Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıSaç Deriniz Pul Pul Dökülüyorsa Bilmeniz Gereken Bir Şey Var!

Saç Deriniz Pul Pul Dökülüyorsa Bilmeniz Gereken Bir Şey Var!

Saç derisinin pul pul dökülmesi, çok rastlanan bir durum.

Kepek olarak da bilinen bu sorunun birçok sebebi var. Stres, saç derisinin kuruluğuna ve bu kuruluk da akabinde pul pul dökülen deriye sebep olabiliyor. Ayrıca genetik olarak cilt kuruluğuna sahip olmak, az su tüketmek, sağlıksız şampuanlarla saç yıkamak da saç derilerinin pul pul dökülmesinin diğer nedenleri.

Image result for dandruff

Peki bu durumun beslenmenizle ilgili olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri, vücutta kendini gösterebiliyor. Özellikle cilt, tırnak, saç ve diş sorunları genellikle vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanıyor. Cilt sorunlarının birçoğu ise beslenmeyle giderilebilir durumda.

Saç sağlığınızı destekleyen sizin için seçtiğimiz omega-3 balık yağını incelemek veya satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Saç derisinde pul pul dökülme, araştırmalara bakıldığında çoğunlukla Omega-3 eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Omega-3, alfalinolenik asit gibi yağ asidi takviyeleri kullandığında bu sorundan şikayetçi olan insanlarda saçlarda pul pul dökülmenin azaldığı gözlemleniyor. Bu yağ asitlerinin tüketilmemesi ve saçlarda pul pul dökülme arasında bir ilişki bulunuyor.

Image result for omega 3 sources

Daha çok kuruyemiş tüketerek, keten tohumu ve aspir yağı gibi sağlıklı bitkisel yağ kaynaklarına yönelerek saç derinizdeki pul pul dökülmeyi engelleyebilirsiniz.

Ayrıca her insanda ciddi oranda eksikliği gözlemlenen omega-3 yağ asidini, omega-3 takviyeleri yoluyla alabilirsiniz. İnsanlarda o kadar fazla omega-3 eksikliği bulunuyor ki, omega-3 takviyelerinin doktor kontrolünde alınması çok fazla gerekmeyebiliyor. Yine de her takviyeyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

4 YORUMLAR

  1. Saç derim çok hassas ve alerjik bu sebeple kullanacağım her ürüne dikkat etmem gerekiyor dökülmem başladığında çok araştırdım ne kullanabileceğimi doğal keratin ile karşılaştım dip bakımı için belli kısımlarda deneyerek başladım kullanmaya patentli keratin dip bakımı için çok iyi geldi bana yıpranmalar için de aldım şimdi ondan da çok memnunum. Şuradakiler de iyi

  2. bende de bu sorun var çözmek için bir çok doktora gittim şuana kadar tek faydasını gördüğüm saçlarımı güzel yapan liquid kuru mat sert saç bakım seti oldu çok memnun kaldım öneriyorum
    🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!