Spor Mahkemesi : Yavaş Crunch ve Hızlı Crunch

YAVAŞ CRUNCH’MI, HIZLI CRUNCH’MI?

Karın antrenmanı için en etkili hız hangisidir?

YAZI: JIM STOPPANI

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Savunma: Vücut geliştirme ile uğraşanlar daima yavaş ve kontrollü bir şekilde tekrar yapar; çünkü bu, hedef kası, momentuma bel bağlayarak egzersizde “hile yapmaktan” daha çok çalıştırır. Bu nedenle, crunch’lar pozitif (kalkarken) tekrarlarda ve negatif (inerken) tekrarlarda 2 saniye’den daha uzun süren bir hızda yapılmamalıdır.

İddia: Hızlı tekrarlar (pozitif tekrarlarda 1 saniye veya daha az sürelik hızlarda) daha fazla kas lifinin çalışmasına yardım edebilir; bu da karın kasları dahil olmak üzere tüm kasların daha iyi gelişmesine yol açar.

KANITLAR

  • İspanyol araştırmacılar, 4 saniye, 2 saniye, 1,5 saniye ve 1 saniye hızlarda ya da mümkün olduğunca hızlı şekilde yapılan crunch hareketleri sırasında deneklerin rectus abdominis, dış oblik, iç oblik ve spinal erector’lerindeki (alt sırt) kas aktivitelerini inceledi.
  • Hazırlanan rapora göre, tekrar hızı arttıkça, dört kastaki aktivite de artıyor. Kas aktivitesindeki en büyük sıçrama, düşük hızlarda yapılan crunch’ta olaya pek dahil olmayan dış obliklerde meydana geliyor; en yüksek hızlarda, bu kastaki faaliyet altı katın üzerinde bir yükselme gösteriyor.

KARAR: HIZLI TEKRARLAR

Hızlı tekrarlar, karın bölgesinde daha fazla kas lifinin devreye girmesine ve crunch gibi bir karın egzersizinin, oldukça etkili bir oblik egzersizine de dönüşmesine yardımcı oluyor.

HÜKÜM

Karın egzersizleriniz -örneğin crunch- sırasında tekrar hızınızı karıştırarak, bazı antrenmanları yavaş ve kontrollü, bazılarını da mümkün olduğunca hızlı yapmayı deneyin. Bu, daha iyi gelişmiş, güçlü ve kuvvetli karın kasları oluşturmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Six Pack Amacınız Varsa Bu Egzersizleri Mutlaka Uygulayın | Bodyforum Blog

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla