Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıPilates Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pilates Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazar: Burçin Yıldız

Her ne kadar sizler için mümkün olduğunca ekipmansız egzersizler tasarlamaya çalışsam da bu yazımda, “Ben ekipmanlarla çalışmak istiyorum fakat pilates ekipmanları satın alırken neye göre seçeceğim?” diyenlere kılavuzluk etmek istedim. Böylece bu yönde aldığım sorulara da toplu bir cevap vermiş olurum diye düşündüm.

1. Pilates Matı Nasıl Seçilir?

pilates matı alırken dikkat edin

Pilatese başlamak için listenin başında pilates matı geliyor. Pilates matınızı seçerken ince ve sert olan matlardan uzak durun. Bunun yerine omurganıza zarar vermeyecek, yumuşak ve kaymayan matlar seçin. Pilates için en uygun mat 10-15 mm kalınlığında olanlardır.

en iyi pilates matı

2. Pilates Topu Alırken Dikkat Edilecekler

pilates topu ile incelin

Ayrıca pilates diyince ilk aklınıza gelen şey tabi ki de kocaman bir top… Peki, pilates topu, physioball (fizyobol), swissball, egzersiz topu gibi birçok isimle bilinen topunuzu neye göre almalısınız?

Top seçerken en önemli kriter boyunuz olmalıdır.

  • 50 cm-1.60 cm arası boylar için 55 cm top,
  • 60 cm – 1.70 cm arası boylar için 65 cm top,
  • 70 cm-1,80 cm arası boylar için 75 cm top,
  • 1,80 cm – 1,90 cm arası boylar için 85 cm top sizin için uygun olacaktır.

piltes topu nasıl seçilir

3. Küçük Pilates Topu Seçimini Boyunuz Belirliyor

pilates topu ile zayıflayın

Pilates yaparken egzersizlerinizi zenginleştirmek için büyük toplar gibi küçük boy toplar da mevcuttur. Küçük pilates topu seçerken yine kriteriniz boyunuz olmalıdır.

  • 1,50 cm – 1,60 cm arası boylar için 20 cm top,
  • 1,60 cm – 1,70 cm arası boylar için 25 cm top,
  • 1,70 cm – 1,80 cm arası boylar için 30 cm top,
  • 1,80 cm – 1,90 cm arası boylar için 30 cm top alınması uygundur.

3

4. Pilates Bandı Renkleri Direnç Seviyelerini Gösteriyor

Dördüncü sırada ise pilates bandı, fitness bandı, direnç bandı, thera bant gibi isimlerle bilinen bantlarımız geliyor. Bu bantlar pilates hareketleri yaparken vücudunuza direnç sağlar ve egzersizin vücudunuz için daha efektif hale gelmesini sağlar. Renklerine göre dirençleri farklılık gösteren  bu bantları alırken açık renkli bantların daha düşük, koyu renkli bantların daha yüksek dirence sahip olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Paket üzerinde direnç seviyesini gösteren skalayı da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Yeni başlayanlar için pilates bantları hafif dirençte ve orta dirençte olmak üzere iki seviyede olmalıdır.

5. Pilates Çemberi Postürünüze Fayda Sağlıyor

pilates çemberi ile bel inceltme

Diğer bir ekipmanımız ise pilates çemberidir. Pilates çemberi genellikle omuz genişliğinize uyum sağlayacak şekilde 28-30 cm çapında olmalıdır. Egzersiz yaparken postürünüze fayda sağlayacak pilates çemberini de listenize ekleyebilirsiniz.

6. Dikkat! Foam Roller Kendine Bağımlı Yapabilir!

foam roller bağımlılık yaratıyor

Ve foam roller yani köpük rulolar var sırada! Antrenmanlarınıza denge katacak, ağrılarınızı azaltacak bu rulolar, kaslarınızı rahatlattığı gibi ağrı noktalarınıza derin doku masajı da uygulayarak kendine bağımlı yapacak türden. Foam roller almaya karar verdiğinizde birçok uzunlukta bulmanız mümkün. Tavsiyem hem egzersizde hem masajlarda kullanabilmeniz adına ortalama 90 cm boyunda bir foam roller edinmeniz.

7. Bosu Topu ile Sayısız Farklı Hareket Yapabilirsiniz

bosu topu ile egzersiz yapmak

Sırada bosu topunuz var. Bosu topu altı düz ortadan ikiye bölünmüş gibi görünen bir toptur. Egzersize en önemli katkısı denge olan bosu topu üzerinde uygulayabileceğiniz yüzlerce hareket mevcut.

Bosu topunu, diz çökerken veya ayakta dururken kullanabilirsiniz, standart germe egzersizlerinde daha zorlu bir rutin sağlayacaktır. Bosu topunun eğimli tarafı aşağı doğru kullanıldığında dengesiz durduğundan, kişi daha fazla kas kullanmaya zorlanır, böylece genel dayanıklılık artar.

8. Dumbıl Seçerken En Önemli Nokta: Kendi Sınırlarınız

dambıl nasıl seçilir

Egzersiz rutininize ağırlıkları da katmak istiyorsanız edinmeniz gereken diğer pilates malzemeleri ise dambıllardır. Kaç kilo dambıl alacağınıza ise alışveriş yapmaya gittiğiniz mağazada karar vermek en doğrusu. Elinize aldığınız dambılı bir kaç açıda elinizle kaldırıp indirin. Hangi ağırlık sizi 10-15 tekrarlık bir pilates seti sonrası zorlamaya başlıyorsa sizin için uygun ağırlık odur.

2 YORUMLAR

  1. Tam 170 cm’im. Pilates toplarının 65cm ve 25cm lik olanı mı almalıyım yoksa 75cm ve 30 cm olanını mı almalıyım.. birde dayanıklı ve hipoalerjenik ve dayanıklı bi marka önerirseniz sevinirim. Birçok kişi pilates malzemelerinde ya kırılma ya patlama ya da naylonun kalitesizliginden cildinde yaralarla mağdur olmuş bu konuda… set almam gerekiyor aşırı hassas cilde sahip biriyim. Voit iyi midir mesela ebru li çok pahalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!