Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıSabah Antrenman Yapmak mı Doğrudur Akşam Antrenman Yapmak mı?

Sabah Antrenman Yapmak mı Doğrudur Akşam Antrenman Yapmak mı?

Günün hangi zamanında antrenmanlarda en iyi sonucun alınacağı hep bir tartışma konusu olmuştur. Antrenmanın ve beslenmenin kalitesindense bu tip küçük detaylara takılmak, son zamanların modası olsa da bu konuya açıklık getirmekte fayda var.

Tabii ki hayat stilinize uyan, sürekli olarak antrenman yapabildiğiniz saatler en idealidir.

Ancak eğer siz de pek çok insan gibi sabah kalkar kalkmaz antrenmanı aradan çıkarmak ve akşam antrenman yapmak arasındaysanız bilimin ışığındaki bilgileri esas almakta fayda var.

Şunu vurgulamak gerekiyor ki, iki seçenekten birini seçtiğinizde kas kütlesi artışı veya yağ yakımında çok büyük farklılıklar olmayacak. Bu sorunun da fitness içerisindeki popüler soruların çoğu gibi, net ve kesin bir cevabı yok.

Doğru cevapiçin; hayat stilinize devamlılık, beslenme, toparlanma ve antrenman kalitesi bakımından en uyanı seçmelisiniz.

Size uymayan bir saatte antrenman yapmaya kendinizi zorlayıp stres yaparsanız, asıl o zaman en kötü etkiyi alacağınızı belirtmekte fayda var!

Sabah Antrenman Yapmak

Image result for working out in the morning

Sabah antrenman yapmak güne iyi bir başlangıç yapmak isteyenlerin tercihi olabilir. Az miktarda kafeinle performansa katkıda bulunarak, güzel bir antrenman yapabilirsiniz.

Bilimsel çalışmalara bakıldığında, sabah antrenmanları çok da tercih edilmiyor. Eklemlerin kötü hissetmesi, uykudan uyanmanın verdiği yorgunluk gibi sebeplerden ötürü antrenman kalitesi düşebiliyor.

Tabii ki sabah yeterince besin tüketememek de antrenman performansını olumsuz etkileyebilir. Sabahı uyanır uyanmaz kalorili, karbonhidratlı ve proteinli bir öğünle selamlayıp sonra antrenman yapmak için çok çok erken kalkmak gerekebilir…

Özellikle kahvaltıları atlayan biriyseniz, sabahları ağırlık antrenmanı yapınca iyi hissetmeyebilirsiniz. Sorunun kesin bir cevabı yok demiştik, iyi hissedebilirsiniz de! Daha önce hiç şans vermediyseniz sabah antrenmanlarını deneyebilirsiniz.

Günün kalanını iyi değerlendirmek istiyorsanız, sporla ilgili yarışmacı bir kimliğiniz yoksa ve güne sporla başlama fikri size cazip geliyorsa sabahları antrenman yapabilirsiniz. Günün kalanında beslenmenize çok daha iyi odaklanabilirsiniz. Antrenman ekme, kaçırma durumlarını da minimize etmiş olursunuz.

Akşam Antrenman Yapmak

Image result for working out in the evening

Akşam antrenman yapmak bilimsel çalışmalara göre daha iyi sonuç veriyor. Sinir sisteminin daha ısınmış ve uyanık bir pozisyonda olması, beslenmeye fırsat bulabilmek gibi sebeplerden ötürü akşam antrenmanları daha verimli geçebilir. Özellikle antrenmandaki performansınıza önem veriyorsanız, akşam antrenman yapmak daha mantıklı olabilir.

Akşam antrenman yapmanın da uykuya olumsuz etkileri olabilir. Direkt olarak salona gitmektense, salona gitmeden biraz dinlenmek isterseniz dinlenmede geçen her dakika uyku kalitenizi düşürebilir. Bu da kas kazanımını olumsuz etkileyebilir.

Akşam antrenman yapacaksanız, mümkün mertebe erken salonda olmaya çalışın. Doğru saatte salonda olup antrenman yaparsanız, uykuya daha kolay dalabilirsiniz ve kas kazanımınız da en iyi durumda olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!