Muscle & FitnessBeslenmeSağlıklı 5 Atıştırmalık

Sağlıklı 5 Atıştırmalık

Atıştırmalık hakkınızdan vazgeçmeden de kilo kontrolü sağlamanız mümkün. Aşağıdaki sağlıklı atıştırmalık önerileri 200’den az olan kalori miktarlarıyla hem açlığınızı yatıştırıyor hem de fayda sağlıyor.

Yoğurt & Orman Meyveleri

Protein oranı yüksek olan yoğurt aynı zamanda kalsiyum ve potasyum kaynağı. Orman meyveleri ise antioksidan bakımından oldukça zengin. 100 g yoğurt ile 50 g karışık orman meyvesi, 150 kalorinin altında olmasının yanı sıra 10 g protein içeriyor.

Kale Cipsi

Lif ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan bu yeşil yapraklı sebze; kan basıncını ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Sodyum, demir, potasyum, bakır, manganez, fosfor, kalsiyum ile A ve K vitaminleri içeriyor.

Aşağıdaki atıştırmalık tarifini deneyerek kendi kale cipsinizi pişirebilirsiniz. Cips yaklaşık 150 kalori içeriyor.

Malzemeler:

  • 67 g kale yaprağı
  • 15 ml zeytinyağı
  • 1,5 g tuz

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Fırın kağıdını tepsiye yerleştirin ve üzerine kale yapraklarını ekleyin. 175 °C dereceye getirilmiş fırında yaklaşık 10-15 dakika boyunca pişirin.

Salata Dilimleri & Humus

A, B, C, K vitaminleri, magnezyum, bakır ve potasyum içeren salatalık; muhtemelen tüm diyet listelerinin kahramanı. Humus ise iltihabı azaltan ve kalp sağlığını iyileştiren etkileriyle bilinen nohut, zeytinyağı ve sarımsaktan yapılıyor. 100 g humusa batırılmış 52 g dilimlenmiş salatalık, yaklaşık 180 kalori içeriyor.

Elma Dilimi & Fıstık Ezmesi

Elma içerdiği lif ve antioksidanlar sayesinde bağırsak sağlığına katkıda bulunurken, kalp hastalığı riskini azaltmaya da yardımcı oluyor. Fıstık ezmesi de aynı şekilde kalp sağlığı açısından faydalı. British Journal of Nutrition’da yer alan bir araştırmaya göre fıstık ezmesi, kötü kolestrolü azaltmaya yardımcı olurken iyi kolestrolü de artırıyor. 1 orta boy elma ve 15 g (1 yemek kaşığı) fıstık ezmesi, 200’den az kalori içeriyor.

Domates & Mozzarella Peyniri

C vitamini yönünden zengin olan domates, içerdiği postasyum ve antioksidanlarla birlikte; kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Aynı şekilde kalp hastalıkları riskini azaltan mozzarella peyniri; yüksek oranda protein, kalsiyum ve B12 vitamini içeriyor. 150 g kiraz domates ve 60 g mozzarella peyniri, 200’den az kalori içeriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!