Rahatlıkla Kullanabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 İzole Protein

0

Protein tozları, protein shake ve barlar en popüler sporcu takviyeleridir. Bu ürünlerde bulunan en yaygın protein tiplerinden biri süt ürünlerinden gelen peynir altı suyudur. Peynir altı suyu izolatı ve peynir altı suyu konsantresi dahil olmak üzere farklı türde peynir altı suyu proteini vardır.

İzole Protein Nedir?

İzole protein, konsantre proteinden daha fazla işlem görmüş protein tozu türüdür. En saf proteini elde etmek için gerçekleştirilen işlemler genellikle basit pişirme, filtreleme, yağ ve diğer alt protein kısımlarını saf proteinden ayırmaktır. Tüm bu işlemler proteini yağ, laktoz, gluten, ve istemediğiniz diğer şeylerden ayırarak proteini daha izole bir şekilde elde etmenizi sağlar. Sonuç olarak izole proteinler daha az kalori ile daha fazla protein sağlar.

İzole Proteinin Faydaları Nelerdir?

izole-protein

İzole whey protein, whey proteinin yaygın kullanılan ve en çok tercih edilen formudur. Bu form en saf whey proteini türüdür; %90-95 oranında protein içerir.(2) Dolayısıyla izole protein ile gereksiz kalori tüketmeden maksimum oranda protein alabilirsiniz.

İzole proteinin yararları ise şunlardır:

Temel Amino Asitleri İçerir

Whey izole protein tozu, whey proteinin en saf halidir ve eksiksiz bir proteindir. Vücudunuzun bir antrenmanın ardından kasları onarması için gereken tüm temel amino asitleri içerir. Esansiyel amino asitler vücut tarafından yapılmadığından, bu temel besin maddelerinin doğal yiyecekler ve besin takviyeleriyle elde edilmesi gerekir. Beslenme ile bu temel amino asitleri sağlayamadığımızda kas kaybı gerçekleşebilir ve kas onarımıyla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Doku hasarını azaltmak ve performansı arttırmak için bu önemli amino asitleri almak çok önemlidir.

Düşük Oranda Yağ ve Karbonhidrat İçerir

Birçok ürün fazladan yağ ve karbonhidrat yüklüdür ve bu gerekli proteini almaya çalışırken fazladan kalori alımına da neden olur. İzole protein ise hem yağ hem de karbonhidrat açısından oldukça düşük bir içeriğe sahiptir. Bu, size ihtiyacınız olan proteinin sağlarken aynı zamanda gereksiz karbonhidrat ve yağ tüketiminden kaçınmanızı sağlayacaktır.

Düşük Laktoz Seviyelerine Sahiptir

İzole protein % 1’den daha az laktoz seviyesine sahiptir. Bu miktar çok az olduğu için, laktoz intoleransınız olsa bile tüketmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak her zaman olduğu gibi öncesinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kolay Sindirilir

İzole protein vücudunuz tarafından kolayca sindirilebilir, böylece izole protein yardımıyla istediğiniz yağ oranı düşük ve kas kütlesi yüksek bir vücuda sahip olabilirsiniz. İzole whey protein özellikle sıvı olarak tüketildiğinde vücudunuz tarafından hızlı bir şekilde emilir ve işlenir.

Rahatlıkla Kullanabileceğiniz En İyi 5 İzole Protein

İzole protein diğer protein türlerine göre daha sindirilebilir olma eğilimi gösterir. Çünkü protein saflaştıkça gluten ve laktoz gibi problem oluşturması muhtemel maddelerden ayrılır.(1) Genel olarak bir kişi izole protein nedir diye sorduğunda, çoğu insan bu soruyu tartışmasız en iyi protein tozu türü olarak cevaplayacaktır. İşte sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz en iyi 5 izole protein tozu:

1.Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gram

1

Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gram, %100 izole whey protein oranına sahiptir. Şeker içermez ve yağ oranı whey proteinde olabilecek en düşük oran olan %1.6’dır. İçeriğinde laktoz bulundurmadığı için emilimi diğer izole ürünlere göre daha hızlı gerçekleşir. Servis başı fiyatı 5,26 TL’dir.

2.Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gram

2

Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gram, çok yüksek bir protein oranına sahiptir. Sıfıra yakın şeker oranıyla özellikle diyet döneminde olan ya da yağsız kas kütlesi oluşturmak isteyenlerin tercih edebileceği bir üründür. Gluten içermez. Servis başı fiyatı 5,44 TL’dir.

3.Nutrade Premium Isolate Protein 2100 Gram

3

Nutrade Premium Isolate Protein 2100 Gram, en etkili filtreleme teknolojilerinden biri olan CFM teknolojisi ile filtrelendirilmiştir. Yüksek miktarda BCAA ve glutamin içerir ve 0 şeker ve yağ oranına sahiptir. Ürünün servis başı fiyatı 5,56 TL’dir.

4.Scitec Whey Isolate 2000 Gram

4

Scitec Whey Isolate 2000 Gram, 0 şeker ve 0’a yakın yağ değerlerine sahip %100 izole whey proteindir. 250 mg glutamin ilavelidir ve %23 BCAA oranına sahiptir. Yüksek protein içeriği sayesinde kas kütlesinin korunmasına ve artışına destek olur. Servis başı fiyatı 3,49 TL’dir.

5.Weider CFM Whey Overload Protein 100% 908 Gram

5

Weider CFM Whey Overload Protein 100% 908 Gram, CFM filtreleme teknolojisi ve %100 izole içeriği sayesinde en saf ve kaliteli üründür. Emilim süresi göz önünde bulundurulduğunda da en etkili ürünlerden birisidir. Ayrıca %26 oranında BCAA amino asitleri içerir ve 0’a yakın laktoz bulundurur. Servis başı fiyatı 5,63 TL’dir.

İzole Protein ve Konsantre Protein Arasındaki fark Nedir?

İzole protein ve konsantre protein arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar proteini işleme yöntemlerinden kaynaklanır. Sıvı formdaki whey, peynir veya yoğurt üretiminin bir yan ürünü olarak toplandığında, protein içeriğini arttırmak için işlenmek üzere birkaç aşamadan geçer. Yeterli bir protein yoğunluğu elde edildikten sonra sıvı, % 80’e kadar protein içeren konsantre whey protein tozu oluşturmak için kurutulabilir. Konsantre protein tozunun geriye kalan % 20’si karbonhidrat ve yağ içerir. Peynir altı suyunun yağ ve karbonhidrat içeriğini azaltmak için farklı işlem adımları kullanılırsa, % 90 veya daha fazla protein içeren bir whey izole protein tozu üretilebilir.(3)

Genel olarak, whey izole protein tozu üretiminde kullanılan işlem aşamaları, daha yüksek protein içeriği ve porsiyon başına daha düşük yağ ve karbonhidrat içeriği elde edilmesini sağlar. Bununla birlikte, whey protein tozunun her iki formunda bulunan amino asitlerin türleri hemen hemen aynıdır, çünkü bunlar aynı proteinlerden türetilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz