Saç Deriniz Pul Pul Dökülüyorsa Bilmeniz Gereken Bir Şey Var!

Saç derisinin pul pul dökülmesi, çok rastlanan bir durum.

Kepek olarak da bilinen bu sorunun birçok sebebi var. Stres, saç derisinin kuruluğuna ve bu kuruluk da akabinde pul pul dökülen deriye sebep olabiliyor. Ayrıca genetik olarak cilt kuruluğuna sahip olmak, az su tüketmek, sağlıksız şampuanlarla saç yıkamak da saç derilerinin pul pul dökülmesinin diğer nedenleri.

Image result for dandruff

Peki bu durumun beslenmenizle ilgili olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri, vücutta kendini gösterebiliyor. Özellikle cilt, tırnak, saç ve diş sorunları genellikle vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanıyor. Cilt sorunlarının birçoğu ise beslenmeyle giderilebilir durumda.

Image result for dandruff

Saç derisinde pul pul dökülme, araştırmalara bakıldığında çoğunlukla Omega-3 eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Omega-3, alfalinolenik asit gibi yağ asidi takviyeleri kullandığında bu sorundan şikayetçi olan insanlarda saçlarda pul pul dökülmenin azaldığı gözlemleniyor. Bu yağ asitlerinin tüketilmemesi ve saçlarda pul pul dökülme arasında bir ilişki bulunuyor.

Image result for omega 3 sources

Daha çok kuruyemiş tüketerek, keten tohumu ve aspir yağı gibi sağlıklı bitkisel yağ kaynaklarına yönelerek saç derinizdeki pul pul dökülmeyi engelleyebilirsiniz.

Ayrıca her insanda ciddi oranda eksikliği gözlemlenen omega-3 yağ asidini, omega-3 takviyeleri yoluyla alabilirsiniz. İnsanlarda o kadar fazla omega-3 eksikliği bulunuyor ki, omega-3 takviyelerinin doktor kontrolünde alınması çok fazla gerekmeyebiliyor. Yine de her takviyeyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

0 Yorum

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla