Muscle & FitnessCelebrityMutlaka Sizin de Aklınıza Takılmıştır: Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

Mutlaka Sizin de Aklınıza Takılmıştır: Spor Yapan Kadınların Memeleri Neden Küçüktür?

Yazıya başlarken bu durumun her zaman geçerli olmadığını bildiğimizi ve yüzlerce büyük göğüslere sahip başarılı kadın sporcunun varlığının farkında olduğumuzu belirtelim. Aşağıdaki veriler, ESPN Magazinin 2013’te yayınladığı bir yazıya dayanıyor.

Genel olarak maçlarını büyük bir heyecanla takip ettiğimiz başarılı sporcu kadınların küçük göğüslü olduklarını görüyoruz. Peki bunun sebebi ne olabilir?

ESPN bu ilginç konuya değindikten sonra birçok uluslararası medya kanalı da yazıyı paylaşmaya ve kadın sporcular ve estetik cerrahların konuyla ilgili fikirlerini paylaşmaya devam etti.

Kadın sporcuların beyanları, istatistikler ve bilimsel araştımaların sonucunda bir noktaya varılıyor: büyük göğüsler spor performansının düşmesinde rol oynayabiliyor!

Makaleye göre artan sütyen ölçüleri (a, b, c, d şeklinde gidiyor…) her bir göğüse yaklaşık 200 gram ekliyor. Bu artışın etkisini iki şekilde görüyoruz.

İlki artan göğüs ağırlığı boyun ve sırt ağrılarının da antrenman sonrası normalden fazla olmasına sebep olabiliyor. Ki bu konudan spor yapmayan büyük göğüslü kadınlar da şikayetçidir.

İkincisi de büyüyen göğüs ölçülerinin hareket kabiliyetinde sınırlamalar yaratabilmesi. Yazıya göre büyük göğüslü golfçülerin özel vuruş teknikleri geliştirmesi gerekiyor…

İstatistiklere bakıldığında pek çok kadın olimpiyat sporcusunun göğüs küçültme ameliyatı geçirmiş olduğu da tespit edilmiş.

UFC Dövüşçüsü Ronda Rousey ve Rumen tenisçi Simona Halep en iyi örneklerden ikisi…
Simona Halep göğüs küçültme ameliyatından sonra olimpiyat derecesini 332 basamak yükselterek 30 numaraya yerleşmiş. Bu sıradışı bir örnek.

Bu gibi durumlardan dolayı göğüs küçültme ameliyatları gerçekleştirmiş olan plastik cerrah Dr. Val Lambros da konuya uzman bakış açısını getiriyor: “Elbette büyük göğüsler bu konuda önemli bir engel haline gelebiliyor. Amazonların daha iyi ok atabilmek için göğüslerini kestiğine dair anlatılan hikayeleri hatırlayın…”

Portmouth Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada da günlük koşu antrenmanlarında d göğüs ölçüsüne sahip kadınların doğru ve yeterli göğüs desteği almadan koşu yapmalarının sağlıkları açısından sakıncalı olabileceği bildirilmiş. Bunun sebebi büyük göğüslerin koşu kinetiğini bozabiliyor olmasıymış.

Büyük göğüsler kadın sporcuların performansına olumsuz etki yapabiliyorken tek sebebi bu olarak görmek sporcuların harcadıkları efora ayıp etmek olmaz mı?
Kadın tenisçi Serena Williams’ı düşünün. Dünyada 1 numara olan Williams, başarının göğüs ölçüsüyle ölçülmemesi gerektiğinin en iyi örneği!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!