Seks, Egzersiz Sayılır mı?

Seks, birçok insana göre sarfedilen efordan dolayı aynı zamanda bir egzersiz.

Image result for sweaty love

Evet terliyorsunuz, evet vücut ısınız artıyor, evet nabzınız yükseliyor… Fakat bu seksin gerçekten bir antrenman olduğuna işaret midir?

Cevap aslında hem evet hem hayır. Burada amaçları net bir şekilde belirlemek gerekiyor. Büyük bir kas kütlesi artışı için, seks bir egzersiz sayılmaz. Fakat bir kardiyo alternatifi olarak durumdan duruma egzersiz sayılabilir.

Seks ve Kardiyo Sayıldığı Durumlar

Image result for is sex cardio

Seks, pek çok durumda kardiyo sayılmaz. Evet, kalori harcadığınız doğru ancak bu seksin kardiyo sayılması için yeterli değil. Uzmanlar, seksin bir kardiyo sayılabilmesi için yeterince “yoğun” olmadığını savunuyor. Tabii bu da kişiden kişiye değişecektir… Yine de kalp atışınız, uzun süre boyunca bir kardiyodaki kadar hızlı atmayacaktır.

Basit kardiyolarla dahi kıyaslandığında, kalp atış hızındaki artış sekste çok daha azdır.

Seksi bahane ederek kardiyodan kaytarmak yok! İkisini de bir arada yapmanız, kesinlikle en iyi alternatif. Unutmayın ki, fiziksel olarak ne kadar aktifseniz o kadar sağlıklı olursunuz.

Seks Bir Güç Antrenmanı Olabilir mi?

Image result for sex strength training

Burada da güç antrenmanından ne anladığımız önemli. Kalça ve karın kaslarının seks esnasında aktif olarak çalıştığı kesin. Fakat bunun gerçekten yoğun bir deadlift setiyle kıyaslanması gerçeklik dışı.

Normalde güç antrenmanı yapmayan bir birey için, seks güç antrenmanı sayılabilir. Ancak biz yine de her bireyin güç limitlerini zorlayarak güç antrenmanı yapmasını öneriyoruz.

Seksi güç antrenmanından saymak, nefes alıp vermeyi kalori yaktığı için kardiyodan saymaya benzer. Yine de, kaslarını aktif olarak kullanmayan bireyler seks yaparken daha çok zorlandığı için, seksi güç antrenmanı sayabilirler…

Sekste efor vardır, kalori harcanır ve kaslar çalışır. Ancak seksi normal antrenmanların yerine koymak veya yerine saymak yanlış bir yaklaşım olur. Her antrenmanın amacı farklı olduğu gibi, seksin de amacı farklıdır ve amaç saptırılmamalıdır.

Sağlığınız için hem seks, hem de antrenman yapmalısınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!