Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıRahatlıkla Yapabileceğiniz Ofis Egzersizleri

Rahatlıkla Yapabileceğiniz Ofis Egzersizleri

Yazan İmge Gürsoy

Hayatımızın çoğu ofiste geçiyor. Uzun bir süre aynı ortamda kalmak sıkıcı, yorucu ve moral bozucu olabiliyor. Sürekli oturur pozisyonda durmak ve iş stresi altında kalmak kasları geriyor. Sağlıklı bir vücut içinse sıkılan kasları açmak gerekiyor. Neyse ki, ofiste yoğun bir tempoda çalışıyor olsanız dahi sağlıklı ve fit olabilmeniz mümkün!Bunun için ofiste olsanız bile egzersiz yapmanız şart. Ofis çalışanları için egzersizler mutlaka denenmeyi hak ediyorlar.

Ofiste Spor Hareketleri

Gün boyu oturarak çalışmak, maalesef kaslarınız ve eklemleriniz için hiç de iyi değildir. Bu durumun yan etkilerini azaltmak için, düzenli olarak işyeri egzersizleri yapmak önemli.

“Nasıl daha iyi gözükebilirim?” kadar “kendimi nasıl daha iyi hissederim?” gibi hedeflerle spora yönelmek sizi daha disiplinli yapacaktır. Sadece kilo vermek gibi bir hedefle spor yapınca, hele bir de ofis işi yapıyorsanız, motivasyonunuzu çabuk kaybedebilir ve kolay pes edebilirsiniz. Sporu severek ve isteyerek yapmak, bundan keyif almak; en önemlisi bunu hayat tarzı haline getirmek en önemli mesele. Bunun için ofis hayatınıza da egzersizi dahil etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Eğer iş rutininiz, düzenli olarak spor salonuna gitmenize imkan vermiyorsa, sizin için hazırladığım ofiste yapılabilecek egzersizler listesine göz atmak isteyebilirsiniz. Bu egzersizler, sadece vücudunuzu şekle sokmanıza yardımcı olmayacak, ayrıca ofisteki konsantrasyonunuzu ve üretkenliğinizi de arttıracak.

Crunch Kicks

Sandalyenin ucuna doğru oturun ve kollarından tutun. Dik durun ve kendinizi hafif geriye doğru verin. Bacaklarınızı dümdüz uzatın. Ardından karnınıza doğru çekip indirin. Tüm hareketi 30 saniye boyunca tekrar edin.

Hamstring Extensions Shoulder Press

Sandalyede dik bir şekilde oturun, omuzlar rahat karın sıkı olsun. Dirsekler kırık bir şekilde vücudun iki yanında dursun. Sağ ayağınızı yere paralel olacak şekilde uzatın ve aynı anda ellerinizi yukarı doğru itin. İsterseniz elinize ağırlık olarak su şişesi gibi bir şey de alabilirsiniz. Ayağınızı ve ellinizi aynı anda aşağıya indirin. Ardından sağ ayağınızı kaldırın ve aynı anda ellerinizi havaya doğru itin. Tüm hareketi 30 saniye boyunca yönleri değiştirerek yapın.

Tüm antrenmanı aşağıdaki videoyu izleyerek benimle birlikte yapabilirsiniz!

Chair Squat

Sandalyenin önünde ayaklarınız kalça genişliğinde açık bir şekilde dursun. Karın sıkı bir şekilde, sandalyeye oturacak kadar kalçanızı alçaltın ama oturmayın. Eğildiğinizde dizlerinizin hızası parmak ucunuzu geçmesin. Sonra ayağa kalkın ve tekrar eğilin. Tüm hareketi 30 saniye boyunca tekrar edin. Tüm egzersiz boyunca kalçanıza odaklanın ve eğilip kalkarken sıkın.


Side Leg Lift

Bir duvarın önüne ya da tutunabileceğiniz bir yerin yakınına geçin. İsterseniz ellerinizi belinize koyup tutunmadan da yapabilirsiniz. Ayağınızı fleksiyonda yani parmak ucunuz yukarı bakacak şekilde tutarak, bacağınızı yana doğru kaldırın. 30 saniye boyunca hareketi tek bacakta yapın.

Standing Inner Thigh Crossover Lift

Bu hareketi bir önceki hareketle birleştirerek yapabilirsiniz. Bu sefer bacağınızı yana paralel olarak değil vücudunuzu çaprazlayacak şekilde havya kaldırın. Tüm hareketi 30 saniye boyunca yapın.

Back Leg Raise

Dinlenmeden aynı bacakla devam edin. Dik durmaya devam, karın sıkı. Ayağınız yine fleksiyonda, bu sefer bacağınızı geriye doğru kaldırın. En üst nokta 1 saniye bekleyip, indirin. 30 saniye boyunca tekrarlayın. Şimdi bu 3 bacak egzersizini, diğer bacakta dinlenmeden tekrarlayın. Arka arkaya yapacağınız bu üç bacak egzersizi, masa başında oturmaktan gerilmiş bacaklarınızı rahatlatacaktır.

Russian Twist

Sandalyenin ucunda dik bir şekilde oturun. Gövdenizi hafif geriye alın. Ayaklar yerde, sandalyeniz sabitse ayakları yerden kaldırıp, üst üste de koyabilirsiniz. Ellerinizi önde birleştirip, gövdenizi önce sağa sonra sola döndürün. Hareketi yaparken dirseğinizi sandalyenin koluna değdirmeye çalışın, ama gövdenizin dik pozisyonunu bozmadan. Hareketi 30 saniye boyunca yapın.

Oblique Crunch

Sandalyenin ucunda dik bir şekilde oturun. Gövdenizi hafif geriye alın. Sandalyenin kollarından tutabilirsiniz. Ayaklarınızı yerden kaldırın. Bacaklarınız düz ve hafif sağa dönük olsun. Dizlerinizi kendinize doğru çekin. Sağ tarafı 20 saniye yapıp, mola vermeden sol tarafa geçin ve 20 saniye devam edin.

Oblique Twist

Sandalyede dik bir şekilde oturun. Ayaklarınız yerde, kalça genişliğinde açık olsun. Kollarınızı dirseklerden 90 derece kırık olacak şekilde yukarı kaldırın ve yerle paralel olsun. Gövdenizi sağa ve sola doğru çevirin. Tüm hareket boyunca karnınız sıkı olsun. 30 saniye boyunca hareketi yapın.

İşte bu kadar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!