Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıSindirim Sistemi Rahatsızlığı Çekmemek İçin Kullanmanız Gereken 5 Takviye

Sindirim Sistemi Rahatsızlığı Çekmemek İçin Kullanmanız Gereken 5 Takviye

Sinüsleriniz, atardamarlarınız ve sindirim sisteminiz temiz olduğunda hayat daha iyidir! Bu durum, tüm hastalıkların çoğunlukla bağırsakta başlaması gibi bir gerçektir. Sindirim sistemi vücudun, besin maddelerini ve vitaminleri yeterince alabilmesi için yiyecekleri parçalamasına yardımcı olur. Sağlıklı sindirime sahip olmanız kendinizi enerjik hissetmenizi ve yemekten sonra kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Sağlıksız sindirime sahip olmanız ise rahatsız edici belirtilere neden olur. En yaygın sindirim sistemi bozukluğu belirtileri: Asit reflü, Gaz, şişkinlik, bağırsak krampları, boğaz ve burun sorunları (boğaz temizleme, burun vb.), vücudun herhangi bir yerinde iltihap veya her yerinde cilt bozuklukları, yiyeceklere verilen olumsuz tepki, ishal ya da kabızlıktır.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için, sindirim sistemi sağlığı adına neler yapmalıyız konusuna odaklanmanız hayati önem taşır. Bu belirtilerle devamlı karşılaşıyorsanız, bağırsak sağlığınızı test ettirmeniz sizin için önemli olacaktır. Gelin birlikte, sindirim sorunlarının nasıl önlenebileceğine bakalım:

Sık Yemek Yiyin

Çoğumuz sık yemek yeme olayından haberdardır. Metabolizma hızını artırdığı ve bir kişiyi aşırı yemekten koruduğu için kilo kaybına yardımcı olur. Sık yeme hakkındaki bir gerçek ise, sindirim sistemini de sağlıklı tutmasıdır.

Tek seferde büyük miktarda yemek yemek, sindirim sisteminizde aşırı yüklemeye neden olur. Bu, mideden yemek borusuna giden asitlerden kaynaklanan mide ekşimesine yol açabilir. Mideye yapılan bu tarz aşırı yüklenme, gaz, mide bulantısı veya kusmaya bile sebep olabilir.

Bu yüzden bu tarz yüklenme yerine her gün karbonhidrat, protein ve kalp dostu yağ içeren beş ila altı iyi dengelenmiş mini öğünün tüketilmesi, genel sindirim sağlığının desteklenmesine yardımcı olabilir.

Bolca Su İçin

Hepimizin bildiği gibi su, sadece varoluş ve enerji için gerekli olan bir element değil, aynı zamanda sayısız yararları bulunan ve sindirim sistemimize de yardımcı olan önemli bir elementtir.

Su, tüm sistemi temizlemeye yardımcı olarak sindirim sağlığını destekler. Su, dışkı yumuşatıcı olarak davrandığından kabızlığı önlemede çok yararlıdır. Dahası su, vücudun yiyecekleri parçalamasına destek olarak, sindirim sisteminin besinleri daha etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur.

Kişi günde 8 ila 10 bardak su içmeyi ve şekerli içecekleri bırakmayı veya azaltmayı kendine hedeflemelidir.

Lif Tüketimini Artırın

Lif tüketimi kilo kaybı, kalp sağlığı ve sağlıklı bir sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Özellikle sindirim için anahtar bileşendir. Lif, bitki bazlı besinlerinde bulunan sindirilemeyen yığınlardır. Çözünebilir lifler, kişiyi tok tutmak için sindirim sisteminde bir jel oluşturur, çözünemez lifler ise dışkılara hacim ekler. Yeterli lif almak, sistemi düzenleyerek sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

50 yaşın altındaki erkekler için 38 gram ve aynı yaş grubundaki kadınlar için 25 gramlık günlük bir lif alımı önerilir. 50 yaşın üzerindeki yetişkinler, erkekler için 30 gram ve kadınlar için 21 gram olmak üzere biraz daha az life ihtiyaç duyar.

İşte sindirim sistemi sağlığını koruyabilmek için tavsiye edilen en iyi 5 takviye;

1. Nature’s Supreme Probiotic 5B 60 Kapsül

Nature’s Supreme Probiotic 5B, kutusunda 60 kapsül bulundurmaktadır.  Her servisinde 11 cinsten toplam 10 milyar aktif probiyotik ve 1200 mg inülin bulundurmaktadır. Bağırsakta çözünen DR Caps™ kapsüllere sahiptir. GMP ve helal sertifikalı tesislerde üretilir. Servis başı fiyatı 1,97 TL’dir.

