Soru&Cevap: ZMA

SORU:

ZMA ve arginin takviyeleri kullanıyorum. M&F’in bir makalesinde yatmadan önce de arginin alınmasının tavsiye edildiğini okudum. Hem arginin hem de ZMA’nın tek olarak ve yatmadan 30-60 dakika önce kullanılması önerildiği için ikisini de yatmadan önce ayrı ayrı nasıl kullanabilirim?

CEVAP:

ZMA ve arginin’i birbirlerini kötü yönde etkileyeceklerinden korkmadan rahatlıkla birlikte kullanabilirsiniz. Evet, ikisi de aç karnına kullanıldığında daha etkilidir. ZMA’yı aç karnına almanızı öneriyoruz çünkü bazı besinler onun sindirimine engel olmaktadır.

ZMA’nın ana maddeleri olan çinko ve magnezyum yiyecekle alınırsa iyi sindirilemezler, özellikle de kalsiyum içeriyorsa. Kalsiyum, çinko ve magnezyumun bağırsaklar tarafından emilmesini güçleştirir. Çinko ve bakır da benzer şekilde birbirlerine engel olurlar. Tam tahıllı ekmek, gevrek, bakla ve başka ürünlerde bulunan fosforlu bileşikler olan phytate’ler çinko emilimini azaltır.

Arginin gibi amino asitler bağırsaklarda sindirilmek için birbirleriyle rekabet ederler fakat arginin çinko ve magnezyumla sorun yaşamaz. O yüzden en iyisi arginin’i diğer amino asitlerle değil bu mineraller ile birlikte kullanmaktır. Aksine arginin ve ZMA’yı birlikte kullanmak, arginin’in vücutta ürettiği, nitrik oksit sayesinde etkilerini de arttırır ve çinkonun görevini yapabilmesi için serbest kalmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla