Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıSpora Yeni Başlayanların Bu Supplementlerden Fazlasına İhtiyacı Yok!

Spora Yeni Başlayanların Bu Supplementlerden Fazlasına İhtiyacı Yok!

İster inanın, ister inanmayın. Spora yeni başladığınızda hata dolu bir yol izleseniz de gelişeceksiniz. Vücudunuz hiç alışkın olmadığı şartlar altında kalacak ve elbet adapte olacak. Bu nedenle kas inşa edeceksiniz.

Böyle bir süreçte antrenmanlar sonrası toparlanmaya, beslenmenizle ilgili ufak tefek detaylara kafa yormak yerine sürecin tadını çıkarın.

İlla ki ek takviyelerle süreçten maksimum verim almayı istiyorsanız, size tavsiye edeceğimiz bu 5 supplement arasından işinize yarayanları seçin. Size bol keseden ballandıra ballandıra anlatarak amino asit hapları satmaya çalışan o antrenörünüzden de uzaklaşın. Bu takviyelerin fazlasına gerçekten ihtiyacınız yok.

1- Whey Protein

Whey protein, boşuna en çok tüketilen supplementlerden değil. Kaslar, gelişmek için proteine ihtiyaç duyar. Protein bu nedenle bir zorunluluktur. Spor yapan kişilerin protein ihtiyacının artması sebebiyle gerek duyulan bu takviye gerçekten işinize yarayacak.

Yalnızca besinlerden yeterince proteini almak tabii ki mümkün. Ancak her zaman bu şekilde beslenebilecek disipline ve zamana sahip olmayabilirsiniz. Böyle anlarda bir ölçek whey protein tozu işinize fazlasıyla yarayacaktır.

İlk çıktığı zaman vitamin takviyeleri de protein tozları gibi kötülenirken, günümüzde hiç sorgulanmadan tüketiliyor. Kas yapmayla ilişkisi sebebiyle bir “ilaç” gözüyle bakılan protein tozları da her geçen gün insanlar tarafından daha çok kabul görüyor. Çünkü yalnızca protein takviyesi olan bu supplementleri alırken gerçekten korkmanız gerekmiyor. Protein ihtiyacınız doğrultusunda kullandığınız hiçbir takviyenin size zararı olmayacak!

2- Kreatin Monohidrat

Image result for kreatin monohidrat

Kreatinin ne kadar yararlı bir supplement olduğunu defalarca kez vurguluyoruz. Her gün birçok bilimsel araştırma da bunu kanıtlıyor ve kanıtlamaya devam edecek.

Belki yeni başlayan birinin bu takviyeye ihtiyaç duyduğunu düşünmeyeceksiniz fakat süreçteki verimi maksimuma çıkarmak için kreatin monohidrat yeni başlayanlara da kesinlikle faydalı olacaktır.

Normal besinlerden almaya kalktığınızda yararlı miktarda almanız imkansız olan, enerji üretiminize ciddi miktarda katkıda bulunabilen, kaslarda su tutarak kas kütlesinde artış sağlayan ve güç artışı sağlayan bu hesaplı takviyeyi başlangıçta da kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Seçenek olarak kesinlikle kreatin monohidrata yönelin. Farklı kreatin çeşitleri yalnızca pazarlama taktiğinden ibaret.

Yükleme gibi stratejileri de uygulamanıza gerek yok. Özellikle yeni başladıysanız… Düzenli, her gün kullandığınız 3-5 gramlık kreatin monohidrat süreci en verimli şekilde başlatmanız için yeterlidir.

3- D Vitamini

Image result for d vitamin

Hemen hemen herkeste eksikliği görülen D vitaminini almadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. İddia ediyoruz ki, eksiklik sizde de var.

D vitamini özellikle sporcular için önemlidir. Çünkü doğal yollarla testosteronu arttırır ve yorgunluk hissini azaltır. Ayrıca kemikleri de güçlendirir.

Spor yapmasanız dahi vitamin takviyesi olarak doktorunuzun size kesinlikle önereceği bu takviyeyi, spor yapıyorsanız %100 kullanmalısınız.

4- Balık Yağı (Omega-3)

Image result for omega 3

Herkeste eksikliği görülen ve bu nedenle kullanmanız gereken bir diğer takviye de omega-3 yağ asidi takviyesidir. Kalp için ve stres kaynaklı sorunlar için sayısız faydası olan bu yağ asidini kullanarak kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Süreç içinde kaslarınızı geliştirmeye başladığınızda, strese girdiğiniz veya antrenman sonrası fiziksel olarak stresli olduğunuz dönemler illa ki olacaktır. Omega-3 bu noktada size destek olarak spora başladığınız sürece katkıda bulunacaktır.

Kalp sağlığınız için de önemli olan bu takviyeyi kesinlikle kullanmalısınız.

5- Kafein

Herkesin her gün tükettiği bu takviye, özellikle sporcuların işine yarayabilir. Belirli miktarın üstü WADA (Dünya Doping Kurulu)’da doping listesinde yer alıyor… Performansa etkisini buradan hesap edin.

Antrenmandan önce tüketerek antrenman performansınıza katkıda bulunabileceğiniz kafein, sağlık sınırları dahilinde tükettiğinizde faydalı olabilir.

Ancak kafein öldürebilir. Yalnızca bir kerede tükettiğiniz miktara değil, gün içinde tükettiğiniz toplam miktara bakarak kafeini beslenmeniz içerisine dahil etmelisiniz. Zira gün içerisinde bir kaç bardak kahve içip üzerine antrenmandan önce 400 mg kafein almanız risklidir.

Yorgunluk hissini azaltan, kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayan ve performansı ciddi oranda arttıran bu takviyeye yer vermeyi deneyebilirsiniz.

Sürekli kahve içen insanlarda tölerans artışıyla etkisi gittikçe azaldığı için, kafeini daha çok yorgun hissettiğiniz ve antrenmana gitmek için bir takviyeye ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!