Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıSteroidlerin Kas Gelişimine Etkisi Hakkında Yapılan En Kapsamlı Bilimsel Araştırmayı İnceledik

Steroidlerin Kas Gelişimine Etkisi Hakkında Yapılan En Kapsamlı Bilimsel Araştırmayı İnceledik

Steroidler, korkunç yan etkilere sahip olan ve vücudun hormonal dengesini bozan ilaçlardır. Kanser gibi çok ekstrem durumlarda güçsüz düşen hastaları güçlendirmek için kullanılan bu ilaçlar, sporda en üst limitlerini zorlamak için sporcular tarafından da kullanılmaktadır.

Kanser hücrelerinde artış, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, kısırlık, tansiyon ve birçok yan etkiyi bulunduran bu ilaçların etkisini gözlemleyen en yetkin araştırmayı sizlerle paylaşıyoruz.

3 Ana Grup

Araştırma çok basit. 3 grup bulunduran araştırmada gruplar testosteron takviyesi kullanıyor. Gruplar yoğunluklu olarak spor yapmamış sedanter bireylerden oluşuyor.

3 grup ise şu şekilde:

  • 1. Grup: Yalnızca testosteron kullananlar,
  • 2. Grup: Yalnızca düzenli antrenman yapanlar (steroid yerine plasebo veriliyor),
  • 3. Grup: Hem antrenman yapıp hem testosteron kullananlar.

1. Grup ve 2. Grup

Birinci grup spor yapmıyor ve yalnızca düzenli olarak testosteron enjeksiyonu yapıyor. Sonuçlarda düzenli olarak antrenman yapan grupla aynı miktarda kas kütlesi elde ediyorlar.

Düzenli olarak ciddi zorlayıcı antrenmanlar yapan ve yalnızca haftada bir enjeksiyon yapan iki grubun da kas gelişimi neredeyse aynı (ihmal edilebilir farklılıklar bulunuyor).

3. Grubun Ekstrem Farkı

3.grup, diğer iki grubun iki katından da fazla kas kütlesi elde ediyor. Yani dopingler boşuna kullanılmıyor, disiplinle birlikte kullanıldıklarında doğal limitlerin çok ama çok üstüne çıkarabiliyor.

Tabii ki etkisi bariz olsa da, potansiyel korkutucu yan etkileri ve adil rekabeti önleyişi sebebiyle steroid kullanımını asla tavsiye etmiyoruz. Bu araştırmayı yalnızca steroid etkisinin gücünü kavramanız için ele aldık.

 

2 YORUMLAR

  1. Phil Heath’ ı böyle bir yazıda koymanız anlamsız olmuş. Mr. Olympia şampiyonunu steroid kullanmış gibi gösterilmiş.

  2. Can phil heath kai greene dexter jackson gibi adamlar bastan asagi steroidli hicbiri naturel degil vucut olculerinden haberin varmi normal birinin ulasicagi olculerden degil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!