilir?

L-karnitin böbrek ve karaciğerlerde üretilen bir amino asittir, ek olarak sperm hücrelerinde de bulunur.

L-Carnitine Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

L-karnitin’in önerilen standart dozu 500-2000 miligram arası dozlardır. Ekstrem dozlar yalnızca israfa sebep olur, herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Belli bir dozun üzerinde alacağınız etkinin artmaması sebebiyle, 2000 miligram dozunun üstünü kullanmamanız tavsiye edilir.

Çarpıntı, kusma, kaşıntı, halsizlik, ishal gibi yan etkiler gözlemlenmiş olsa da; bu yan etkiler çok nadiren gözlemlenen yan etkilerdir.

Varsayım: Prof. Dr. Canan Karatay, sporla ilgilenen birçok kişiyi tedirgin eden bir açıklamada bulundu: “Vücut yapanlara ve yaptıranlara söylüyorum. En tehlikelisi protein tozlarıdır. En tehlikelisi sporculara ‘adale yapacağım’ diye verilen protein tozlarıdır. Trans yağ doludur. Bundan tamamen uzaklaşmak lazım. Hatta ithalini bile yasaklamak lazım.

Bilimsel gerçek: Karatay’ın bu görüşünün doğru ve gerçek olmadığını gösterir pek çok bilimsel bilgi var. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki FDA ve Avrupa Birliği’nden gelen tüm ürünlerde trans yağı miktarı etikette belirtilmek zorundadır. Ayrıca protein ve trans yağı birbirinden bağımsız iki üründür. Dolayısıyla protein tozu içerisinde trans yağı bulunmaz.

Gelin, şimdi bu varsayımın gerçeği yansıtmadığını gösteren bilimsel kaynaklı bilgilere tek tek bakalım!

Yağ ve Trans Yağ Nedir?

 

Yağlar iki gruba ayrılır: doymuş ve doymamış yağ asitleri. Trans yağı doymamış yağ asitlerinin hidrojenle işlemden geçirilmesi sonucu oluşur. Trans yağlar vücudun ihtiyacı olmayan bir üründür. Bunun sebebi ise vücutta bulunmasının kroner kalp hastalıkları ve diyabet ile ilgili önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor olmasıdır.

Trans yağların özellikle ülkemizde domuz ürünü olduğuna dair bir algı oluşmuştur ki bunu düzeltmemiz gerekiyor. Trans yağı domuz ürünlerinden üretilebileceği gibi aklınıza gelen bütün bitkisel ve hayvansal yağ kaynaklarından üretilebilmektedir. Yani trans yağ demek üründe kesinlikle domuz ve domuz katkısı bulunuyor demek değildir.

Doymamış yağların hidrojenle işleme tutulması ile oluşan trans yağı, 1950lerde paketlenmiş ürünlerin artması ile birlikte hayatımıza iyice yerleşmiş. Aslında trans yağı çok az miktarda olmak üzere doğada da mevcut. Burada doğada bulunan trans yağı ile endüstriyel üretim sonucu oluşan trans yağı arasındaki farkı belirtelim: doğadaki trans yağının HDL (iyi huylu kolesterol) ve LDL (kötü huylu kolesterol) ’yi aynı anda yükselttiği görülürken endüstriyel trans yağların yalnızca LDL’yi yükselttiği görülmüş.

Bir de yüksek sıcaklıkta sürekli ısıtılan bitkisel yağlar da trans yağına dönüşmektedir ki, burada aklınıza kızartmalar gelecektir…

Trans Yağ Nerelerde Bulunur?

Trans yağının 1900lerin başlarında kimyasal keşfi sürerken 1950lere geldiğimizde margarin vb ürünler olarak hayatımıza katıldığını görüyoruz. Trans yağı, bir anda paketli ürünlerde ve fast foodlarda kullanılmaya başlanması, kızartmalara eklenmesi, patlamış mısırda bulunması derken büyük bir hızla günlük hayatta egemenlik kuruyor. 2000lerin başlarında ise tüm zararlarının kabulü ile ülkeler peş peşe trans yağı kullanımı ile ilgili kanunlar çıkarmaya başlıyor. Türkiye dahil birçok ülkede trans yağı kullanımı belli miktarların dışına çıkamıyor, kullanımı dahilinde ürün paketinde belirtilmesi zorunlu kılınıyor. FDA ve Avrupa Birliği’nden gelen tüm ürünlerde etiket zorunluluğu mevcuttur ve eğer ürün trans yağı içeriyorsa bunun etikette belirtilmesi de zorunludur. Bir ürünün içerisinde trans yağı olup olmadığının kontrolünü üzerinde bulunan etiketlerde görebilirsiniz.

Proteinin İçerisinde Trans Yağı Bulunur mu?

3 temel makro besinden biri olan protein, amino asitlerin bir araya gelmesi ile oluşan organik bileşiklerdir. Protein sentezi vücudunuzda yapıldığı gibi protein içeren bitki ve hayvansal ürünlerden de direkt olarak alınabilir. Vücudumuz için elzem olan diğer iki makro besin ise karbonhidrat ve yağdır. Yapıları gereği bu 3 besin birbirlerinden farklıdır. Proteinin içerisinde yağ bulunmaz. Bir yağ çeşidi olan trans yağı da proteinde bulunmaz. 

 

Amerika’dan gelen ürünlerde etiket zorunluluğu ve 2017’den beri trans yağı içerik yasağı:

 

https://www.fda.gov/food/ingredientspackaginglabeling/labelingnutrition/ucm274590.htm
https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm372915.htm
https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm449162.htm

 

Avrupa’dan trans yağı kullanımı ile ilgili gereklilikler:

 

http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2016/577966/EPRS_BRI(2016)577966_EN.pdf
https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/fs_labelling-nutrition_trans-fats-report_en.pdf

 

Protein Tozları ile ilgili kaynak:

 

https://examine.com/supplements/protein-supplement/

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla