Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıPowerlifting, Strongman ve Crossfit Yapan Tek Elli Sporcu İlk Halter Yarışmasında Uçtu!

Powerlifting, Strongman ve Crossfit Yapan Tek Elli Sporcu İlk Halter Yarışmasında Uçtu!

Hem halter, hem powerlifting, hem strongman hem de CrossFit ile aynı anda uğraşan bir sporcuya rastlama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bunun üzerine, bu kadar aktif birinin bir motorsiklet kazasında tek kolunu kaybettiğini de düşündüğünüzde, bu ihtimalin sıfıra çok yakın olduğunu düşünmeden edemezsiniz.

Image result for James Spurgin

James Spurgin, bahsettiğimiz tek koluyla bütün bu sporlarda tek kolu olmasına rağmen yarışan müthiş sporcu.

Bütün saydığımız alanlarda muhteşem başarılar elde etmiş olan Spurgin, geçtiğimiz günlerde ilk halter yarışmasına katıldı. Tek eliyle 64 kilogram koparma ve 71 kilogram silkme yaptı. İşte o müthiş kaldırışları:

Spurgin bu başarısı üzerine, röportajımıza olumlu yanıt verdi ve sorularımızı yanıtladı.

Yarışmada elde ettiğiniz rakamlar olan 64 kilogram koparma ve 71 kilogram silkme kişisel rekorlarınız mıydı?

Hayır. Bu rakamlardan daha fazlasını görmüştüm. Fakat bunun ilk yarışmam olduğunu düşünürsek, yarışma rekorum olduklarını söyleyebiliriz. En iyi rakamlarım; 71 kilogram koparma ve 75 kilogram silkme.

Programınız çok standart mıydı, yoksa farklı yöntemlere başvurdunuz mu?

Aslında hemen hemen herkes gibi çalıştım.

Barı omzunuza almadaki sırrınız nedir?

O pozisyona çok iyi girebildiğimi söyleyemem. Fakat genellikle barı sağ omzuma göre ortalamam, aksine barın tam ortasını çenemle desteklerim.

Bu yıl Arnold Festival’de En Güçlü Engelli (Strongest Disabled Man) yarışmasındaydınız. En yorucu olan yarış hangisiydi?

Atlas taşlarını yüklerken bir çok insanın ilgisini toplamıştım, evet. İnsanlar en zorun, taş koyma olduğunu düşünüyor olsa da, aslında 180 kilogram tekerlek çok daha zorlayıcıydı.

Powerlifting, CrossFit, trongman ve Olimpik halter sporlarını nasıl dengeliyorsunuz?

Çoğu zaman halter odaklı çalışıyorum. Bir yarışma yaklaştığı zaman, 8 hafta kala o yarışmaya yönelik çalışmalara ağırlık veriyorum.

Sizi en çok etkileyen sporcular veya geçmişteki performanslar hangileridir?

Brian Shaw ve 250 kg atlas taşını yükleyebilmesi, Naim Süleymanoğlu ve Valerios Leonidis’in 1996 Olimpiyatları’ndaki kapışması ve Rich Froning’in şampiyonlukları beni daima etkilemiştir.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederiz James!

Ben teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!