Spor Mahkemesi : Drop Set ve Zorlamalı Tekrar

ZORLAMALI TEKRAR MI, DROP SET Mİ?
Kas gelişimi için hangisi daha iyi?

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Savunma: Kas tükenişine eriştikten sonra iki ya da daha fazla tekrar yapabilmek için bir partnerin yardımıyla zorlamalı tekrarlar yapın.

İddia: Drop setlerde, bir set kas tükenişine kadar yapılır ve tekrar ara vermeden ağırlık azaltılarak kaslar tükenene kadar sete devam edilir.

Kanıtlar:

  • Ağırlık çalışan deneyimli sporcular, her sette zorlamalı tekrarla bacak antrenmanı yaparken, setleri sadece tükenişe kadar götürdükleri zamana kıyasla büyüme hormonlarında üç kat artış gözlenmiştir.
  • Yüksek yoğunluklu ağırlık çalışması programı (zorlamalı tekrarlarda dahil olmak üzere egzersiz başına bir set) takip eden Amerikan futbolu oyuncuları, 10 haftalık sürede egzersiz başına 6-10 tekrarlı üç set yapan ve her seti tükenişe kadar götürenlere kıyasla daha fazla yağ yakmışlardır.
  • Zorlamalı tekrar, partner gerektirir, drop setler ise partner olmadan da kolayca yapılabilir. Fakat bazı tek taraflı egzersizlerde boştaki kolunuzu, zorlamalı tekrar yapan kola destek için kullanabilirsiniz (örneğin concentration curl gibi).
  • Drop setler size, setleri tükenişin ötesine getirme imkanı sunduğundan, kaslar tükendiğinde durulan zamana göre GH (büyüme hormonu) seviyesini daha fazla arttıracağı varsayılabilir.

KARAR: ZORLAMALI TEKRARLAR

Zorlamalı tekrarlar, büyüme hormonu seviyesini arttırır ve yağ yakımına yardımcı olur, o nedenle kas kütlesini arttırmak ve vücut yağını azaltmak için daha uygundur.

HÜKÜM

Partnerin yardımıyla, her egzersizin son bir ya da iki setinde kaslarınız tükendikten sonra iki ya da üç fazladan tekrar yapın. Antrenman yoğunluğunuzu ve muhtemelen büyüme hormonu seviyenizi de arttırmak için yanınızda partneriniz yokken çalıştığınızda, kasları tükenişin ötesine geçirmek için drop setlere de yer verebilirsiniz.

NOT: Drop setler ve zorlamalı tekrarları M&F Raw videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Sağlam Bir Sırt İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Burada! | Bodyforum Blog

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla