Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıPlate Front Raise Hareketinin Doğru Formda Yapılışını Uzmanına Sorduk

Plate Front Raise Hareketinin Doğru Formda Yapılışını Uzmanına Sorduk

Plate Front Raise hareketinin doğru formda yapılışını antrenör Anıl Yarar’a sorduk.

Plate Front Raise Hareketi ile Hangi Kaslar Çalışır?

Bu egzersiz ile omuz bölgesinin anterior(ön) ve middle(orta) kaslarını çalıştırabilirsiniz. Egzersizi yaparken dirseklerinizi hafif bükerek yapmalısınız aksi takdirde dirseklerinizi çok büktüğünüzde biceps kaslarınızı da devreye sokarsınız. Hareketin dinamiğinde Humerus’un fleksiyonu mevcut; bu yüzden pectoralis major de hatrı sayılır bir şekilde çalışmaktadır.

Yavaş ve kontrollü bir şekilde ağırlığı yere paralel olacak şekilde ya da omuz hizasına gelecek şekilde kaldırmalısınız ve kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönmelisiniz.

Plate Front Raise 👇 Bu egzersiz ile omuz bölgesinin anterior(ön) ve middle(orta) kaslarını çalıştırabilirsin. Egzersizi yaparken dirseklerini hafif bükerek yapmalısın aksi takdirde çok büktüğünde biceps kaslarını da devreye sokarsın. Egzersiz esnasında üst gövdeni bükmemelisin eğer büküyorsan bil ki o ağırlık senin için fazla 🤚 Sakin ol ve ağırlığı düşür. Unutma yanlış formda yaptığın egzersizden alacağın verimi düşürürsün. 😉 Omuz bölgesi, sakatlıkların en çok yaşandığı bölgedir. Bu yüzden bu egzersizi yaparken aşırı kilolardan kaçınmalı ve hareket formunu bozmamaya özen göstermelisin. #fitspo #menshealth #mensphysique #fitnessmodel #fitnessaddict #shoulderday #getfit #motivation #muscle #fitnessmotivation #workout #bodybuilding #tattooed #determination #healthychoices #shoulders #shredded #instahealth #eatclean #training #photooftheday #gymshark #cleaneating #vücutgeliştirme #cardio #exercises #kiloverme #beslenme #gununegzersizi #marsathleticclub

A post shared by Train Around The World 🌎 (@anilyarar) on

Ağırlığı kaldırırken sallanmamalısınız; aksi takdirde egzersizin omuz bölgesindeki etkisini azaltırsınız ve egzersizden alacağınız verimi de düşürürsünüz.

Egzersiz esnasında ağırlığı indirirken omuzlarınız öne gelmemeli ve üst gövdeniz bükülmemeli. Eğer bükülüyorsa bilin ki o ağırlık sizin için fazla! Sakin olun ve ağırlığı düşürün.

Maksimal ağırlığını kullanmak yerine maksimalinin %40 şiddetinde daha verimli çalışabilirsiniz.

Omuz bölgesi, sakatlıkların en çok yaşandığı bölgedir. Bu yüzden bu egzersizi yaparken aşırı kilolardan kaçınmalı ve hareket formunuzu bozmamaya özen göstermelisiniz.
Bu egzersizde alternatif olarak; Dummbell, Barbell ve Cable kullanabilirsiniz. Dumbell ile alternative front raise de yapabilirsiniz.

Anıl Yarar Kimdir?

Küçük yaşlarından itibaren birçok spor ile uğraşan Yarar, Kickboks ve Muay Thai branşlarında uzmanlaşmıştır. 2009 yılından beri profesyonel olarak fitness eğitmenliği yapmaktadır.

Sakatlanma Sonrası 3 Önemli Beslenme Stratejisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!