Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıKas Yapma Amacında Olanların Kullanması Gereken En İyi 5 Amino Asit

Kas Yapma Amacında Olanların Kullanması Gereken En İyi 5 Amino Asit

Amino Asit Nedir? Amino Asit Ne İşe Yarar?

Proteinlerin en küçük yapı taşına amino asit denir. Peki amino asit faydaları nelerdir? Vitamin ve mineraller gibi amino asitlerin de sağlıklı kalmamızda önemli rol oynadığı gibi, tükettiğimiz mikro-besinlerin optimizasyonunu sağlayarak vücut fonksiyonlarını yerine getirme gibi işlevleri bulunmaktadır. Esansiyel amino asitler ve esansiyel olmayan amino asitler olarak ayrılan 20 adet amino asit çeşidi bulunmasına rağmen, bu yazıda size sadece sporcular için gerekli olan temel amino asitler hakkında konuşacağım. Bu temel amino asitler; “hisditin, izolösin(BCAA, lösin(BCAA), lizin, metiyonin, fenilalanin, tireonin, triptofan, valin(BCAA), glutamin, arjinin, karnitin, sistein” dir.

Tükettiğimiz yiyeceklerden aldığımız amino asitler proteinleri oluşturur. Protein sindirildiği zaman tekrar amino asitlerine ayrıştırılır ve vücutta farklı amaçlar için kullanılır. Ayrıştırma sonucu oluşan yeni amino asitler, gözlerde, kalpte, bağırsaklarda, kemiklerde ve tabi ki kaslarda kullanılır. İşte tam da bu nedenle, tükettiğimiz besinlerden aldığımız her bir amino asidin vücudumuza farklı önemli işlevi olduğunu bilmemiz oldukça önemlidir. Kas geliştirme evresinde de bu amino asitlere ihtiyaç duyarız.

Amino asitlerin  proteinlerin yapı taşları olduğundan ve kaslarınızı geliştirmek mutlaka bu amino asitlere ihtiyacımız olduğundan bahsetmiştim. Hal böyleyken kaslarınızı geliştirmek için amino asitleri ihtiva eden proteinli besinleri tüketmek zorundayız. Spor ile ilgilenen – özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin mevcut olan 20 amino asidin ne işe yaradıklarını, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Piyasada bulunan birçok amino asit supplement ürünleri arasından hangisini alacağınız ve hangisini aldığınıza değeceği konusunda kafanızda çok fazla soru olduğunu biliyoruz. İşte tam da bu yüzden, kas yapma amacında olanların kullanması gereken en iyi amino asit alternatiflerini sizler için listeledik.

İşte piyasadaki en iyi 5 amino asit:

5- Big Joy L-Arginine Powder 500 Gr

Servis başına sunduğu 5000 mg’lık arjinin sunan Big Joy L-Arginine Powder 500 Gr, yüksek miktarıyla öne çıkan ve sporcuların kas yapma amacını ideal şekilde karşılayan ürünlerden biridir. Orman meyveleri ve limon olmak üzere iki farklı aroması ile keyifli bir kullanım yaratan ürün, B2 vitamini takviyesi ile zenginleştirilmiştir.

Eğer güçlü bir arjinin formülü düşünüyorsanız, Big Joy L-Arginine Powder güzel bir tercih olacaktır.

4- Scitec Mega Arginine 120 Kapsül

Son zamanların en sevilen markalarından Scitec’in en başarılı ürünlerinden biri, Scitec Mega Arginine amino asit tablet ürünü, fiyat ve performans oranını önemseyenlerin tercihi.

Kapsül formda rahat tüketilebilen Scitec Mega Arginine, saf arjinin formda olmasıyla da beğenileri toplamış durumda.

Bu kadar uygun fiyata, bu kadar güçlü bir arjinin içeriği… Daha ne denilebilinir ki?

3- Grenade Defend BCAA 390 Gr

Lezzetli aromaları sebebiyle yaygın olarak kullanılan Grenade Defend BCAA, piyasanın en sevilen BCAA amino asit takviyelerinden biri.

Her servisinde 7 gram BCAA’nın yanı sıra bir lezzet şöleni sunuyor, üstelik bu lezzet şöleninde şeker de bulunmuyor. Toparlanmadaki katkısı, kullanan sporcuların çoğu tarafından hissediliyor.

Ek olarak bulundurduğu amino asit profiliyle, toparlanmayı üst seviyeye taşıyan bu ürün hidrasyon profiliyle de antrenmandaki gücü ve performansa katkı sağlıyor.

Vejeteryan beslenme düzenine sahip kişiler de bu ürünü fermente edilmiş olması sebebiyle kullanabiliyor.

Antrenman esnasında ferah bir tat ve destek olarak, antrenman öncesindeki öğünlere destek olarak veya günün herhangi bir anında lezzetli bir meşrubat gibi tüketebileceğiniz Grenade Defend BCAA’yı kesinlikle denemelisiniz.

2- Weider Ultra Amino 3050 320 Tablet

%95 Hidrolize Whey Proteininden elde edilmiş olan üst düzey ham madde kalitesi ile geliştirilmiş olan Weider Ultra Amino takviyesi whey amino asit, tablet amino asitler içerisinde en kaliteli ürünlerden biridir.

İsminden de anlaşılacağı üzere Weider Ultra Amino 3050, tablet başına 3050 mg amino asit içermektedir.

İçerdiği %22,6 oranında saf formdaki BCAA içeriğiyle tüketicilerin dikkatini çekmeye başarmış bir amino asit takviyesi.

Rakip amino asit fiyatları arasında yüksek miktara sahip olsa da Weider Ultra Amino 3050 nin sahip olduğu kaliteli ham maddeyi ve hızlı emilme özelliğini göz önünde bulundurmayı unutmayın derim.

1- Scitec BCAA+Glutamine Xpress 600 Gr

Hem BCAA, hem de glutamin takviyesini bir arada sunan Scitec BCAA+Glutamine Xpress, son zamanların gözde markalarından biri. Gerek ham madde kalitesi, gerek fiyat/performans, gerek marka imajıyla birçok sporcunun tercihi haline geldi. En son Cedric McMillan’ın Arnold Festival yarışmasında birinci olmasıyla daha da popüler bir marka olan Scitec kesinlikle ilerde daha iyi bir noktaya gelecek.

Ürün BCAA ve glutaminin yanı sıra, önemli bir amino asit olan Taurin bakımından da zengin.

Her servisinde 5 gram BCAA, 5 gram da glutamin bulunuyor. Tadı da oldukça lezzetli.

Servis başına fiyatı da oldukça uygun olan bu ürünü, kas gelişimi için önemli olan amino asitleri tüketmek istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

[yasr_overall_rating]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!