Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıSpora Yeni Başlayanların Merak Ettikleri 5 Temel Soru

Spora Yeni Başlayanların Merak Ettikleri 5 Temel Soru

Spora yeni başlayanların ya da başlamayı düşünenlerin aklında birtakım sorular olabilir. Bu yazımızda o soruları çözmeyi hedefliyoruz. Hazırsanız başlayalım!

1. Spora Yeni Başlayanlardanım Ama Ne Yapmalıyım Bilemiyorum…

Öncelikle hedefiniz nedir bunu tanımlamanız gerekmektedir. Spora yeni başladınız ya da başlamayı düşünüyorsunuz peki sizin amacınız ne?

Mükemmel bir üçgen vücut için kas kütlesi oluşturmak mı? Ya da ben kas kütlesi oluşturmak istiyorum ama Herkül’e dönüşmek istemiyorum mu diyorsunuz? Belki de sadece fazla kilolardan kurtulmak kas işine hiç bulaşmak istemiyorsunuz çünkü en yakın arkadaşınızın düğünü çok yaklaştı ve acil olarak o elbisenin içine girmeniz gerekiyor…

Paniklemenize gerek yok. Spor yaparak varmak istediğiniz noktayı doğru bir şekilde ifade ettiğinizde beslenme ve antrenman programınız da ona göre şekillenecek ve rotanız çizilmiş olacak. Sonrası sizin azminiz ve iradenize kalır…

2. Spora Yeni Başlayanlardanım ve Herkesin Dilinde Kalori Var, Ne Bu Kalori?

Kaloriyi sizin için basitçe özetleyelim. Kalori, vücudunuza aldığınız besinlerin vücutta yakılması için gereken ısı (enerji) miktarı. Yani siz yüksek kalorili bir besin tükettiğinizde o besini vücudunuzda tamamen yakıp işleyebilmek için yüksek bir enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Hücrelerinizin çok daha fazla enerji üretmesine gerek duyulur. Ve siz yakamadığınız kalorileri vücutta depolarsınız. Bu da istenmeyen yağlar kilolar kurtulmak için çaba harcanması gereken sonuçlar demektir.

3. Peki Kalori Alımını Nasıl Ayarlamalıyım Ki Fazla Kilolarımdan Kurtulabileyim?

Kilo almak ve kilo vermek için yaptığınız ilk hareket her zaman kalori miktarı ile oynamaktır. Kalori açığı oluşturduysanız kilo vermek için adım atmışsınızdır. Kalori fazlası ise kilo almak için anahtardır.

Spora başlama hedefinize göre günlük almanız gereken ortalama kalori miktarınızı internette de bulabileceğiniz kalori hesaplama cetvellerinde belirleyebilirsiniz. Daha profesyonel bir yardım için ise diyetisyen hekime başvurabilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyacınızı belirledikten sonra öğün sayınızı açlık hissinize göre bölerek (gün içinde çok acıkıyormuş gibi hissediyorsanız öğün sayınızı arttırabilirsiniz ya da acıkma hissi çok olmuyorsa öğün sayınızı az tutabilirsiniz) kalorilerinizi öğünlerinize paylaştırmalısınız. İşte beslenme programı dediğimiz program tam da budur.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen ve spora yeni başlayan biri iseniz beslenmenizde değişiklik yapmadan bunu başaramayacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak için beslenme programınızda kalori azaltarak hareket etmeniz gerekir.

4. Spora Yeni Başlayanlardanım Antrenman Programı Nasıl Hazırlayacağım?

Spora yeni başlayan biri iseniz ve daha önce spor geçmişiniz yoksa öncelikle sizi çok keyifli bir sürecin beklediğini söyleyelim. İlk birkaç gün alışmak biraz zor gelecektir ama daha sağlıklı, daha zinde hissedeceğiniz bir döneme girdiğinizin garantisini size verebiliriz.

