Muscle & FitnessM&F HersSpor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği konusunda oldukça titiz misiniz? Yoksa hep erteleyip iyice kirlenmesini bekleyenlerden misiniz? Her kim olursanız olun çoğu zaman birçok kişi aslında spor ayakkabısı nasıl temizlenir bilmez. Acaba sadece suda mı yıkamalıyım? Sabun mu kullanmalıyım? Ayakkabının derisine zarar verir miyim? Yoksa çamaşır makinesine atıp ayakkabıyı öyle mi yıkamalı mıyım? Bu sorular kafanızı karıştırıyorsa bu yazı size gelsin!

“Spor ayakkabı nasıl temizlenir?” sorusunu sizin için detaylı bir şekilde cevaplandırıyoruz.

Spor Ayakkabı Temizleme

Özellikle kadınlar spor ayakkabı bakımı konusunda çok titizdir. Erkeklerin de bu titizliği kazanmasını isteriz çünkü malum, spor ayakkabılar kirlendikten ve kir ayakkabıya işledikten sonra oldukça zor temizleniyor… Şimdilerde spor ayakkabı fiyatları da arttığı için çoğu kişinin ayakkabılarına daha bir özenir olduğunu da fark ettik. Bu da birçok spor ayakkabı bakımı yöntemini araştırmamız için geçerli bir neden oldu.

Spor ayakkabı nasıl temizlenir?

Eğer ağır kimyasallara ihtiyacınız olduğunu, ayakkabınıza işlemiş lekeleri başka türlü çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız durum pek de öyle değil. Ayakkabı temizleme firması aramanıza da gerek yok. 2 haftada bir ayakkabılarınızı evde kendiniz temizlediğiniz sürece ayakkabılarınız ilk günkü gibi kalmaya devam edecektir. Tabii bir de acil durumlarda, aşırı kirlendiği bir günde eve geldiğiniz gibi ayakkabılarınızı temizlemeniz gerektiğini unutmayın!

Aşağıdaki yöntemler spor ayakkabı temizliği için işinize yarayacaktır:

1. Diş Macunu ile Temizleme

Eğer spor ayakkabınızın küçük bir kısmında ya da belirli bir bölgesinde kir biriktiyse bu bölgeye yumuşak uçlu bir diş fırçasına bir miktar beyaz diş macunu sürebilir; hafifçe ıslatarak bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Ayakkabı bağcıklarınızı da diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Ayakkabı bağcıklarınızı su dolu bir kaseye koyun. İçerisine bir yemek kaşığı diş macunu ekleyin ve bağcıklarınızı su içerisinde macun ile köpürtün. 120 sn (2 dakika) bu şekilde bekletin.

2. Sadece Su ile Temizleme

Spor ayakkabı nasıl temizlenir?

Özellikle üzeri deri spor ayakkabılarda kimyasal kullanımından kaçınmanızı öneririz. Bunun yerine ayakkabınızı bir bez üzerine hafif ılık su dökerek temizlemeyi tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayakkabınızı temizlerken renk vermeyecek bir bez kullanmaya da özen gösterin. Marketlerde kullanılan cam bezi işinizi görecektir.

3. Karbonat ile Temizleme

Karbonat ile spor ayakkabı temizleme de kullanabileceğiniz etkin yöntemlerden biridir. Özellikle beyaz bez spor ayakkabılarda karbonat ile temizlik yapabilirsiniz. Bunun için sıcak su içerisine bir miktar karbonat döküp çözdürün. Daha sonra bu çözeltiyi diş fırçası ile ayakkabının kirli bölgelerine uygulayın.

Burada “Spor ayakkabı kokusu nasıl giderilir?” sorusunu da yanıtlamadan geçmeyelim. Karbonat ile ayakkabı kokusu giderme konusunda da önemli bir yol alabilirsiniz! Ayakkabınızın içerisine bir miktar karbonhidrat dökün ve 1 gün ayakkabınızı bu şekilde bekletin. Terleme ile ayakkabı içerisine sinen kötü kokunun önüne bu şekilde geçebilirsiniz. İsterseniz ter kokusunu ve nemi emen karbonatı döküp yeniden ayakkabınıza karbonat koyup 1-2 gün daha bu şekilde bekletebilirsiniz.

4. Çamaşır Makinesinde Temizleme

“Spor ayakkabı nasıl yıkanır?” diye soran tez canlılardansanız, yanlış yoldasınız! Birçok kişi pratik olduğu için bu yöntemi tercih ediyor olsa da çamaşır makinesinde spor ayakkabı temizlemek, ayakkabının deforme olmasına ve şeklinin bozulmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle bu yöntemi biz size pek tavsiye etmiyoruz.

Bir diğer sorun da cif ile ayakkabı temizleme… Cifin içerisindeki kimyasallar ayakkabınızın derisine zarar verebilir. Özellikle deri nubuk, süet bölgelere sahip spor ayakkabılarda cif kullanımından kaçınılmalıdır.

5. Deri Fırçası ile Temizleme

Eğer spor ayakkabınızın deri, nubuk ya da süet bölgeleri var ise bu bölgeleri özel fırçaları ve süngerleri ile temizlemeniz doğru olacaktır aksi halde deriye geriye dönülmeyecek şekilde zarar verebilirsiniz. Ayakkabınız ister Nike ister Adidas ister Skechers marka olsun, önemli olan kullanılan malzemenin cinsidir ve deri çeşidi ürünlerde kimyasalların daima dokuya zarar vereceğini bilmelisiniz.

6. Hazır Spor Ayakkabı Temizleyiciler

Spor ayakkabı nasıl temizlenir?

Şimdilerde ayakkabı alışverişi yaptıysanız tıpkı ayakkabı cilalarına benzer kutularda hazır “spor ayakkabı temizleme süngerleri” satıldığını görmüş olabilirsiniz. Bu süngerler tıpkı bulaşık süngerine benziyor ve kabın iç kısmında ayakkabınızdaki lekeleri giderecek deterjanlı bir su bulunuyor. Bu süngerleri birkaç defa pompalayarak ayakkabı yüzeyinizi çok bastırmadan hafifçe temizleyebilirsiniz. Ancak süngerler işlemiş ve üzerinden zaman geçmiş lekelerde çok etkili olmayabiliyor.

7. Elde Deterjan ile Temizleme

Bez spor ayakkabılarınızı elinizde temizleyebilirsiniz. Beyaz spor ayakkabısı temizlemek için beyazlar için kullandığınız deterjanlardan az bir miktar bezinize dökerek ılık su altında ayakkabıyı temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı da kullanabilir, renkli deterjanlarını tercih ederek renkli ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca deterjanınıza bir miktar karbonat ekleyerek gücünü artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!