Muscle & FitnessCoronavirusSocial Distancing Nedir?

Social Distancing Nedir?

Kelime anlamı ile “Social Distancing”, sosyal mesafelendirme veya fiziksel uzaklaşma, bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını durdurma veya yavaşlatma amaçlı bir dizi ilaç dışı enfeksiyon kontrol eylemidir. Sosyal uzaklığın amacı, hastalık taşıyan insanları ayrıştırarak hastalığın bulaşma seyrini en aza indirgemek için enfeksiyon taşıyan kişiler ile enfekte olmayan kişiler arasındaki temas olasılığını azaltmaktır (1).

Sosyal uzaklaşma yöntemi en çok, bir enfeksiyon damlacık yoluyla (öksürme veya hapşırma) bulaşıyorsa etkilidir; cinsel temas da dahil olmak üzere doğrudan fiziksel temas; dolaylı fiziksel temas (örneğin kirli bir yüzeye dokunarak); veya hava yoluyla bulaşma (eğer mikroorganizma havada uzun süre hayatta kalabilirse) gibi durumlarda bu yöntem uygulanmaktadır. Sosyal uzaklaşma yöntemi bu nedenle coronavirus karşısında en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ile sağlık hizmetleri corona virüsün yayılmasını durdurmak için insanlara sosyal olarak aralarına mesafe koymalarını tavsiye ediyorlar. Coronavirus yayılmasının engellenmesi için uygulanan bu yöntem evde kalmayı, kalabalıklardan uzak durmayı ve insanların birbirlerine dokunmaktan kaçınmalarını öğütlemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!