Hedefiniz her ne ise ister üçgen vücut ve harika kas kütlesi olsun ister yağ yakmak ve fala kilolardan kurtulmak spora yeni başlıyor iseniz adımlarınız da küçük olmalı. Her gün sınırlarınızı aşırı zorlayacak yoğun programlar yapmak yerine gün aşırı spora gitmeyi deneyebilirsiniz.

Kendi vücut yapınızı fark ettikten sonra antrenman programınızı ve antrenman türlerinizi de değiştirebilirsiniz.

Antrenman sırasında hangi hareketleri yapmaktan hoşlandığınızı keşfedin. Esnetme ve ısınma hareketleri antrenman öncesi muhakkak tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Esnetme ve ısınma hareketleri sizi olası incinme ve sakatlıklardan korur ve spora yeni başlayanlar bu ip istenmeyen sorunlarla karşılaşmaya daha müsaittir.  Esnetme ve ısınma hareketleri ayrıca kas ve eklemlerinizin antrenmana hazırlanmasına yardımcı olur, kas ve eklemlerinizin esneklik kapasitesini ve dengenizi arttırır. Bir de antrenman öncesi yapacağınız bu hareketlerin yanından antrenman sonrası soğuma hareketleri vardır. Antrenman sonrası soğuma hareketleri de antrenman sonrası oluşacak kas yorgunluğuna ve kas onarımına destek çıkarak sizin daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Yani sizin sonraki antrenmana hazırlanmanıza yardımcı olurlar.

Hangi kardiyo egzersizlerine hangi ağırlık hareketlerine çalışmak istediğinizi kendiniz bulabileceğiniz gibi spor salonu kullanıyorsanız buradaki eğitmenlere danışarak ya da birebir ders alarak da bulabilirsiniz. Antrenman programı hazırlamak ve antrenman yapmak çok keyiflidir. Yeter ki hedefiniz belirli olsun!

5. Spora Yeni Başladım Gerçekten Supplement Kullanmaya İhtiyacım Var Mı?

Supplementler gıda takviyeleridir. Sporcuların ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş yüzlerce çeşitleri bulunur. Kilo almak isteyen bulk dönemindeki sporcular için gainer gıda takviyelerinden tutun, spora yeni başlayan kişilerin ve profesyonellerin ellerinden düşürmedikleri pratik protein shakelere kadar geniş bir yelpazaye sahiptir.

Proteinler, yağlar, karbonhidratlar başta kafanızı karıştıracak gibi gelebilir ama hiç korkmayın. Hepsi gayet kolay anlaşılan ve vücudunuzun doğuştan tanıdığı besinlerdir.

Özetle siz kas kütlesi oluşturmak için en çok proteine ve amino asite ihtiyaç duyarsınız. Proteinler vücutta enerji olarak en son kullanılan makro besinlerdir. Yağlar ikinci sırada gelir. Vücudunuz her zaman optimum yağ seviyesini sağlığınız için korumalıdır. Bunun dışında ise yağ yakmak istediğiniz için beslenme ve antrenman programı oluşturursunuz. Karbonhidratlar da kolay enerji kaynaklarıdır ve enerji için vücudunuz ilk karbonhiratları kullanır. Özellikle antrenman öncesi enerji kazanmak için üretilen supplement destekler karbonhidrat bazlı olur.

Spora yeni başlayan bir kişi de supplementlerden güvenle destek alabilir. Supplementlerin yani gıda takviyelerinin amacı günlük hayatta tüketemeyeceğiniz miktarda makro besinlerin vücuda daha kolay alımını sağlamaktır. Proteini saf protein halinde tüketmek ile kilolarca et yiyip aynı oranda protein almaya çalışmak hem maddi olarak hem de fizyolojik olarak mümkün olmayabilir.

Spora yeni başlayan biriyseniz ya da başlamayı düşünüyor ve supplementler hakkında fikriniz yoksa bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!