Muscle & FitnessGenelHer Sabah Bu Hareketi Yaparak Gününüzü Mükemmel Bir Hale Getirebilirsiniz!

Her Sabah Bu Hareketi Yaparak Gününüzü Mükemmel Bir Hale Getirebilirsiniz!

Başlarken hemen söyleyelim, sizden yapmanızı dileyeceğimiz şey bir yoga, bir ağırlık, bir pilates hareketi ya da koşu değil! Gününüzün daha iyi geçmesine yardımcı olacak sizi motive edecek harika bir hareket var ama…

Sorun Motivasyon Eksikliği mi?

Özellikle ergenlik yıllarında çoğu kişi zamanının büyük bir kısmını çöpe atacak şekilde yaşar. Saatler süren uykular, herhangi bir şey yapmamak (ki gerçekten bu çok tehlikelidir), hiçbir hedefin olmaması zamanla katlanarak çoğalır. Birçok kişi bu dönemde fark etmeden sırf bu yüzden bile depresyon sınırlarında dolaşmıştır. Hatta eminiz ki birçok kişi bu sebeple psikoloğa bile başvurmuştur. Sebepleri ise, sorunun ne olduğunu bilememeleri ve sorunu fark edememeleridir. Temelde belirli özel sebeplere/sorunlara dayalı değilse bu tip davranışlar yüksek ihtimalle motivasyon bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

Bireyin uzun süre hedefsiz kalması, kendisini keşfetmesini sağlayacak aktiviteler denememesi (bu çok basit bir şey bile olabilir; örneğin, hiç dinlemediği bir türde birkaç şarkı dinlemesi ve hoşuna gidip gitmediğine bakması), fark etmeden insanlardan uzaklaşarak var olan saatlerini uzun uykulara vermesi sosyal bir canlı olan insan için doğal düzenin dışına çıkmak demektir.

Aslında gün içinde yaptığımız şeyleri motivasyon kaynağı oldukları ve bizi mutlu ettikleri için yaparız. Kendinizi keşfetmenizi sağlayacak şeyler; hobiler, mini geziler, birkaç arkadaşla sohbet, yeni bir yemek denemek ya da çok sevdiğiniz yemeği ilk kez pişirmeyi denemek bile olabilir. Bunların çoğu günlük hayatta görev olmamasına rağmen kişiye yaptığı/tamamladığı zaman kendini iyi hissettiren, güven kazandıran ve kişiyi günün kalanına motive eden şeylerdir.

Ne yapacağınızı bilmediğiniz, çeşitli sıkıntılarınızın olduğu kafanızın biraz yorgunca olduğu bir döneminden geçiyor olabilirsiniz. Motive olmakta zorlanıyorsanız, kendinize her sabah yapacağınız mini görevler verin!

Bu görevler hiçbir zaman yapılması uzun, zor görevler olmamalı. Biraz yapmayı ertelediğiniz ya da es geçtiğiniz şeyleri düşünebilirsiniz. Bu görevler ayrıca yapmakla yükümlü olmamanıza rağmen yaptığınız zaman size kendinizi iyi hissettirecek ve başarı hissini yaşatacak hareketlerdir. Başarı hissi ise size bir sonraki görevi tamamlamanız için gereken özgüveni, motivasyonu ve gücü getirir. Başarı hissi; spor, sanat, iş yerinizde üzerinde çalıştığınız projeye kadar her işte bu şekilde işler. Ne kadar çok başarırsanız o kadar çok mutlu, güçlü ve motive olacaksınız!

Şimdi gününüzü daha iyi geçirmenize yardımcı olacak mini görevlere bakalım…

Motivasyon İçin Ne Gibi Görevler Oluşturmalıyım?

Yatak yapmakla başlamak buna mükemmel bir örnek olabilir!

“Yine mi?” diyor olabilirsiniz… Annenizden duyduğunuz ve belki de sevmeyerek birkaç gün yapıp sonra yine bıraktığınız yatak toplama işlemi, kendinizi güne motive etmek için yapabileceğiniz bir sabah hareketi olabilir.

Zaman zaman unutabildiğiniz sabah diş fırçalama işlemi de öyle…

Bu görevlerin gerçekten yukarıda dediğimiz gibi işleyip işlemediğine bir bakalım:

Yatak toplamak zorunda mısınız? Hayır. Kimse muhtemelen size yatağınızı toplamadığınız için kızmayacak ya da ceza vermeyecek. (Burada ailesi ile yaşayan gençleri dışarıda bırakabiliriz. Anneler hâlâ biraz yatak toplama baskısı yapıyor olabilir…) Peki akşam eve geldiğinizde biraz da günün yorgunluğuyla kendiniz topladığınız yatağı görmek nasıl gelecek? Biz söyleyelim: çok iyi gelecek. Çünkü ilk olarak herkes toplu bir yatağı açmayı sever. Bunda belki biraz tazelik ve yenilik hissi olduğu içindir. İkinci olarak gün boyu çalıştınız ve güzel bir yatakta dinlenmeyi hak ettiniz. En önemlisi de üçüncüsü, bu yatağı kendiniz için sabah siz topladınız! Yani ilk sonuç şu: yatak toplamak zorunda değildiniz ama topladınız; akşam eve gelince de sizin topladığınız yatağı gördünüz ve artık keyifle yatabileceğiniz için mutlusunuz. İkinci sonuç da şu: mini görev size başarı hissi getirdi bu da günün devamında mutluluk ve motivasyon olarak size geri döndü.

Diş fırçalamayı da aynı şekilde ele alabiliriz. Kimse sizin başınızda diş fırçalayın diye beklemiyor. Diş fırçaladığınız takdirde ise o günün mini görevini tamamlamış ve bir yenisine motive olmuş olacaksınız.

Kendiniz için her sabah 3 mini görev hazırlayabilirsiniz. Bu gerçekten her şey olabilir. Mesela sabahları asansör yerine merdivenleri kullanın! Normalde yapmaktan kaçındığınız, ertelediğiniz şeyleri düzenlileştirmek ise iradenizi en çok güçlendirecek şeylerden biridir. Bu da her türlü görevin üstesinden zamanla gelebilmenizi sağlar. Mini görevlere yarın sabah başlayın. Başarın ve günün kalanına motive olun!

Şimdi en güzelini söyleyip yazımızı bitiriyoruz: küçük başarılarla güne motive olarak başlayıp büyük başarılara adım atın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!