Squat, Leg Press’ten İyidir!

Quadriceps kaslarınızı geliştirmek ve kuvvetlendirmek istiyor, bu arada da kalça kaslarınızı da şekle sokmak istiyorsanız bacak antrenmanı gününde squat ve leg press hareketleri tam da ihtiyacınız olan hareketlerdir. Ancak bunlardan yalnız birini uygulamaya yetecek zamanınız varsa seçiminizi squat’tan yana yapmanızı tavsiye ederiz. Squat hareketi, doğru uygulandığında inanılmaz sonuçlar almanızı sağlayacak, mükemmel bir harekettir. Squat’ın artılarını sizin için sıraladık.

1. Squat Hareketindan Maksimum Sonuç Alırsınız

Squat hareketi esnasında tüm vücudunuz çalışır ve hareket anında daha fazla kasınız devreye girer. Böylelikle kuvvet, güç ve kas kazanımları konusunda artılar sağlarsınız.

2. Squat Daha Çok Kalori Yakar

Leg press hareketine kıyasla daha çok kas devreye girer ve bu yüzden antrenman anında ve sonraki 24 saat içerisinde yaktığınız kalori miktarı artar.

3. Daha İyi Bir Denge İçin Squat

Çoğu leg press makinesi quadriceps kaslarına odaklanır ve kalça kaslarınızı es geçmektedir. İnsanların %90’ında zaten quadriceps kasları, kalça ve hamstring kaslarından güçlüdür. Bu yüzden sadece quadriceps kaslarınızı çalıştıracağınız hareketlere odaklanmak ön ve arka karşıt kaslar arasındaki dengesizliğin artmasına neden olacaktır ve bu durumda alt sırt ve diz sakatlanmalarına yol açacaktır.

4.Sağlam Bir Merkez Bölgesi İçin Squat

Lep press yerine squat hareketini yapmak merkez bölgenizi önemli miktarda baskıya maruz bırakmaktadır ve hareket anında vücudunuzu desteklemek için daha fazla efor sarf etmenize neden olur. Sonuç olarak mekik çekmenize kıyasla karın ve merkez bölgesi kaslarınız daha iyi çalıştırılmış olunmaktadır.

5. Squat Hareketiyle Denge Kaslarınızı Çalıştırırsınız

Leg press makinesi sizi tek bir pozisyona hapseder ve bu yüzden dengeleyici kaslarınızı çalıştırma gereği hissetmezsiniz. Squat hareketinde ise abdüktor (uzaklaştırıcı kas), addüktör (yaklaştırıcı kas) ve glute medius kaslarınızı harekete geçirip tüm alt vücut gelişiminize katkıda bulunursunuz ve bu esnada da sakatlanmalara karşıda kendinizi korursunuz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla