Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıSarı Kantaron Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sağlığımız için doğa bize birçok fırsat sunuyor; sarı kantaron yağı da bunlardan bir tanesi!

Latince adı Hypericum perforatum olan sarı kantaron bitkisi St. John’s-wort olarak da biliniyor. Dünyaya baktığımızda kendisine çok geniş bir alan çizen bitki Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Doğu Asya’da yer edinmiş durumda. 50-100 santim aralığında boyu olan sarı kantaron bitkisi birçok kişi tarafından yatıştırıcı ve stresi dağıtıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Sarı kantaron otu faydaları ile dikkat çekiyor. Bu bitki başta hafif şiddette depresyon ve menopoza bağlı sıcak basmalarını yatıştırabiliyor. Bitkinin faydalarından yararlanmak için kapsül formu ya da yağ formunu kullanabilirsiniz.

sari-kantaron-yagi-nedir-faydalari-nelerdir

Sarı kantaron yağı ya da kapsülü ile ilgili önemli bir noktayı baştan belirtmek isteriz. Sarı kantaronun etken maddeleri birçok ilaç ile etkileşime geçebildiğinden yan etkiler yaratabilmektedir. Bu sebeple eğer ilaç kullanıyorsanız ya da hassas bir yapınız var ise, sarı kantaron tüketmemeniz önemlidir.

Sarı Kantaron Hangi Bileşenler İle Ön Plana Çıkar?

Bilim insanları sarı kantaron içerisinde bulunan hiperisin maddesinin ruh halimizi pozitif etkilediğini uzun bir zamandır düşünüyor. Ancak yapılan son araştırmalar yine bu bitki içerisinde bulunan hiperforin maddesinin ruh hali üzerinde daha etkili olduğunu gösteriyor. Bu kimyasal bileşenler sinir sistemimizde ruh halimizi düzenleyici etkiye sahipler. (1)

Sarı Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaronun etken maddeleri tarafından faydaları:

1. Depresyona İyi Gelebilir

sari-kantaron-yagi-nedir-faydalari-nelerdir

Bu bitkinin yağı ya da kapsülü ile düşük ruh hali toparlanabilir, depresyona bağlı tedirginlik hissi ve yorgunluk azalabilir. 2016 yılında yapılan 35 çalışmanın ortak kararında hafif ve orta seviyeli depresyonlarda sarı kantaronun plasebo ilaçlara göre daha etkili olduğu ve antidepresanlara ile benzer etkili olduğu görülmüştür. (2)

Bitkinin içerisinde bulunan kimyasal bileşenler sinir sistemin ile beyine iletilerek; serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi modunuzu düzenleyebilecek hormonların çoğalmalarını sağlarlar.

Amerika’da tıp doktorları hafif depresyon belirtilerinden psikiyatrik ilaçlar ile yapılabilecek tedaviler yerine kısa süreli sarı kantaron kullanımını önerebilmektedirler. Ancak dediğimiz gibi başka ilaçlar ile etkileşime girebilen içeriği sebebi ile doktor kontrolünde alınmalıdır.

Sarı kantaron yağı fiyatı ve markaları hakkında daha fazla bilgi almak ya da satın almak için linke tıklayabilirsiniz.

2. Yaralara ve Yanıklara İyi Gelebilir

sari-kantaron-yagi-nedir-faydalari-nelerdir

Bir çalışmada St. John’s wort takviyesinin yaralara, yanıklara ve acıyan bölgelere iyi gelebildiği gözlemlenmiştir. (3) Yara ve yanık tedavisinde antiseptik etki ile yardımcı olabilen bu bitki ayrıca hücre yenileyici özelliği sahiptir. Bu da yara bölgelerinde sarı kantaron yağının izi azaltabileceğini işaret eder.

3. Menopoz Semptonlarının Azaltılmasına Yardımcı Olabilir

Sıcak basmaları ve dalgalı ruh hali gibi kadınların yaşadığı menopoza bağlı değişimlerin azaltılmasında etkili olabilir. (4)

Tüm bu etkilerinin yanısıra sarı kantaron yağı hakkında genel geçer olmuş ancak gerçek olmayan etkilerini de sıralamalıyız:

Kas ağrısı, sinir ağrısı, kanser, sigaranın yarattığı toksin etki, anksiyete, herpes, cilt kırmızılığı, mevsimsel ruh hali değişimleri, davranış bozuklukları, kilo verme, siyatik ve mide ağrıları üzerinde sarın kantaron yağının gözlemlenmiş bir etkisi yoktur.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

sari-kantaron-yagi-nedir-faydalari-nelerdir

Sarı kantaron bitkisini piyasada yağ ve kapsül olarak bulabilirsiniz. Sarı kantaron bitkisinin etken maddeleri bazı kişilerde uykusuzluk yaratabildiği için, ağız yolu ile dahili alınacağı takdirde sabah alınması tavsiye edilir.

Sarı kantaron yağı cilde sürülebilmektedir. Bu yağı haricen kullanabileceğiniz gibi tadını sevenler çay olarak da içmektedirler. 1-2 damla sarı kantaron yağını su ile karıştırarak kendinize kantaron otu çayı yapabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!