Muscle & FitnessEğlenceSporcular İçin Efsane Cuma İndirimleri Rehberi

Sporcular İçin Efsane Cuma İndirimleri Rehberi

Dünyanın pek çok yerinde tam bir alışveriş çılgınlığına neden olan Black Friday ya da ülkemizdeki adları ile Kara Cuma ve Efsane Cuma günü, birçok mağaza ve e-ticaret sitesi özel indirimler yapıyor. Çoğu dizi ve filmde de sık sık işlenen ve dolayısıyla popüler kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelen Black Friday, artık herkesin öyle ya da böyle duyduğu ve ilgi radarına soktuğu bir gün. Peki Black Friday nedir, neden bu adı aldı ve Kara Cuma indirimi ne zaman başlıyor? Karşınızda bu muhteşem Cuma ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

Black Friday Nedir?

Birçok insanın düşündüğünün aksine, Black Friday’in tarihi aslında çok eskilere dayanır. Deyim yerindeyse, köklü bir tarihi olan Black Friday ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı; ardından Kanada’ya oradan da Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılmayı başardı. Anavatanı olan ABD başta olmak üzere birçok ülkede Şükran Günü’nün ertesi sabahında başlayan bu alışveriş çılgınlığı sezonu, takvimler kasım ayının dördüncü cumasını gösterdiğinde gerçekleşiyor. Şükran Günü’nün bitmesi ile resmi olarak açılan Noel alışverişi sezonunun, bu şahane cumanın kara cumaya dönüşmesinde etkisi büyük (1).

Şükran Günü’nün ertesi sabahına denk gelen kasım ayının dördüncü cumasına özel indirimlerin geçmişi 19. yüzyılın başlarına kadar dayanıyor. Ancak, 1932 tarihi itibari ile bu gün Noel tatilinin, dolayısıyla da yılbaşı alışveriş sezonunun resmi başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Böylece, her yıl çok erken saatte açılıp oldukça geç saatlere kadar açık kalan mağazalar üzerine bir de beklenmedik oranda indirimler yaparak efsane Cuma indirimi fikrini iyice sağlamlaştırıyorlar.

Black Friday Ne Demek?

Black Friday’in adı her zaman bu değildi. İlk zamanlarında Black Friday, sadece marketler ve mağazaların çok erken saatlerde kepenklerini açıp geç saatlere kadar çalışmaya devam ettikleri uzun alışveriş günüydü. 1950’li yıllara gelindiğindeyse saatler süren alışveriş imkanına bir de indirim kampanyaları eşlik etmeye başladı. Yapılan indirim oranları hiç de normal değildi. Bazen %80 hatta %90’lara varabilen indirimler işin çığırından çıkmasına neden oldu. Öyle ki 1961 senesinde Philadelphia’daki uzun araç kuyrukları trafiği felç etti. Akıl almaz indirim oranları için mağazalara akın eden insan kalabalığı şiddet olaylarını da kaçınılmaz hale getirdi. Şehirdeki tüm polis memurlarının müdahale etmesini gerektiren bu kaos ortamı öylesine büyüktü ki, ertesi gün yerel bir gazete bu çılgınlığı tanımlamak için Black Friday manşeti attı.

2000’li yıllara kadar fiziksel mağazalar üzerinden devam eden Black Friday indirimleri, internet ortamına sıçradıktan sonra adını daha çok duyurur hale geldi.

Black Friday İndirimleri Ne Zaman?

Genellikle yılın 47 ila 48. haftaları arasında kutlanan Şükran Günü’nü kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanır. Bugünden sonraki Cuma ise meşhur indirimleri ile Black Friday’in gerçekleştiği gündür. Black Friday 2019 indirimleri, kasım ayının son cuması olan 29 Kasım 2019’a denk gelmektedir.

Black Friday Online Mağazalarda Oluyor mu?

Black Friday’in tüm dünyaya sıçramasındaki en büyük etken e-ticaretin gelişmesi ve insanların internet üzerinden alışveriş yapmaya başlaması olarak düşünülebilir. İlk örneklerinde fiziksel mağazalarda geçekleştirilen şahane Cuma indirimleri, e-ticaret sitelerinin bu akıma ayak uydurması ile tüm dünyaya yayılacak fırsatı buluyor. Mağazadaki izdihamlardan ve kuyrukların oluşturduğu kaos ortamından uzakta, sadece birkaç tıkla uygun fiyatlara alışveriş yapabilme fırsatı sunan Black Friday Türkiye sınırları içinde de son birkaç senedir oldukça popüler. Özellikle online mağazaların yaptığı indirimlerle insanlar aradıkları her ürüne anında ulaşabiliyorlar. Sporu hayatının merkezine koyanlar ve spor ile ilgili her ürünün ellerinin altında olmasını sevenler için de Black Friday gerçek bir spor şenliğine dönüşebilir.

