PRE-WORKOUT SUPPLEMENT REHBERİ

PRE-WORKOUT SUPPLEMENTLER NEDİR VE İÇERİKLERİ NELERDİR?

Pre-workout supplement olarak da bilinen antrenman öncesi takviye ürünleri daha yoğun antrenmanlar çıkarmanıza yardımcı olacak ürünlerdir. Pre-workout ürünlerin içerikleri doğal bileşiklerdir ve bu içeriklerin antrenman esnasında enerji ve dayanıklılığınızı desteklemeye yardımcı oldukları bilinmektedir.

YAZAN: JIM STOPPANI

Pre-workout supplementler daha önce hiç olmadıkları kadar yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Enerji ve dayanıklılığınızı artırmak, kuvvetinizi desteklemek, kas inşa sürecini harekete geçirmek ve yağ yakmanıza yardımcı olmak için içeriklerle zenginleştirilmişlerdir. Aşağıda pre-workout supplementlerde bulunan maddeleri ve faydalarını okuyabilirsiniz.

PRE-WORKOUT SUPPLEMENTLER VE FAYDALARI

ARJİNİN

En yaygın pre-workout supplement içeriğidir. Vücut arjinini nitrik oksite (NO) dönüştürür. Nitrik oksit damarları genişletip vücuttaki kan dolaşımını rahatlatır.

BETA_ALANİN

Beta-alanin bir amino asittir. Kas hücreleri içerisinde histidin amino asidi ile birleşip karnosini oluşturur. Karnosin kas kuvveti için önemli bir bileşendir.

BETAİN

Betain değişikliğe uğramış bir amino asittir. Kas kuvvetini ve gücünü destekler ve antrenmanlar esnasında yapabileceğiniz tekrar sayısını arttırmanıza yardımcı olabilir.

BCAA

BCAA’lar lösin, izolösin ve valin amino asitlerinden oluşur. Bu saydığımız amino asitler kas gelişimi, enerji artışının sağlanması ve yorgunluğun giderilmesinde etkilidirler.

KAFEİN

Kafein beyindeki reseptörlere bağlanarak dikkat düzeyinizi yükselten bir maddedir. Bu şekilde sinir aktiviteniz yükselir ve daha az yorgun hissedersiniz.

CITRULLINE MALAT

Citrulline malat, sitrülin adındaki amino asit ve malik asit denilen maddenin bir bileşimidir. Vücudunuzdan amonyağı yok ederek enerji seviyelerinizi yükseltir ki bu durum yorgunluğu geciktirip toparlanma sürecinizi destekler.

KREATİN

Kreatin antrenman sırasında kasların ihtiyaç duyduğu hızlı enerjiyi sağlar. Ayrıca kaslarınıza daha fazla su çekerek daha dolgun gözükmelerini sağlar. Bu da uzun dönem de daha iyi bir kas gelişimi anlamına gelir.

GLİSEROL

Trigliseridlerin (beslenmemizdeki başlıca yağ kaynağı) omurgasını oluşturur. Gliserolün aynı zamanda osmotik özellikleri vardır yani su gibi büyük miktardaki sıvıları kaslarınıza doğru çeker ve tutar.

TAURİN

Taurin, kas dayanıklılığınızı ve kuvvetinizi arttıran bir amino asittir. Nitrik oksit üretimini arttırarak kaslara kan akışını hızlandırır. Taurin aynı zamanda kaslarınıza su çekerek daha hacimli görünmelerini sağlar.

TİROSİN

Tirosin antrenman esnasında kuvvetinizi destekleyen hormonları ve nörotransmitterleri üreterek enerji seviyenizi, ruh halinizi ve odaklanmanızı geliştiren bir amino asittir.

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla