Muscle & FitnessCelebritySpor Dünyasında Kadın Olmak: İpek Soylu

Spor Dünyasında Kadın Olmak: İpek Soylu

Kadınların spor hayatındaki varlığına cinsiyet eşitliği temelinde ışık tutmaya ve anlamaya çalıştığımız ‘Spor Dünyasında Kadın Olmak’ serisinin ikinci konuğu; İpek Soylu.

Tenis turnuvaları arasında belki de en prestijlisi diyebileceğimiz Wimbledon Turnuvası’nda Grand Slam ana tabloda oynayan ilk Türk kadın tenisçi kendisi. 2014 yılının Eylül ayında düzenlenen US Open (Amerika Açık)’da Çift Kızlar kategorisinde ilk Grand Slam kupasını kazanan milli tenisçimiz, 6 yaşından bu yana edindiği tecrübeyi günümüze kadar pek çok başarıyla taçlandırdı. Biz de bu başarının arkasında kadın olmanın getirdiği avantajların ve dezavantajların neler olduğuna odaklanmak istedik. Sizi İpek Soylu’yla yaptığımız keyifli röportaj ile baş başa bırakıyoruz.

M&F: Günümüzde kadınların pek çok spor dalında var olmasına rağmen “spor yapmanın” hâlâ erkeklerle bağdaştırılması hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Sadece spor değil genel olarak tüm iş kollarında erkeklerin daha başarılı ve güçlü olduğu yönünde bir kanı var maalesef. Geçmişten gelen bir şey… Bu da yıllar yılı tabuların oluşmasına neden olmuş. Bir diğer taraftan da egemen ve en çok izlenen sporların başında futbol ve basketbol geliyor. Bu sporlar özelinde erkek spor takımlarına daha çok yatırım yapıldığını düşünüyorum. Maalesef erkek egemenliği altında kalıyor fakat son senelerde bu tabuları yıkmak adına toplumca harekete geçtiğimize inanıyorum.

Sizce neden voleybol, jimnastik gibi spor dalları kadınlarla anılıyor da diğerleri dışlanıyor? 

Yukarıda da bahsettiğim gibi oluşan tabulardan kaynaklandığını düşünüyorum. Halbuki Türkiye’de çok başarılı erkek cimnastikçilerimiz de var. Kadın Ritmik Cimnastik Milli Takımımız Avrupa şampiyonu oldu. Müthiş bir başarı bu. Burada vermek istediğim cevap cinsiyet fark etmeden doğru planlama, çalışma ve destekle ülkemizden harika değerler çıkarabileceğimizdir.

Peki aynı soru üzerinden tekrar düşünelim; futbol, bodybuilding gibi sporların ‘estetik kaygılarla’ kadınlara yakıştırılmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz? 

Herkesin istediği sporu yapmasını diliyorum. Spor insana bir çok kapı açan bir anahtar. Kendini tanımanın, sınırlarını test edebilmenin, sosyalleşmenin anahtarı. Her insanın profesyonel veya amatörce dilediği şekilde spor yapmasını diliyorum. Belki bu tarz yakıştırmalar yüzünden sporda başarılı olabilecek sporcularımız yeterli motivasyonu bulamıyorlardır.

Spor salonunda veya halka açık spor alanlarında antrenman yaparken kadın olmanın zorluklarıyla karşılaşıyor musunuz? Bu zorluklar karşısında nasıl davranıyorsunuz?

Hayır karşılaşmıyorum. Karşılaşırsam karşı taraf için çok iyi olmayacağını düşünüyorum. Çünkü böyle bir tutum söz konusu olamaz. Buna izin vermemeliyiz. İki cinsiyet arasında ne hayatta, ne sporda, ne de iş dünyasında böyle ayrımcılıklar olmamalı. Cinsiyet eşitliği çok ama çok önemli bir konu. Laikliğin ve özgürlüğün ana maddelerinden biri. Cinsiyet eşitliği konusunda önce bireysel olarak doğru tutum içinde olmamız sonra da çevremizdekileri uyarmamız gerektiğine inanıyorum.

Peki katıldığınız turnuvalar veya spor etkinliklerinde kadın olduğunuz için herhangi bir zorlukla karşılaştınız mı? 

Tenis cinsiyet eşitliğine çok önem veren bir spor branşı. Bu konuda düzenli bilinçlendirmeler yapılıyor ve bu durumu uyguladıkları kurallarla hissedebiliyoruz. Bu yüzden çok şanslıyım. Kadın ve erkeğin aldığı turnuva ödülleri her zaman eşit. Tenisin en sevdiğim yönlerinden biri bu.

Dünya ve Türkiye genelinde kadın spor takımları ile erkek spor takımlarının aynı oranda desteklendiğini düşünüyor musunuz? Neden?

Takım sporu yapmadığım için net bir şey söylemem zor. Basketbol ve futbolda tahminim erkek spor takımlarına daha çok yatırım yapılıyordur, voleybolda ise kadın takımlarına. Bu yatırımların talep meselesi olduğunda inanıyorum. Televizyonda insanların neler izlemek istediğiyle alakalı olabilir. Aynı zamanda röportajın başında bahsettiğimiz gibi cinsiyet egemenliğine yönelik yatırımlar olduğunu düşünüyorum. 

Verdiği samimi cevaplar için İpek Soylu’ya çok teşekkür ediyoruz. Milli tenisçimize antrenmanlarında kolaylıklar ve yeni başarıları için şans diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!