Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıPesketaryen Beslenmeyle Tanışın!

Pesketaryen Beslenmeyle Tanışın!

Daha sağlıklı beslenme ihtiyacından doğan diyetler, giderek daha özelleştirilebilir ve herkesin hayatına adapte olabilir hale getiriliyor. Gıda toleranslarından vücudun daha fazla ya da daha az ihtiyaç duyduğu besinlere kadar pek çok faktöre göre düzenlenen diyetler, herkesin kendisi için en sağlıklı ve dengeli beslenmeyi bulmasını sağlıyor. Bunlardan biri de son zamanlarda giderek popülerleşen pesketaryen beslenme.

Bu yazımızda sizler için pesketaryen beslenme nedir, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir ve benzeri sorulara yanıt bulmaya çalıştık.

Pesketaryen Nedir?

‘Pesce’ kelimesi İtalyanca’da ‘balık’ anlamına gelir. Pesketaryen beslenme; balık, peynir, yumurta, sebze ve meyvenin tüketildiği ancak kırmızı ve beyaz etin tüketilmediği bir beslenme şeklidir. Bu tip beslenme şeklini benimseyenlere çeşitli deniz ürünleri ve balık tüketen vejetaryenler diyebiliriz.

Standart bir beslenme planında %55 karbonhidrat grubu, %15 protein grubu ve %30 yağ grubuna yer verilirken pesketaryen beslenmede karbonhidrat grubu için %25, yeşillikler için %50 ve deniz ürünleri için %25’lik bir oran belirlenir.

Pesketaryen Beslenme Nasıl Uygulanır?

Pesketaryenlik, veganlıktan farklıdır. Bunun sebebi pesketaryenlerin süt, süt ürünleri ve yumurta tüketmeleridir. Genel olarak bitkisel bazlı bir beslenme tipi olduğundan yağlı tohumlara oldukça sık yer verilir ancak kolesterol tüketimi daha düşük tutulur.

Omega-3 içeriği zengin olan deniz ürünleri bolca tüketildiğinden besin takviyesi kullanmaya genellikle yer verilmez. Bunun yanında magnezyum, potasyum, E ve C vitaminleri oldukça yüklü miktarlarda tüketilir. Bu noktada denge önemlidir. İşlenmiş ürünleri tüketmek, kızartma gibi pişirme teknikleri tercih etmek sağlıklı bir beslenme planını sağlıksız hale getirebilir. Kurallara uyulduğu takdirde herkesin güvenle benimseyebileceği bir beslenme şeklidir. Bu noktada bakılması gereken ise kişinin ‘sürdürülebilir beslenme’ yapısına adapte olabilmesidir. Sürdürülebilir beslenme, kişinin ömür boyu devam ettirebileceği, zorlamayan, keyifli bir beslenme modeli olmalıdır.

Pesketaryen Beslenmenin Faydaları

Pesketaryen beslenme, vücut ağırlığını dengelemede ve korumada iyi bir tercih olabilir. Yapılan çalışmalar genellikle olumlu sonuçlar vermiştir.

Meyve, sebze, baklagil ve yağlı tohumlar bakımından zengin olan; kırmızı ve işlenmiş et ürünlerinden arınmış bu beslenme modeli diyabette benimsenebilecek bir tercihtir. Aynı şekilde kalp sağlığını korumak isteyen ve yüksek tansiyonla savaşan kişiler için de iyi bir alternatif olabilir. Bunun nedeni omega-3 bakımından zengin olmasıdır.

Yapılan çalışmalar özellikle meme ve pankreas kanserinden korunmada pesketaryen beslenmenin şifreleriyle şifrelenmiştir. Bunun nedeni kaynak göndermede ile vücuda verilen metionin adı verilen amino asit miktarının bolca tüketilmesidir. Aynı şekilde bir amino asit türü lösin icabı fazla olması kaslarda protein sentezinin, kasının güçlenmesi yardım etmektedir. Egzersiz sonrası balık tüketimi ile kas dokusu gelişimi arasında olumlu bir beraberlik vardır. Deniz ürünleri potasyum, çinko , iyot, D vitamini ve B12 vitamini içeriği bakımından çok zengindir. Bu ögeler kemik sağlığının devamı ve için de elzemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!