Black Friday’de Alışveriş Yapabileceğiniz En İyi Spor Siteleri

Fit vücut formunun korunmasında ama en çok da sağlıklı bir bedene kavuşma ve muhafaza etmede spor kilit roldedir. Sporun insan sağlığına etkisi yüzyıllardır biliniyor olsa da son yıllarda sağlıklı yaşama ve spora verilen önem ciddi bir ölçüde artmış durumda. Dolayısıyla günümüzde spor, herkesin hayatında bir şekilde var olmayı başarıyor. Ancak elbette, sağlam bir sporcu olmada spor aletleri, aksesuarları ve gıdaları en büyük yardımcı. Amaç ister kondisyon arttırmak, ister güç kazanmak, ister kilo vermek isterse de kalori kontrolü yapmak olsun spor faaliyetlerinizi sağlam ürünlerle desteklemeniz gerekecektir.

Yılın en büyük indirimlerinden biri olan Black Friday, hem profesyonel anlamda sporla uğraşanları hem de amatör şekilde spor yapanları mutlu edecek indirimlerle atletik yaşamınıza ihtiyacınız sağlam ürünleri sokmada kullanabileceğiniz bir fırsat. Spor aletleri ve fitness ekipmanları, kondisyon makineleri, spor giyimi ve sporcu besinleri ihtiyaçlarınızı muhteşem Cuma indirimleri ile internet üzerinden tek tıkla satın alabilirsiniz.

Sporseverlerin daha çok çeşide daha avantajlı fiyatlarla ulaşmasını sağlayan Black Friday indirimleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sizi buraya alalım.

FitModa’daki Efsane Cuma İndirimlerini Kaçırmaya Gelmez!

Gündelik hayatımıza sızmayı başaran spor giyim, hayata karşı rahat ve sağlam bir duruşu olanların vazgeçemedikleri stil tercihi. Çeşitli kategorilerde onlarca üründe sunduğu indirim fırsatları ile tarzına düşkün spor severleri mutlu edecek FitModa, 22-29 Kasım tarihleri arasında %60’a varan Black Friday indirimleri ile sporcuları atletik tarzlarını baştan yaratmaya davet ediyor.

Erkek Spor Giyim, Kadın Spor Giyim, Spor Aksesuar, Fitness Ekipmanları, Kişisel Bakım ve Sağlık kategorileri üzerinden sevdiğiniz markaların en iddialı modellerine hiçbir yerde bulamayacağınız indirimler ile ulaşabileceğiniz bu 8 günü iyi değerlendirin.

Beklenen Cuma Sporcard’a Geldi

Sporu avantajlarla dolu yepyeni bir deneyime dönüştüren SporCard da Black Friday rüzgarına çok özel fırsatlarla kapılıyor. Tek bir kartla, üyeliğinizin kapsadığı bütün spor salonlarına dilediğiniz gibi girebilme hakkı tanıyan SporCard üyeliği siz neredeyseniz sporu oraya getiriyor; üstelik avantajlı fiyatlarına bir de Beklenen Cuma indirimini ekliyor. Öğrencileri de unutmayan SporCard, %30’luk indirim oranını öğrenciler için %50 yaparak spor aşkının her yere yayılmasını sağlıyor. SporCard’ın avantajlı dünyasına Black Friday indirimleri ile katılmak için buradan bilgi alabilir; eğer öğrenciyseniz, %50’li indirimli SporCard üyeliği hakkında ise bu link üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Supplementler.com Black Friday İndirimleri

Günümüzde hem profesyonel sporcular hem de amatör şekilde de olsa hayatına sporu almış sporseverler tarafından tercih edilen sporcu besinleri Supplementler.com ayrıcalığı ile Black Friday indirimlerinde sizleri bekliyor. 22.11.2019 – 29.11.19 tarihleri arasında Nature’s Supreme, Zade Vital, The Life co, Supradyn Energy Focus ve Sustenium markalarında geçerli olacak indirimleri kaçırmayın.

Şahane Cuma İndirimleri Vitaminler.com’da

Vücudunuzun ihtiyacı olan besin takviyeleri sunan Vitaminler.com da çeşitli kategorilerdeki indirim fırsatları ile şahane Cuma şenliğine katılıyor. 22-29 kasım 2019 tarihlerinde Vitaminler.com black friday indirimleri kapsamında Nature’s Supreme, Zade Vital, The Life co, Supradyn Energy Focus ve Sustenium gibi markaların ürünlerini uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!