2. Probien Probiyotik Prebiyotik 30 Kapsül

sindirim-sistemi-hastaliklarina-ne-iyi-gelir

Probien Probiyotik Prebiyotik, kutusunda 30 kapsül bulundurmaktadır. Her kapsülde 11 cins toplam 5 milyar probiyotik ve 500 mg inülin (prebiyotik) içermektedir. Bağırsakta çözünen bitkisel kapsüllerden oluşur. Servis başı fiyatı 3 TL’dir.

3. Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Kapsül

sindirim-sistemi-hastaliklarina-ne-iyi-gelir

Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin, kutusunda 30 tablet bulundurmaktadır. Probiyotik içeriğinin yanısıra güçlü vitamin ve mineral içeriği ile dikkat çekmektedir. Her tablette 3 farklı cinsten toplam 2 milyar probiyotik karışımı içermektedir. Ürünün servis başı fiyatı 1,30 TL’dir.

4. Nature’s Bounty Probiotic Acidophilus With Pectin 100 Kapsül

sindirim-sistemi-hastaliklarina-ne-iyi-gelir

Nature’s Bounty Probiotic Acidophilus With Pectin, ürünün sahip olduğu formül her bir servisinde (2 kapsül) 6 milyar aktif probiyotik mikroorganizma içermektedir. Her kapsülde eşit miktarda L.acidophilus, B.Bilidum, L.Salivarius ve L.bulgaricus olmak üzere 3 milyar organizma içermektedir. Sitrus pektini ve kalsiyum fosfat da içerir. Ürünün servis başına maliyeti ise 1,62 TL’dir.

5. Nature’s Supreme Lactase Enzyme 100 Kapsül

sindirim-sistemi-hastaliklarina-ne-iyi-gelir

Nature’s Supreme Lactase Enzyme, kapsül formunda laktaz enzimi içeren gıda takviyesidir. Laktaz enzimi, laktozu sindirme zorluğu olan bireylerde laktoz sindirimine yardımcı olur. Nature’s Supreme Lactase Enzyme, Tolerase®-L marka ham maddeden üretilmiştir. Tolerase®-L, dünyada vitamin üretimi ve geliştirilmesinde lider firma olan DSM’in patentli markasıdır. Her bir servisinde (2 kapsül), 50 mg Laktaz enzimi bulundurur ve ürünün servis başına maliyeti 0,78 TL’dir.

Probiyotik ve Prebiyotik İçeren Besinler Tüketin

Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan ve bizimle birlikte ortak bir biyolojik hayat sürmekte olan canlılardır. Bu bakteriler, pek çok konuda bizlere hizmet etmekte olan yararlı bakterilerdir. Bağırsaklarımızda yüz trilyona yakın probiyotik bakterisi bulunduğu belirtilmektedir.

Hem ince hem de kalın bağırsaklarımızda ama daha çok kalın bağısaklarımızda bulunan probiyotikler, tükettiğimiz yiyecek ve içeçeklerin içerisindeki toksik ve zararlı bileşikleri temizleyerek sindirim sistemimize yardım eder, ayrıca alerjen unsurları biz müdahalede bulunmadan parçalayıp yok eder ve kanserojen faktörleri de bizden önce tanıyıp zararsız hale getirir.

Probiyotikler bağışıklık sistemimize destek olan, şekerimizi, kolesterolümüzü, kilomuzu ayarlamada bile önemli işlevler üstlenen, vitamin üreten, hazmı kolaylaştırıp güçlendiren ve daha pek çok alanda sağlığımıza neredeyse karşılıksız ama son derece önemli hizmeti aralıksız veren sadık ve faydalı bakterilerdir.

Prebiyotikler, bağırsak fonksiyonlarını düzenlemede, hazmı iyileştirme ve gıdalardan azami faydayı temin etmede de oldukça etkili bileşenlerdir. Prebiyotik içeren gıdalar, probiyotik bakterilerin hoşlandığı, adeta zevkle yiyip içtiği, bağırsaklarımızın dost ve arkadaş bildiği besinlerdir.

Bu nedenle sık sık, probiyotik ve prebiyotik bakımından zengin olan yoğurt, kefir, peynir ve ayran gibi besinleri daha bol tüketin. Ayrıca beslenmenize ek olarak sindirim sisteminizin düzenli işleyişine yardımcı olacak gıda takviyelerini de belirtilen güvenli dozlar ile kullanabilirsiniz.

[yasr_overall_rating]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!