Muscle & FitnessAntrenmanSağlık Topu Antrenmanı

Sağlık Topu Antrenmanı

Sağlık topu ile egzersiz yapmanın pek çok yolu var. Antrenör onaylı beş etkili sağlık topu egzersizi ile kondisyonunuzu geliştirin.

Egzersiz barından giryaya, çalışma istasyonundan halata kadar birçok ekipmanı spor salonunda kolayca bulabiliyoruz. Ancak gayet mütevazı görünen bir kahramanımız
var: Sağlık topu.

Sağlık topu, sandığınızdan çok daha fazla kası hedefliyor ve kondisyonu geliştiriyor. Antrenör Michael Piercy, “Sağlık topu çok amaçlı, gücü artıran ve tüm vücudu çalıştıran bir ekipman. Üstelik kullanması ve hareketlere uyarlanması oldukça kolay” diyor.
Piercy, top atarak gücümüzün tamamını kullanabildiğimizi ve bunun her türlü aktivitede işe yaradığını belirtiyor. Egzersiz yaparken sağlık topu kullandığınızda kaslarınızın yanı sıra metabolizmanızı da çalıştırıyorsunuz. Özellikle az zamanınız varsa sizi kısa süre içinde terletebildiğini de ekleyelim. Piercy “Top atarak egzersiz yaptığınızda kalp atış hızınız da artar” diyor. Karşınızda beş farklı top atma egzersizi…


BENTOVER ROW WITH PUSH SLAM

BENTOVER ROW WITH PUSH SLAM

Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde, öne doğru eğilerek durun. Dizlerinizi hafifçe bükün. İki elinizle sağlık topunu tutun ve kollarınızı düz bir şekilde uzatın. Topu karnınıza doğru çekip hareketin tepe noktasında sırt kaslarınızı sıkın.
Sonra patlayıcı kuvvetle kollarınızı uzatın ve topu yere vurun.

Set x Tekrar: 3 x 15

KNEELING MED BALL SLAM

KNEELING MED BALL SLAM

Yerde diz üstü durun ve sağlık topunu önünüze koyun. Dik bir şekilde durarak topu tutun. Sırtınızı hafifçe kamburlaştırın, kalçanızı öne doğru alın ve kollarınızı yukarı uzatarak topu başınızın üzerine kaldırın. Ardından kalçanızı geriye doğru alın, öne eğilin ve topu yere vurun. Sekme ihtimali olan bir topsa, dikkatli olun.

Set x Tekrar: 3 x 15

ROTATIONAL MED BALL SLAM

ROTATIONAL MED BALL SLAM
Dik durun ve iki elle tuttuğunuz topu kalçanızın solunda tutun. Topu sağa doğru sallayarak başınızın üzerine doğru yukarı götürün. Sağ ayağınızın ekseninde dönerek topu sol yanınıza atın. Seken topu yakalayın ve hareketi diğer tarafta tekrarlayın.

Set x Tekrar: 3 x 8 (Her iki tarafta)


SQUAT TO SLAM

SQUAT TO SLAM
Sağlık topunu çene altında tutarak squat yapın. Ayak parmaklarınızı ve kalçanızı uzatarak ayağa kalkın ve topu başınızın üzerine kaldırın. Ardından topu direkt önünüze doğru atın.

Set x Tekrar: 3 x 12

RUSSIAN TWIST TO SLAM

RUSSIAN TWIST TO SLAM
Sırtınızı yere değdirmeden poponuzun üstüne oturun ve ayaklarınızı hafifçe havaya kaldırın. Sağlık topunu iki elinizle tutun. Gövdenizi sağa doğru döndürün ve topu bırakmadan sertçe yere vurun. Ardından hız kaybetmeden sola dönün ve topu yine yere vurun. Hareketi bu şekilde tekrarlayın.

Set x Tekrar: 3 x 8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!