Muscle & FitnessM&F Hers3 Yılda 100 Kilo Veren Avustralyalı Shari Ware’den İlham Alın

3 Yılda 100 Kilo Veren Avustralyalı Shari Ware’den İlham Alın

Obezite birçok insan için hem mental hem de fiziksel olarak oldukça yıkıcı olabiliyor. Avustralya’da kızı ile yaşayan Shari Ware, küçüklüğünden beri şişman biri olarak hayatına devam etmiş… Tâ ki 2010 yılına kadar!

Shari Ware, mental olarak kendinizi eğittiğiniz, istediğiniz hayat standartlarını gerçekleştirebileceğinizi kabul ettiğiniz ve bunun için çalışmaya başladığınız anda her şeyin gerçekleşebileceğine inanıyor. Bunun sebebi ise 180 kilonun üzerine çıktığı dönemde artık kilo vermesi gerektiğine inanıp 3 yıl içerisinde tam 100 kilo vererek inandığı hayali gerçekleştirmiş olması.

Obez Olmaktan Utanıyordu

Shari Ware, obezite problemi ile her sabah ayağa kalktığında duyduğu fiziksel acı ve utanç hissinin altında ezildiğini ve güne ağlayarak başladığını belirtiyor.

shari-ware-yuz-kilo-verdi

Avusturalya’lı bir gazeteye (1) röportaj veren genç kadın, küçükken de yaşadığı şişmanlığın etraftaki çocuklar tarafından her zaman alay konusu olmasına sebep olduğunu söylüyor. Bu durum, Shari büyüyüp bir anne olduktan sonra da devam etmiş… Görüntüsü yüzünden kızından bile çekindiğini ve sürekli bir utanç hissi yaşadığını hatırlıyor. Hatta Shari bir gün kızı ile bu konuyu konuşup ondan şişman olduğu için özür dilemiş…

172 Kiloyu Gördükten Sonra Bir Daha Tartılmadı

Shari obez zamanlarından tartıda son gördüğü sayının 172 kg olduğunu söylüyor ancak en son 180’in üzerine çıktığına emin. 172 kiloyu gördükten sonra hem tartıya çıkabilecek fiziksel ve mental gücünün kalmadığını söylüyor.

shari-ware-yuz-kilo-verdi

Bu dönemlerde kendini sosyal hayattan tamamen soyutladığını bir yere gittiğinde sandalyelere bile sığamadığını dile getiriyor.

Ancak en sonunda 2010 yılı geldiğinde bir sabah, hem kızını erken yaşta sağlık problemleri sebebiyle yalnız bırakmamak için hem de “neden daha iyi bir hayat yaşamayayım ki” diyerek kilo vermeye karar veriyor.

Shari Ware sadece beslenme ve aktivite düzenini değiştirerek ilk yıl yavaş yavaş 10 kilo veriyor. İkinci yıl daha kolay hareket edebildiği dönemlere vardığında 1 yıl içerisinde 50 kilo veriyor 3. Yıl 35 kilo ve ardından 2013 yılının ilk çeyreğinde kalan 5 kiloyu da vererek toplamda tam 100 kilo veriyor.

Diyet yapmaya başladığı ilk haftalarda yalnızca 1200 kalori aldığını ve o zamanki beslenme düzeni ile karşılaştırıldığında resmen aç kaldığını söylüyor. Çünkü eski Shari’nin porsiyon boyutları gerçekten fazla ve makarna, pilav, ekmek üçlüsünden oluşuyormuş. Yeni diyeti ona sınırlı karbonhidrat alımı, bol sebze, biraz meyve ve yağsız et ile geldiğinde ilk birkaç haftanın zor geçtiğini ancak sonradan bu yeme şekline alıştığını dile getiriyor. Şimdi eskiden rutin olarak yediği yiyeceklerin ara sıra tükettiği atıştırmalıklar olduğunu dile getiriyor. Bunun yanında ise Shari’nin beslenmesini; günlük hareket miktarını arttırarak ve haftada 5-6 gün egzersiz yaparak desteklediğini görüyoruz.

shari-ware-yuz-kilo-verdi

Shari Ware 100 kilo verdikten sonra, sarkma probleminin çok yoğun olduğu bölgeler için ise ameliyat olduğunu belirtiyor.

Tüm bu değişimden sonra Shari kendi kurduğu “Why Weight Loss Instute”de obezite problemleri çeken kişilere yardımcı oluyor. Ayrıca geçirdiği değişimi ve yaşadıklarını anlattığı bir kitabı da var. Bu kitabı kendisi yayınladıktan sonra bir hafta içerisinde Amazon’da çok satanlar listesinde birinci sıraya yerleştiğini söylüyor.

Shari’nin inanırsanız her şeyi başarabileceğinize olan inancını hiç unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!